Priuštivo stanovanje
Stanovanje – Dubrovački model “Dubrovačka stanogradnja”
Dubrovnik je prvi grad u Hrvatskoj koji je razvio vlastiti model sustavne politike rješavanja stambenog pitanja nazvan "Dubrovačka stanogradnja". Ovaj program uključuje nekoliko modela s istim jedinstvenim ciljem – građanima omogućiti priuštivo stanovanje i rješenje stambenog pitanja, što je jedan od najvećih izazova za mlade obitelji.
Dodjelom stanova u dugoročni najam u Novoj Mokošici, gradska uprava zbrinula je 43 mlade dubrovačke obitelji. Projekt se nastavlja te je 2023. dobivena i građevinska dozvola za tri nove zgrade u naselju Solitudo gdje će se graditi novi stanovi.
https://www.dubrovnik.hr/uploads/pages/258/Odluka-o-davanju-stanova-u-najam-sa-izmjenama1.pdf
Mjera revitalizacije povijesne jezgre – Grad Dubrovnik koristi pravo prvokupa i stanove dodjeljuje u najam obiteljima s više djece. Nakon obnove nekretnina u povijesnoj jezgri, tri mlade obitelji s ukupno 12-ero djece uselile su u stanove u Gradu. Nakon uređenja i preostalih nekretnina, u povijesnu jezgru će useliti ukupno šest dubrovačkih obitelji s više djece te će na taj način doprinijeti revitalizaciji života u povijesnoj jezgri, a što je cilj jedne od aktivnosti održivog razvoja Plana upravljanja.
U okviru Mjere 30 x 30 građanima je dodijeljeno šest ugovora o dodjeli nepovratnih financijskih sredstava u iznosu od 30 tisuća eura za kupnju prve nekretnine - kuće ili stana, odnosno izgradnje ili nadogradnje objekta. I ove je godine u proračunu Grada osigurano 900 tisuća eura.
S ciljem stambenog zbrinjavanja Grad je kupio i zemljište na Pobrežju gdje će se mladim sugrađanima dodjeljivati parcele za izgradnju tipskih kuća. Jedan dio namijenjen je i za stambeno zbrinjavanje djelatnika u zdravstvu, a za ovu namjeru potpisan je i sporazum između Grada Dubrovnika i Opće bolnice Dubrovnik.
Grad Dubrovnik pomaže zdravstvene i druge ustanove od interesa za Grad, pa je tako do sada dodijeljeno 14 stanova, od čega: po tri stana Općoj bolnici Dubrovnik i Domu zdravlja Dubrovnik kako bi se time pružila potpora u rješavanju problema stambenog zbrinjavanja liječnika navedenih ustanova, dok je Centar za pružanje usluga u zajednici Maslina dobio četiri stana koji će osigurati stanovanje djeci najduže do 26. godine života. Po jedan stan dodijeljen je Sveučilištu u Dubrovniku, Kazalištu Marina Držića i Skloništu za nezbrinute životinje za smještaj djelatnika.
Sukladno Mjerama socijalnog programa Grada Dubrovnika, isplaćuju se i subvencije za najam stana mladima i mladim obiteljima – osobama do 35 godina života koji su podstanari. Ostvaruje je 60 korisnika za koje se iz Proračuna izdvaja 47.400,00 eura i to: za samca 53,09 eura, za dvočlano kućanstvo 66,36 eura, za tročlano kućanstvo 79,63 eura i za četveročlano kućanstvo i više 99,54 eura.
Grad zbrinjava i potrebite i to sukladno zasebnoj, nedavno revidiranoj Listi prvenstva za davanje u najam gradskih stanova, a koja se odnosi na građane Dubrovnika nižeg socijalnog statusa, žrtve obiteljskog nasilja, osobe od posebnog značenja za Grad Dubrovnik iz područja znanosti, zdravstva, kulture, športa i sl., te deficitarne profesije.
U protekloj godini dodijeljena su 4 stana za osobe nižeg socijalnog statusa, a nedavno je u petom stanu stambeno zbrinuta obitelj devetogodišnjeg dječaka koji boluje od cerebralne paralize i treba 24-satnu njegu. U jedan stan uselila je žrtva obiteljskog nasilja s dvoje malodobne djece.
Subvencioniranje troškova stanovanja ostalim socijalnim kategorijama – za samce i obitelji slabijeg materijalnog statusa, njih ukupno 250, iz proračuna se izdvaja 277 tisuća eura godišnje za subvenciju za plaćanje najma stana, od 66,36 eura za samca, 92,91 eura za dvočlanu obitelj, 106,18 eura za tročlanu obitelj i 199,08 eura za četveročlanu i više članova obitelji.
Nadalje, obitelji i samci korisnici zajamčene minimalne naknade dobivaju naknadu za troškove stanovanja, za 170 korisnika se godišnje izdvaja 121.300 eura, a troškovi u smislu ove mjere odnose se na najamninu, komunalne naknade, troškove grijanja, vodne usluge te troškove koji su nastali zbog radova na povećanju energetske učinkovitosti zgrade.
Grad Dubrovnik je dao u najam po dva stana Općoj bolnici Dubrovnik i Domu zdravlja Dubrovnik kako bi se time pružila potpora u rješavanju problema stambenog zbrinjavanja liječnika navedenih ustanova, dok je Centar za pružanje usluga u zajednici Maslina dobio do sada tri stana koji će osigurati stanovanje djeci najduže do 26. godine života, te je jedan stan dodijeljen Skloništu za nezbrinute životinje za smještaj djelatnika. Također, deset HRVI je zbrinuto otkupom gradskih stanova po povoljnim uvjetima.
Mjerama gradske uprave do sada je stambeno zbrinuta 91 obitelj. Grad Dubrovnik kontinuirano ulaže u povećanje stambenog fonda u svom vlasništvu te razvija nove mjere kako bi osigurao priuštivo, ugodno i kvalitetno stanovanje za svoje građane.