Zona posebnog prometnog režima pokazuje rezultate i u drugoj godini primjene

Zona posebnog prometnog režima i u drugoj godini primjene ostvaruje svoj osnovni cilj – smanjenje prometnog opterećenja i veći prometni red na području grada, što pokazuju usporedni podaci iz travnja.

 

Naime, u razdoblju od 1. do 30. travnja 2026. godine u zonu je evidentiran ulazak 235.304 vozila, dok je u istom razdoblju 2025. godine zabilježeno 300.774 ulaska vozila. Time je broj ulazaka smanjen za čak 65.470 vozila, odnosno kroz zonu je tijekom travnja ove godine dnevno prolazilo u prosjeku 7.834 vozila manje nego prethodne godine.

 

Tijekom nadzora sustava evidentirano je ukupno 4.159 vozila u prekršaju, pri čemu samo pet posto prekršaja otpada na vozila građana Grada Dubrovnika, što potvrđuje visoku razinu prilagodbe građana novom režimu prometovanja.

 

Iz Upravnog odjela za promet podsjećaju sve fizičke i pravne osobe kojima je istekla propusnica da pravovremeno podnesu zahtjev za izdavanje nove, budući da se propusnice nakon isteka ne produžuju automatski. 

 

Podsjetimo još i na to da je uspostavljen Centar za upravljanje Zonom s radom u dvije smjene, sedam dana u tjednu. Djelatnici Centra na usluzi su građanima kako bi im pružili sve potrebne informacije, pomogli pri izdavanju propusnica i osigurali pravovremenu podršku. Za sva pitanja građana dostupni su telefon 099 167 9925 i mail, a zona@dubrovnik.hr , a za korisnike Bus Web Shopa telefon 099 340 6894 i mail: buswebshop@dubrovnik.hr.

 

Uspostava Zone dio je šire strategije razvoja pametnog i održivog grada, a Grad Dubrovnik ovim modelom potvrđuje svoj status predvodnika u primjeni suvremenih prometnih rješenja u službi građana.