Gradonačelnik Franković primio veleposlanika Uzbekistana

Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković danas je u nastupni posjet primio veleposlanika Republike Uzbekistan sa sjedištem u Budimpešti, Nj. E. Aybeka Shakhavdinova, u pratnji prvog tajnika Shokhruza Samadova.

 

Tijekom susreta razgovaralo se o mogućnostima uspostavljanja suradnje između Dubrovnika i uzbekistanskog grada Samarkanda. Veleposlanik Shakhavdinov je izrazio želju za jačanjem prijateljskih odnosa te otvaranjem prostora za razmjenu iskustava i kontakata između dvaju gradova.

 

Sugovornici su razmijenili mišljenja o mogućnostima povezivanja kroz kulturne i obrazovne programe te turističku promociju, uz naglasak na važnost jačanja međunarodnih kontakata između gradova koji dijele sličnu povijesnu ulogu kao mjesta susreta različitih kultura i trgovinskih putova.

 

Naime, u razgovoru je istaknuto kako oba grada imaju snažan povijesni i kulturni identitet te da ih povezuje činjenica da su prepoznati kao važna središta svjetske baštine. Dubrovnik je na UNESCO-ov popis svjetske baštine upisan 1979., dok je Samarkand upisan 2001. godine.

 

Diplomatski odnosi između dviju zemalja uspostavljeni su 6. veljače 1995. godine.

 

Veleposlanik Shakhavdinov u posjetu je Dubrovniku povodom Dubrovnik Foruma 2026., koji se održava 26. i 27. lipnja.

 

lijevo
desno