Pročelnik Božo Benić sudjelovao na znanstveno-stručnom skupu o hrvatskoj modernoj arhitekturi

 

U svjetlu recentnih inicijativa ili već provedenih rušenja nekih ikoničnih objekata hrvatske moderne arhitekture, kao i izrazito degradiranog stanja pojedinih sklopova ili pak loše provedenih obnova na našoj novijih arhitekturi, Znanstveno vijeće za arhitekturu, urbanizam i uređenje prostora Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, u skladu sa svojom misijom znanstvenoga i ekspertnog propitivanja problemskih fenomena u struci, organiziralo je znanstveno-stručni skup "Hrvatska moderna arhitektura - problemi vrednovanja, zaštite i obnove" na kojemu se s različitih aspekata raspravljalo o problemima zaštite i obnove naše modernističke baštine.

 

Na skupu koji je bio pozivnog karaktera sudjelovali su arhitekti, urbanisti, konzervatori i povjesničari umjetnosti koji su u domeni svojih istraživanja ili kreativnih realizacija prepoznati kao najbolji eksperti za pojedina pitanja te su svojim izlaganjima obuhvatili široki raspon tema, od teorijskih postulata i međunarodnih iskustava, metodoloških aspekata, do konkretnih problemskih primjera dobrih i loših praksi iz domene naše modernističke baštine. Na drugoj sesiji skupa koja je održana u utorak, 16. lipnja 2026. u dvorani knjižnice HAZU u Zagrebu sudjelovao je i pročelnik Upravnog odjela za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša Grada Dubrovnika Božo Benić izlaganjem na temu "Obnova i zaštita hotelske arhitekture modernizma na dubrovačkom području".

 

Knjižica sažetaka u digitalnoj je objavi dostupna na poveznici pri čemu je nakon otvaranja linka potrebno kliknuti na naslovnicu publikacije.

 

 

Više na:

https://www.info.hazu.hr/events/u-hazu-znanstveno-strucni-skup-hrvatska-moderna-arhitektura-problemi-vrednovanja-zastite-i-obnove/

https://www.info.hazu.hr/events/druga-sesija-znanstveno-strucnog-skupa-hrvatska-moderna-arhitektura-problemi-vrednovanja-zastite-i-obnove-u-hazu/

 

lijevo
desno