Službeni glasnik

Službeni glasnik

Službeni glasnik broj 17 - 2. prosinca 2022.Objavljeno: 05.12.22.

173. Program javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2023. godinu

Na temelju članka 39. Statuta Grada Dubrovnika („Službeni glasnik Grada Dubrovnika“, broj­ 2/21), Gradsko vijeće Grada Dubrovnika na 16. sjednici, održanoj 1. prosinca 2022., donijelo je:

 

P R O G R A M

javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2023. godinu

 

 

 

1. UVODNA RAZMATRANJA

 

Programom javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2023. godinu utvrđuju se aktivnosti, poslovi i djelatnosti u kulturi od značaja za Grad Dubrovnik, kao i za njegovu promociju na svim razinama međugradske, međužupanijske i međunarodne suradnje.

 

Upravni odjel za kulturu i baštinu Grada Dubrovnika, sukladno zakonskim propisima, raspisao je Poziv za predlaganje javnih potreba u kulturi grada Dubrovnika za 2023. godinu. Sve programe koji su u propisanom roku prijavljeni na natječaj ocijenila su kulturna vijeća Grada Dubrovnika, sukladno Pravilniku o postupku donošenja Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika.

 

Programom javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2023. godinu financira se:

 

        redovna djelatnost ustanova u kulturi kojima je Grad Dubrovnik osnivač;

        potpora velikom broju aktivnih udruga civilnog društva i umjetničkih organizacija;

        kreativno stvaralaštvo pojedinaca, društava i drugih organizacija kulture u glazbenoj djelatnosti, dramskoj i plesnoj umjetnosti te izvedbenim umjetnostima, muzejsko-galerijskoj djelatnosti, likovnoj umjetnosti i zaštiti i očuvanju kulturne baštine, knjižnično-izdavačkoj djelatnosti te audio-vizualnoj djelatnosti i novim medijskim kulturama.

 

Programom javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2023. godinu obuhvaćene su kulturne aktivnosti koje doprinose zadovoljavanju kulturnih potreba građana Dubrovnika, obogaćivanju kulturnoga života i podizanju kulturne ponude Grada, kao i poboljšanju materijalnih uvjeta za razvoj kulture. Također, Program javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2023. godinu ostvaruje se u suradnji javnog i privatnog sektora, u partnerstvu Grada Dubrovnika i gradskih kulturnih ustanova, umjetničkih organizacija, udruga, samostalnih umjetnika, umjetničkih obrta i ostalih kulturnih institucija.

 

Nažalost, uslijed pandemije koronavirusa te posljedične ekonomske krize, priljev sredstava u Proračun Grada Dubrovnika nije na razini predpandemijskih godina. Stoga ni opseg financiranja Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2023. nije na toj razini, mada je u odnosu na prethodnu godinu značajno povećan.  

Prioritet u financiranju Programa javnih potreba je  redovna djelatnost ustanova u kulturi kojima je Grad Dubrovnik osnivač. Osim navedenog, kao i svake godine, sufinanciraju se i drugi kulturni programi koji su pozitivno ocijenjeni od strane kulturnih vijeća. Ukupna financijska sredstva za ove programe iznose 225.629 eura (1.700.000,00 kuna).

 

U  trenutnim okolnostima financiranja Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika, ove godine su prednost imale sljedeće kulturne aktivnosti:

      kulturni projekti koji se izvode u Dubrovniku, čiji su organizatori prijavitelji koji imaju sjedište/prebivalište na području grada Dubrovnika,

      projekti koji se ostvaruju u suradnji više udruga/ustanova/institucija, s ciljem objedinjavanja proračuna programa te stvaranja partnerskih suradnji,

      projekti koji imaju jasno i detaljno razrađene ciljeve, aktivnosti i proračun,

      dugogodišnji projekti međunarodne suradnje, kao i dugogodišnji umjetnički i edukativni projekti koji imaju snažnu vidljivost u lokalnoj zajednici i izvode se u Dubrovniku, bez obzira imaju li organizatori/prijavitelji sjedište/prebivalište na području grada Dubrovnika.

 

Ovako koncipiranim Programom javnih potreba Grad Dubrovnik nastoji očuvati dubrovačku kulturnu produkciju u ovim kriznim vremenima, omogućiti primjerenu zaštitu umjetničkog nasljeđa i baštine, kao i pružiti podršku tradicionalnim umjetničkim izrazima, ali i suvremenim umjetničkim praksama.

 

 

2. STRATEGIJA RAZVOJA KULTURE GRADA DUBROVNIKA OD 2015. – 2025.

 

Na sjednici Gradskog vijeća Grada Dubrovnika od 29. prosinca 2014. godine usvojena je Strategija razvoja kulture Grada Dubrovnika od 2015. do 2025. godine.

 

Strategija kulturnog razvoja Grada Dubrovnika bavi se primarno kulturnim i umjetničkim stvaralaštvom i proizvodnjom, što uključuje i kreativne industrije i kulturni turizam, zaštitom i očuvanjem kulturnih dobara te upravljanjem kulturnim dobrima.  Posebna važnost pridana je interakciji kulture s drugim područjima (obrazovanje, turizam, poduzetništvo, prostorno uređenje i urbano planiranje, komunalno gospodarstvo itd.), s naglaskom na kontinuitet u budućem održivom korištenju kulturnih resursa kako bi se sačuvale sve vrijednosti koje grad Dubrovnik posjeduje. Na taj način kultura je shvaćena kao jedna od osnovnih poluga njegovog razvoja, što proizlazi i iz same činjenice da je njegova povijesna jezgra uvrštena 1979. godine na UNESCO-ov popis svjetske kulturne i prirodne baštine pa se i razvoj Grada promatra s tog polazišta.

 

Istodobno, naglasak se stavlja na razvoj samog sektora kulture koji se često koristi kao instrument općeg razvoja, zanemarujući potrebu kulturnog razvoja te posebno zanemarujući ulogu kulture u osiguranju kvalitete života svih građana. Ovaj dokument strukturiran je tako da su temeljem analize stanja, prikaza glavnih činjenica i iskazanih ocjena utvrđeni razvojni problemi i potrebe.

 

 

3. TEMELJNI CILJEVI PROGRAMA JAVNIH POTREBA U KULTURI

 

Temeljni ciljevi Programa javnih potreba u kulturi u suglasju su s vizijom razvoja kulture navedenoj u Strategiji i odnose se na:

      održivo upravljanje kulturnom baštinom;

      razvijanje lokalnog kulturnog stvaralaštva i suvremene kulturne produkcije;

      razvijanje publike kroz približavanje kulturnog proizvoda Grada najširem građanstvu;

      oblikovanje kulturne politike Grada kroz podizanje razine kulturne ponude u svim gradskim kulturnim ustanovama i drugim umjetničkim organizacijama, usmjerene prije svega na usklađivanje repertoarne politike s potrebama građana i posjetitelja Dubrovnika, kao i na kreiranje projekata koji će povećati razinu samofinanciranja.

 

 

4. FINANCIJSKA SREDSTVA ZA OSTVARIVANJE PROGRAMA JAVNIH POTREBA U KULTURI GRADA DUBROVNIKA

 

Sukladno odredbama Pravilnika o postupku donošenja Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika, kao i Kriterija kulturnih vijeća za vrednovanje javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika, programe i projekte koji su pristigli na temelju Poziva za predlaganje Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2023. godinu stručno su ocijenila  kulturna vijeća Grada Dubrovnika.

 

Vijeća su osnovana radi predlaganja ciljeva kulturne politike i mjera za njeno provođenje, predlaganja Programa javnih potreba u kulturi za koje se sredstva osiguravaju u Proračunu Grada Dubrovnika, ostvarivanja utjecaja kulturnih djelatnika i umjetnika na donošenje odluka važnih za kulturu i umjetnost. Financijska sredstva za ostvarivanje Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika osiguravaju se u Proračunu Grada Dubrovnika za 2023. godinu. Raspodjelu financijskih sredstava obavlja Upravni odjel za kulturu i baštinu Grada Dubrovnika, sukladno mišljenju kulturnih vijeća te sukladno Odluci o izvršavanju Proračuna Grada Dubrovnika za 2023. godinu.

 

Proračun Odjela je u većem dijelu određen zakonskim i pod zakonskim aktima, dok se manji dio raspoređuje na posebne projekte. Grad Dubrovnik kao osnivač ili suosnivač ustanova u kulturi ima obvezu financirati plaće i troškove zaposlenih u skladu s Kolektivnim ugovorom za zaposlene u ustanovama u kulturi Grada Dubrovnika, osigurati sredstva za rad ustanova te za održavanje i opremanje prostora koje ustanove koriste. Izdvajanja za ustanove u kulturi zauzimaju oko 90 posto rashoda proračuna za kulturu.

 

Plan raspodjele sredstava za programe javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2023. godinu po korisnicima nalazi se u privitku i čini sastavni dio ovog programa. Grad Dubrovnik sklopit će posebne ugovore o sufinanciranju programske djelatnosti, temeljem Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2023. godinu sa svim korisnicima Proračuna Grada Dubrovnika čije financiranje ne podliježe zadanim zakonskim aktima ili prethodno ugovorenim obvezama. O izvršavanju programa i utrošku odobrenih sredstava, korisnik podnosi izvješće Upravnom odjelu za kulturu i baštinu Grada Dubrovnika, koji prati namjensko trošenje odobrenih sredstava.

 

 

5. PROGRAMI JAVNIH USTANOVA U KULTURI GRADA DUBROVNIKA

 

Zavod za obnovu Dubrovnika

 

Zavod za obnovu Dubrovnika javna je ustanova osnovana 1979. godine kao specijalizirana institucija za organizaciju i koordinaciju poslova na obnovi objekata stradalih od potresa iz 1979. godine. Danas Zavod za obnovu Dubrovnika obavlja stručne i druge poslove organiziranja i provođenja programa obnove ugrožene spomeničke cjeline Dubrovnika. Osnivači Zavoda, s visinom osnivačkih udjela su: Grad Dubrovnik - 55%, Republika Hrvatska - 35% i Dubrovačko-neretvanska županija - 10% te oni u svojim godišnjim proračunima osiguravaju plaće i materijalna sredstva potrebna za rad Zavoda. Sredstva za rad Zavoda, za program Administracija i upravljanje osiguravaju osnivači sukladno osnivačkom udjelu, a za Program zaštite kulturnih dobara sredstva većim dijelom osigurava Grad Dubrovnik, a manjim dijelom se osiguravaju iz vlastitih prihoda, donacija temeljem sporazuma o suradnji, pomoći temeljem prijava na natječaje, namjenskih prihoda iz povrata uloženih sredstava.

Iz Prijedloga programa zaštite kulturnih dobara za 2023. godinu mogu se izdvojiti: potresna obnova blokova zgrada (radovi se izvode prema projektu potresne obnove kojima se blokovima zgrada povećava mehanička otpornost i stabilnost na djelovanje potresa za 1 stupanj MCS ljestvice), rekonstrukcija zgrade na adresi Braće Andrijića 5-7, ex zatvor (zgrada nekadašnjeg zatvora u vlasništvu je Grada Dubrovnika te je dio cjeline namijenjene uspostavi arheološkog in-situ muzeja na Pustijerni), radovi konstrukcijske sanacije palače Sponza, izrada izvedbene projektne dokumentacije za rekonstrukciju, revitalizaciju i prenamjenu ljetnikovca Gučetić Lazarević i postav interpretacijskog centra Ruđera Boškovića, završetak izrade dopune elaborata za obnovu Benediktinskog samostana i Maksimilijanovog ljetnikovca na Lokrumu.

U okviru koordinacije upravljanjem svjetskim dobrom UNESCO-a ''Starim gradom Dubrovnikom'' planirana je provedba 5 aktivnosti predviđenih Planom upravljanja. Od projekata u pripremi ističu se projekt rekonstrukcije ljetnikovca Bozdari Škaprlenda, uspostava arheološkog in-situ muzeja na Pustijerni, provođenje monitoringa i izrada projektne dokumentacije za konstrukcijsku sanaciju i prateće konzervatorske radove na Kneževom dvoru, obnova crkve sv. Roka na Boninovu, produženje monitoringa na Orlandovom stupu i poduzimanje drugih aktivnosti, izrada konzervatorske i projektne dokumentacije za uređenje javnog prostora Boškovićeve poljane te za projekt restauratorskih radova na skalinima od Jezuita.

 

Dubrovački simfonijski orkestar

 

Dubrovački simfonijski orkestar nastavlja dugu i značajnu dubrovačku glazbenu tradiciju, koja se kao takva počela organizirano razvijati još od vremena Dubrovačke Republike. U 2023. godini Dubrovački simfonijski orkestar planira zadržati već postojeću programsku koncepciju te ponuditi vrlo atraktivne projekte s najljepšim djelima iz glazbene povijesti. Programska shema Orkestra bazira se na pažljivo odabranim glazbenim djelima, uz nastupe renomiranih solista, a realizirat će izvedbom velikog broja koncerata tijekom cijele godine.

Uz redovni godišnji koncertni program, Orkestar tijekom godine planira izvođenje edukativnih koncerata, koncerata u sklopu održavanja obljetnica, praznika i blagdana. U 2023. godini Dubrovački simfonijski orkestar planira održavanje međunarodnog glazbenog festivala ''Dubrovnik u pozno ljeto'', ''Jesenskog glazbenog Moskara'' i ''Dubrovačkog glazbenog proljeća''. U mjesecu travnju planira se organizirati međunarodni seminar orkestralnog dirigiranja ''Lovro pl. Matačić'', pod vodstvom slovenskog dirigenta Uroša Lajovica. Već tradicionalno, festival ''Stradun Classic'' planiran je za kraj rujna. Pod umjetničkim vodstvom renomirane hrvatske klarinetistice Marije Pavlović, ovaj festival okuplja vrhunske glazbenike iz cijelog svijeta.

 

Dom Marina Držića

 

Dom Marina Držića djeluje kao kazališni muzej, znanstveno-dokumentaristički centar, ali i atraktivni izložbeni prostor. U 2023. godini Dom Marina Držića planira realizirati izložbe: ''Držićeve životne pozornice'', ''Držićev životinjski svijet'' i ''Ilustrirani Držić''. Stalna izložba „Držićeve životne pozornice“ prikazat će život, djelo i značaj Marina Držića kroz vremenske i geografske postaje njegove biografije prepune zanimljivih elemenata. Izložba ''Ilustrirani Držić'' prezentirat će izbor originalnih ilustracija Držićevih djela, nastalih u sklopu desetogodišnje suradnje ilustratora Dubravka Kastrapelija s Domom Marina Držića. Izložbom ''Držićev životinjski svijet'' predstavit će se životinje u opusu Marina Držića kroz tri drame u kojima se najviše spominju: ''Dundo Maroje'', ''Grižula'' i ''Tirena''. Izložba će se realizirati u suradnji Doma Marina Držića i Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik, u izložbenom prostoru Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik.

Planirane su i sljedeće radionice: likovna radionica sa djecom ''Držićeve Velicijeh i Malijeh Indije'', likovna radionica ''Držićeva staklena rapsodija'', radionica za djecu  ''Čitajmo Držića'', kao i tematsko vodstvo ''Zlatno doba Dubrovnika''. Tijekom 2019., 2020., i 2021. godine Dom Marina Držića objavio je tri dijela strip izdanja Dundo Maroje autora Dubravka Kastrapelija. U 2023. godini planira se izdati i četvrti, završni dio. Dom Marina Držića kontinuirano radi na obogaćivanju svog fundusa u skladu s vizijom ustanove kojom teži postati znanstveno istraživački centar za proučavanje lika i djela najvećeg hrvatskog komediografa. Građa se obogaćuje putem otkupa i darovanja, a sistematizira kroz muzejsku i dokumentacijske zbirke te specijalnu knjižnicu Doma Marina Držića.

Projektom ''DAR.SA – Darujmo i sačuvajmo Držića'', svake se godine pozivaju svi zainteresirani građani koji posjeduju materijale vezane uz Marina Držića da svojom donacijom obogate fundus Doma. Projektom ''Stav'mo pamet na Držića'' želi se uspostaviti mreža suradnje između Doma Marina Držića te hrvatskih i svjetskih institucija i pojedinaca koji se bave Marinom Držićem, renesansnom književnošću i kazalištem.

 

Dubrovačke ljetne igre

 

Dubrovačke ljetne igre ustanova je u kulturi koja kroz svoju djelatnost organizira i ostvaruje tradicionalni kazališni i glazbeno-scenski ljetni festival te priređuje glazbene, dramske, operne, baletne, literarne, likovne, filmske i ostale kulturne priredbe i manifestacije od nacionalnog značaja i interesa za Republiku Hrvatsku. Od 1956. godine učlanjena je u Europsku udrugu festivala (EFA - European Festivals Association). Manifestacija Dubrovačke ljetne igre, najstarija je, najveća i najuglednija kulturna manifestacija u Hrvatskoj. Za vrijeme trajanja  Dubrovačkih ljetnih igara od 10. srpnja do 25. kolovoza 2023. godine održat će se velik broj dramskih i glazbeno-scenskih predstava, koncerata, folklornih izvedbi, izložbi i drugih programa uz sudjelovanje brojnih umjetnika iz Hrvatske i svijeta. U dramskom programu planiraju se premijere predstava: ''Oluja'', ''Sjetne žene raguzejske'', ''Vidi kako Lokrum pere zube'', dok se u repriznom dijelu programa planiraju izvesti predstave ''Krvava svadba'', ''Hamlet'', ''Ljubovnici'', ''Čudesna šuma'', ''Mara i Kata''. 

Planira se i gostovanje jedne suvremeno – plesne produkcije, a na programu će biti i dvije izvedbe FA Linđo. U glazbenom dijelu programa nastupit će András Schiff, Zagrebački solisti, Marko Mimica, Aylen Pritchin, Maxim Emelyanychev, Sol Gabetta, Patricia Kopatchinskaja, Krešimir Bedek, Latica Anić, Krešimir Starčević, Marco Graziani, Mariza, Nemanja Radulović, Double Sens, Dubrovački simfonijski orkestar. Održat će se i koncert noneta Berlinske filharmonije, koncert ''Dubrovnik plovi na glazbenoj hridi'', glazbeno scenski performans ''Sunčani sat'', jedno glazbeno scensko djelo za djecu i mlade te završni koncert.

Javna ustanova u kulturi Dubrovačke ljetne igre sudjelovat će i u organizaciji ostalih programa, poput ''Zimskog festivala'' i kulturnih programa u ljetnikovcu Bunić - Kaboga. Dubrovačke ljetne igre sudjeluju u EU projektu #synergy. Sharpening the capacities of the classsical music industry in the Western Balkans. Projektom se želi potaknuti skladanje novih djela klasične glazbe inspiriranih lokalnom baštinom zemalja partnera projekta te umrežavanje mladih glazbenika, skladatelja i organizacija koje se bave klasičnom glazbom.

 

Dubrovački muzeji

 

Dubrovački muzeji bave se skupljanjem, čuvanjem, istraživanjem, stručnom i znanstvenom obradom, dokumentiranjem te trajnom zaštitom kulturne i povijesne baštine Dubrovnika i dubrovačkog područja te njezinim neposrednim prezentiranjem javnosti na stalnim i povremenim izložbama.

U skladu sa svojom misijom i vizijom Dubrovački će muzeji, kao referentno mjesto interpretacije povijesne i suvremene baštine grada Dubrovnika, i u 2023. godini kroz svoju djelatnost promicati i aktivno raditi na očuvanju, zaštiti, prezentaciji i interpretacija lokalnog identiteta, povijesti i kulture Dubrovnika na dobrobit šire javnosti, a u cilju obrazovanja svih skupina društva i održivog korištenja kulturne baštine. Nastavit će se s poslovima nabave muzejske građe, istraživanja, stručne i znanstvene obrade te njezine sistematizacije u zbirke.

Budući da se u 2023. godini obilježava 130. obljetnica postavljanja spomenika najvećem hrvatskom baroknom piscu Ivanu Gunduliću u Dubrovniku, nadolazeća godina bit će u znaku te značajne obljetnice, koja će se obilježiti organiziranjem središnje izložbe ''Proslava otkrivenja spomenika Ivanu Gunduliću u Dubrovniku 1893. godine'' u Kneževom dvoru. Također se planira obilježavanje 150. obljetnice otvorenja Dubrovačkih muzeja za javnost. Uz navedene obljetnice, planirane su i izložbe iz fundusa Muzeja: ''Tradicijsko ruho u fundusu Etnografskog muzeja: materijali, alati i tehnike izrade'', ''Skriveno blago dubrovačke katedrale'', ''Brodovi na starim fotografijama i razglednicama od kraja 19. stoljeća do Drugog svjetskog rata'' i ''Ilirska kaciga iz Zakotorca''.

Nastavit će se i s nizom predavanja za širu javnost s ciljem razvoja publike i privlačenja lokalnih posjetitelja, ali i s organizacijom različitih promocija, prezentacija i manifestacija poput ''Noći muzeja'', ''Edukativne muzejske akcije'' i ''Večeri u Dvoru''. Izložbena djelatnost uključuje i dva gostovanja izložbi Dubrovačkih muzeja te jednu gostujuću izložbu, kao i izložbu najboljih baštinskih dostignuća u protekloj godini koja će biti realizirana u suradnji s međunarodnom konferencijom ''The Best in Heritage''. S ciljem interpretacije i prezentacije baštine planirana je i bogata izdavačka djelatnost. Uz četiri prateća izdanja izložbi iz fundusa, planirano je i izdanje kataloga izložbe iz 2021. godine ''Cvijet u kamenu'' te edukativnih publikacija ''Slova Dubrovačkih muzeja (svezak I)'' i ''Dubrovačka turistička trilogija''.

 

Dubrovačke knjižnice

 

Dubrovačke knjižnice sastoje se od dvije ustrojbene jedinice: Znanstvene i Narodne knjižnice. Dok je Znanstvena knjižnica informacijski, obrazovni, kulturni i komunikacijski centar akademskog osoblja, studenata, ostalih korisnika i posjetitelja, Narodna knjižnica Grad obavlja funkciju matične knjižnice za područje Dubrovačko-neretvanske županije.

Dubrovačke knjižnice, u okviru svoje redovite djelatnosti u 2023. godini planiraju nabavu, obradu i zaštitu knjižnične građe, kao i brojne kulturno-promotivne projekte. Planirane su sljedeće manifestacije: ''Mjesec hrvatskog jezika'', ''Noć knjige'', ''Dani medijske pismenosti'', ''Dani europske kulturne baštine'', ''Mjesec hrvatske knjige'', ''Zimski festival''. Kroz program kulturne baštine realizirat će se niz projekata. ''Kvazi tramvajska travanjska vožnja dubrovačkim kvartovima – od Ploča preko Pila do Lapada i Gruža'' kroz ciklus od četiri predavanja u Znanstvenoj knjižnici publiku će upoznati s povijesnim razvojem pojedinih dubrovačkih kvartova, a samim tim i s povijesnim razvojem i širenjem Grada. Trodnevna proslava otkrivanja Gundulićevog spomenika odvijat će se pod nazivom ''Spomenik kao prijeporno mjesto – 130. obljetnica otkrivanja Gundulićeva spomenika'', dok projekt ''Učimo dubrovački'' obuhvaća niz edukativnih radionica namijenjenih polaznicima koji žele bolje upoznati povijest i kulturu Dubrovnika. U 2023. godini planirano je i predavanje ''Hrvatsko-albanski kulturni kontakti'', predstavljanje projekta ''Hrvatska rukopisna kultura'', predavanje ''Dubrovnik i Poljska'', projekt ''Magnet srdaca – Carlo Goldoni i Frano Čale“ kojim se želi ukazati na značaj koji je Carlo Goldoni imao u znanstvenom i prevodilačkom opusu Frana Čale, predavanje ''Marko Bruerević – 200 godina smrti'', radionice dubrovačkog govora za učenike osnovnih škola.

U kulturno – umjetničkom dijelu programa ističe se organizacija šest izložbi, ciklus putopisnih predavanja ''Putositnice utorkom'', projekt ''Amor u knjižnici'', predavanje dr. sc. Lidije Dujić uz Međunarodni dan žena, tribine ''Susret riječi'', projekt ''Pisci u gostima'', obilježavanje 350 godina od smrti Moliera, natjecanje u čitanju naglas, radionice za učenike osnovnih škola ''Tolkienovo putovanje u Međuzemlje'', čitateljski klub. Od edukativnih programa planira se realizacija radionica ''Emocionalno opismenjavanje djece i mladih'', ''Biblioterapija i poetska terapija'', priprema za državnu maturu iz hrvatskoga jezika, parlaonice za srednjoškolce, logoterapijske radionice ''Riječ i smisao''.

 

Folklorni ansambl "Linđo"

 

Osnovna djelatnost Folklornog ansambla Linđo obuhvaća okupljanje  i obučavanje djece  i mladih te ostalih građana koji se žele aktivno baviti narodnim plesom, pjesmom i glazbom, nastupe u zemlji i inozemstvu, sudjelovanje na smotrama i natjecanjima, istraživanje i promicanje folklora. U 2023. godini planirano je tehničko opremanje ansambla i popunjavanje fundusa narodnih nošnji, kao i unapređenje plesnog i vokalno-instrumentalnog programa kroz realizaciju dviju novih koreografija i jednog novog glazbenog broja.  

Ustanova u svom godišnjem planu planira brojna značajna gostovanja. Planira se tako koncertna turneja po Sloveniji, nastup u sklopu tradicionalne međunarodne smotre tamburaša koja se održava u Osijeku, nastup u sklopu programa ''Podgorsko ljeto'', nastup u sklopu tradicionalne smotre hrvatskih tamburaških orkestara i folklornih tamburaških ansambala koja se održava u u Dugom selu, nastup na tradicionalnoj smotri dječjih folklornih grupa koja se održava u organizaciji FA Turopolje u Velikoj Gorici, samostalni plesno-glazbeni koncert u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski u Zagrebu, kao i sudjelovanje na ''Festivalu dječjeg folklora'' u Zaboku.

U glazbenom dijelu planira se organizacija vokalno-instrumentalnog koncerta povodom Svjetskog dana glazbe, kao i nastup na Božićnom koncertu. Nastavit će se i uspješna suradnja s maestrom Sinišom Leopoldom, maestrom Krešimirom Magdićem te proširivanje izdavačke djelatnosti na tisak zbirke obrada za ansamble, tamburaške i mandolinske orkestre. U 2023. godini nastavlja se i rad na izradi monografije Ansambla. Uz redovne nastupe u Lazaretima, FA Linđo će nastupiti u programu Dubrovačkih ljetnih igara, a planirani su i agencijski nastupi, individualni nastupi na zahtjev te nastupi u promidžbene svrhe Grada i Dubrovačko - neretvanske županije. U 2023. godini Ustanova planira nastaviti kulturnu suradnju s folklornim ansamblima i KUD-ovima u Hrvatskoj i inozemstvu.

 

Muzej Domovinskog rata Dubrovnik

 

U skladu sa svojim poslanjem, Muzej Domovinskog rata bavi se proučavanjem Domovinskog rata na dubrovačkom području te doprinosa dubrovačkih branitelja i građana u procesu obrane i stvaranja suverene Republike Hrvatske. Temeljne ciljeve iz Plana i programa rada u 2023. godini Muzej će ostvariti redovitom programskom djelatnošću, koju obavlja stručno muzejsko osoblje, a čine je sljedeći poslovi: prikupljanje građe, zaštita građe, izrada muzejske dokumentacije, obogaćivanje stalnog postava, stručni rad, izložbena djelatnost, izdavačka djelatnost, edukativna djelatnost i odnosi s javnošću. 

U 2023. godini nastavit će se promicati muzejska struka suradnjom sa srodnim ustanovama u zemlji i inozemstvu te sa školskim, visokoškolskim, znanstvenim i drugim ustanovama, pravnim osobama i zainteresiranim pojedincima. Stručni djelatnici Muzeja pripremaju katalog stalne izložbe ''Dubrovnik u Domovinskom ratu 1991. -1995.'', kao i katalog ''Petnaest godina Muzeja u tvrđavi Imperijal''. Nastavit će se i rad na izradi projekta realizacije budućeg stalnog postava, te na obogaćivanju, redizajnu i održavanju stalne izložbe ''Dubrovnik u Domovinskom ratu 1991. – 1995.'' Izložbena djelatnost obuhvatit će autorsku izložbu „Petnaest godina Muzeja u tvrđavi Imperijal“, koja se planira otvoriti na Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja, kao i razmjenu izložbi s Muzejom Grada Karlovca (Muzejom Domovinskog rata Karlovac – Turanj).

Planiran je i nastavak edukativne djelatnosti kroz stručna vodstva za građanstvo, vodstva za škole i specijalna vodstva. Kustosi Muzeja nastavit će redovito održavati izlaganja u sklopu obilježavanja značajnih događaja i obljetnica iz Domovinskog rata, samostalno i po pozivu te u suradnji s udrugama proisteklim iz Domovinskog rata i istaknutim hrvatskim braniteljima, a održavat će i satove povijesti za učenike i studente u prostorima izložbe "Dubrovnik u Domovinskom ratu 1991.-1995.", u tvrđavi Imperijal.

 

Prirodoslovni muzej Dubrovnik

 

Prirodoslovni muzej Dubrovnik otvoren je za javnost 2009. godine kao nasljednik Domorodnog muzeja osnovanog daleke 1872. godine. Predmeti prirodoslovne građe imaju pretežito povijesni značaj, ali velik dio zooloških zbirki je dragocjena dokumentacija sastava faune u okolici Dubrovnika i njenih promjena.

Prirodoslovni muzej u 2023. godini planira dvije izložbe. Izložba „Držićev životinjski svijet“ predstavit će životinje u književnom stvaralaštvu Marina Držić i bit će organizirana u suradnji s Domom Marina Držića, dok izložba „Biologija vjerovanja“ autorice Niveš Čičin-Šain govori o preoblikovanju unutarnjeg, ali i onog izvanjskog svijeta, snagom volje i imaginacije. Cilj izložbe je buđenje društvene svijesti i odgovornosti za planet na kojem živimo jer pokazuje kako se od neuništivog plastičnog otpada može učiniti nešto lijepo, što povrh toga ima i novu uporabnu svrhu.

U 2023. godini planiran je i tisak kataloga izložbe „Cvijet u kamenu“, organizirane u suradnji s Dubrovačkim muzejima, a započet će se i prikupljanje materijala za Zbirku spužvi. Nastavit će se i sustavno prikupljanje materijala za ostale zbirke Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik, kao i njihova zaštita. Glavne teme edukativnih programa Prirodoslovnog muzeja su važnost očuvanja biološke raznolikosti, kulturne i prirodne baštine, upoznavanje s florom i faunom dubrovačkog kraja te popularizacija umjetnosti i znanosti. Program za 2023. godinu uključuje niz programa vezanih za privremene izložbe i predmete iz fundusa Muzeja, manifestacija poput ''Noći muzeja'', ''Međunarodnog dana muzeja'', kao i ostalih relevantnih datuma i akcija poput ''Festivala znanosti'', obilježavanja Dana planeta Zemlje, ''Međunarodnog dana biološke raznolikosti', ''Dana zaštite prirode'', ''Međunarodnog dana djeteta''. Ustanova će sudjelovati i u programu Dubrovačkog zimskog festivala.

 

Umjetnička galerija Dubrovnik

 

Umjetnička galerija Dubrovnik je, usmjerivši svoj interes na likovnu produkciju realiziranu u vremenu od pojave Vlaha Bukovca do danas, u svom višedesetljetnom trajanju uspjela prikupiti vrijedan fundus od oko dvije i pol tisuće umjetničkih djela: slika, skulptura, grafika, crteža, fotografija, video radova, umjetničkih instalacija i video dokumentacije te se afirmirati kao nezaobilazni dionik likovno-umjetničkog života Dubrovnika i šireg regionalnog okvira. Umjetnička galerija Dubrovnik u svom sastavu ima Galeriju Dulčić Masle Pulitika. Na prvom katu zgrade nalazi se stalni postav ove trojice slikara, dok se na drugom katu izmjenjuju izložbe važnih umjetnika, modernih klasika. U sklopu Galerije djeluje i Atelijer Pulitika u Tvrđavi sv. Ivana.

U 2023. godini Ustanova je prijavila realizaciju sljedećih izložbi: ''Đuro Pulitika – retrospektivna izložba povodom stogodišnjice rođenja slikara'', ''Os svijeta-stablo'' (izbor od 47 radova iz Zbirke moderne i suvremene umjetnosti Umjetničke galerije Dubrovnik), ''Dubravko Kastrapeli – međuinstitucionalna suradnja'' (izbor originala ilustracija Držićevih djela, nastalih u sklopu desetogodišnje suradnje ilustratora Dubravka Kastrepelija s Domom Marina Držića), samostalna izložba Igora Eškinje, retrospektivna izložba Josipa Pina Trostmanna povodom obilježavanja 60 godina umjetničkog djelovanja, samostalna izložba poznatog turskog slikara Ekrema Yalcindaga, izložba Borisa Cvjetanovića ''Ljetovanje 1985.-1995.'' (izbor od osamdeset crno – bijelih analognih fotografija), samostalna izložba Zorana Šimunovića, izložba ''Izbor plakata Umjetničke galerije Dubrovnik'', izložba ''Branko Kovačević (1911.-1988.)''.  Ustanova planira i sudjelovanje u izložbi  ''Vidljive'', u suradnji s Muzejom suvremene umjetnosti iz Zagreba, Galerijom umjetnina iz Splita, Muzejom moderne i suvremene umjetnosti iz Rijeke i Muzejom likovnih umjetnosti iz Osijeka.

Izdavački program Umjetničke galerije za 2023. godinu uključuje publikaciju za djecu i mlade ''Dubrovački trolist'' (mali vodič kroz život i rad tri dubrovačka slikara: Iva Dulčića, Antuna Masle, Đura Pulitike). U okviru pedagoške djelatnosti Umjetnička galerija Dubrovnik će u 2023. godini surađivati sa Slikarskim odjelom Umjetničke škole Luke Sorkočevića, a nastavit će i program stručnih vodstava pod nazivom ''Subotnja kava u Galeriji''. Novi projekt ''Dulčićevo ljeto u Galeriji'' ujedinjuje ciklus vodstva, likovnih radionica i druženja u Galeriji tijekom mjeseca kolovoza.

 

Kinematografi Dubrovnik

 

Kinematografi Dubrovnik javna su ustanova u kulturi grada Dubrovnika koja trajno obavlja djelatnost razvoja, prezentacije i širenja medijske kulture. Godišnje se u dubrovačkim kino – dvoranama održi oko tisuću kino predstava, odnosno prikaže se oko 250 različitih naslova. Pored prikazivanja filmova, velikog broja edukacijskih programa, radionica, revija i festivala, ustanova kontinuirano surađuje s brojnim udrugama, ustanovama i pojedincima iz sfere kulturno kreativnih industrija.

U 2023. godini planirani su sljedeći projekti: Kinoprikazivačka djelatnost – redovni program, Programi kina Slavica i Visia - program razvoja audiovizualne kulture, ''Film je U KINU'' (edukativni programi koji se održavaju tijekom cijele godine, a uključuju ciljane projekcije za djecu i mlade izvan redovnih termina rada ustanove), ''Film bez granica'' (program je osmišljen sa svrhom provođenja kontinuiranog filmskog, radioničkog i suradničkog programa za sve generacije), ''Programi u điru'' (programi u sklopu različitih kulturnih događanja), ''Stanica Sjeverni pol – DZF'', ''Ljeto u Gružu'', ''Ljetna škola filma Šipan'', projekcije u Mokošici, Slanom, Stonu, kao i ostali programi za djecu, mlade i obitelj.

I ove godine održavat će se HD Live prijenosi alternativnih sadržaja (HD Live prijenosi opernog, baletnog i izložbenog sadržaja iz Metropolitana, Bolshoia, British Museuma), suradnički i participativni programi ustanove, udruga i organizacija (Zajednički programi ''Kino mreže'', programi udruge Luža, ARL-a, udruge Slagalica, program kulturnih ustanova ''Kultura u điru'', filmski program ''Good food festivala'', projekcije u sklopu ''Dubrovačkih ljetnih igara'', projekti ''Ljeto u Gružu'', ''Tap festival'' i ''Festival Pupica'').

Ustanova će organizirati i 12. po redu ''Festival djece i mladih zemalja Mediterana – Duff 2023.''. Jedna od niti vodilja ovog festivala je upoznati međusobno mlade filmske stvaratelje, dijeliti i širiti kreativnu energiju, a istovremeno poticati i razvijati filmsku i medijsku pismenost djece.

 

Kazalište Marina Držića

 

Kazalište Marina Držića jedina je profesionalna kazališna kuća u gradu Dubrovniku i Dubrovačko-neretvanskoj županiji pa je repertoar profiliran s naglaskom na kvalitetan i raznolik program, vodeći računa o svim dobnim skupinama i afinitetima publike. Jedan od glavnih zadataka Kazališta Marina Držića, kao i dosad, je čuvanje autohtonog dubrovačkog govora i postavljanje komada dramske baštine i suvremenih komada na dubrovačkom narječju. No, sukladno usvojenom programskom okviru Kazalište Marina Držića u 2023. godini, nastavlja i postavljati najbolja djela klasične domaće i svjetske dramske baštine. U novoj kazališnoj sezoni, uz premijerne naslove, predviđene su i reprizne izvedbe, kao i gostovanja.

U 2023. godini planirane su premijere predstava: B. Brecht: ''Majka Hrabrost'' (koprodukcija s Hrvatskim narodnim kazalištem u Varaždinu i Dubrovačkim simfonijskim orkestrom), D. Špišić: ''Dječak'', R. Dahl: ''Charlie i tvornica čokolade'' (koprodukcija s Gradskim kazalištem Trešnja iz Zagreba), I. Lovrić Jović: ''Vidi kako Lokrum pere zube'' (koprodukcija s Dubrovačkim ljetnim igrama), M. Fumić/L. Paljetak: ''Skroviti vrt''.

Također je planirano i izvođenje deset gostujućih repertoarnih predstava, kako bi se dubrovačkoj publici predstavio rad kazalištaraca iz drugih gradova u Hrvatskoj, ali i iz inozemstva. Između ostalih, planirana su gostovanja HNK Varaždin, HNK Šibenik, Kazališta Komedija,  GK Vinkovci, GKL Zadar, SNG Drama Ljubljana.

Tijekom cijele godine održavat će se program pod nazivom ''Razgovori o kazalištu'', u kojima će sudjelovati istaknuti kazališni umjetnici. Neki od gostiju bit će: Ivica Boban, Jelena Miholjević, Tomislav Zajec, Lada Kaštelan, Marijana Fumić, Dora Ruždjak Podolski, Livija Pandur. Voditeljica programa je Stanislava Staša Aras. Reprizne predstave koje Kazalište planira izvesti u 2023. godini su: ''Tramvaj zvan žudnja'', ''Orašar, ''Hamlet – evidencija zločina jedne monarhije'', ''Maškarata ispod kuplja'', ''Kate Kapuralica'', ''Krijesnice'', ''Stolice'', ''Nora – kuća lutaka'', ''Sinjorina Estera''.

 

 

6. OSTALI PRIJAVLJENI KULTURNI PROGRAMI

 

6.1. GLAZBENA DJELATNOST

 

Udruga Dječji zbor Dubrovnik – Program ''Pjevamo iz sveg glasa''

 

Dječji zbor Dubrovnik osnovan je 2015. godine. Osnovna ideja kod njegovog osnivanja bila je pokretanje kvalitetnog dječjeg zbora na gradskom nivou koji bi njegovao kultivirano dječje pjevanje uživo, a  capella i uz instrumentalnu pratnju. Repertoar Zbora gradi se na njegovanju tradicionalnih dubrovačkih pjesama i pjesama iz okolice Dubrovnika, pjesama dubrovačkih skladatelja, kao i skladatelja klasike zborskog dječjeg pjevanja. Cjelokupan program Zbora osmišljavaju i kreiraju voditeljice Sanja Dražić i Paola Dražić Zekić. Cilj ovog kulturnog projekta je razvijanje kvalitetnog i kreativnog odnosa prema glazbi kod djece različitog uzrasta. Pored redovitih proba, Zbor planira desetak nastupa u dječjim vrtićima, otvorene sate za roditelje te desetak javnih nastupa povodom gradskih festa.

 

Dubrovački gudački kvartet – ''Glazba dubrovačkih salona''

 

Dubrovački gudački kvartet osnovan je 1983. godine. Izvodi djela baroka, klasike i romantike, suvremena djela te djela hrvatskih skladatelja, od kojih su mnogi svoje skladbe posvetili upravo tom ansamblu. U 2023. godini Dubrovački gudački kvartet planira realizirati glazbeni program pod nazivom ''Glazba dubrovačkih salona''. Riječ je o ciklusu koncerata klasične glazbe, s vrhunskim djelima glazbene literature i u izvedbi renomiranih dubrovačkih glazbenika. Cjelovečernji koncerti izvodili bi se tijekom mjeseca ožujka i studenog 2023. godine.

 

Dubrovački komorni zbor – Godišnji glazbeni program

 

Od svog osnutka 1994. godine Dubrovački komorni zbor uspješno djeluje kao ambasador kulturnog stvaralaštva Dubrovnika i Hrvatske te surađuje s uglednim orkestrima, dirigentima i solistima. Repertoar Zbora je širok pa tako izvode djela od gregorijanskog korala pa do skladbi 20. stoljeća, a posebnu pažnju posvećuju hrvatskoj zborskoj literaturi. Dubrovački komorni zbor jedini je hrvatski amaterski zbor koji je član ''Europa Cantat'', najvećeg europskog udruženja pjevačkih zborova. U 2023. godini Dubrovački komorni zbor planira realizirati redovni godišnji glazbeni program. Godišnji program obuhvaća koncert  duhovne glazbe u crkvi sv. Vlaha, marijanski koncert u crkvi sv. Križa, koncert u svetištu Gospe od Milosrđa, koncert s djelima hrvatskih skladatelja u ljetnikovcu Crijević-Pucić, tradicionalni koncert ''Requiem za dubrovačke branitelje'' u katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije  te božićni koncert u crkvi Male braće u Dubrovniku.

 

Dubrovnik partner d.o.o. – ''Ponta Lopud Jazzz Festival''

 

Dubrovnik partner d.o.o. već dugi niz godina bavi se organizacijom izložbi, koncerata, festivala, kongresa te ostalih kulturnih i zabavnih manifestacija. U 2023. godini planiraju organizirati ''Ponta Lopud Jazzz Festival''. Riječ je o edukativno-scenskoj manifestaciji koja će okupiti međunarodne jazz glazbenike na otoku Lopudu tijekom mjeseca rujna. Četiri jazz benda održat će tijekom četiri dana Festivala edukativne majstorske radionice iz područja jazz pjevanja i muziciranja. U večernjim satima planiraju se održati jazz koncerti u tvrđavi Franjevačkog samostana. 

 

Udruga Festa Dubrovnik – ''Festa 2023.''

 

Udruga Festa Dubrovnik, svake godine u sklopu proslave sv. Vlaha i Dana Grada Dubrovnika organizira višednevnu kulturno - zabavnu manifestaciju sastavljenu od različitih programskih sadržaja pod nazivom Festa Dubrovnik. Manifestacija se već tradicionalno održava u vremenu od 24. siječnja do 2. veljače. U 2023. godini planira se realizacija sljedećih programa: izložba ''Sveti Vlaho i more'', radionica ''Festa od vina'', program ''Kolarini u kazalištu Marina Držića'', ''Festa od klapa'', Dubrovačka rock parada, središnji gala koncert na kojem sudjeluju klape i pjevači uz Dubrovački simfonijski orkestar, koncert ''Dive u sv. Vlahu'', program Festa od vina na Kandeloru. Humanitarna namjena ovih porograma usmjerena je prikupljanju sredstava za obnovu crkve sv. Vlaha.

 

Gradska glazba Dubrovnik – Godišnji program

 

Gradska glazba Dubrovnik osnovana je 1843. godine i u 2023. obilježava 180. obljetnicu osnutka! Kao jedna od najstarijih udruga u Hrvatskoj, Gradska glazba Dubrovnik okuplja u svom članstvu profesionalne glazbenike i amatere svih naraštaja i zanimanja. U 2023. godini planiraju nastupe prigodom Feste sv. Vlaha, sudjelovanje u programu Dubrovačkog karnevala, nastup na Uskrsni ponedjeljak, obilježavanje Praznika rada, koncert povodom Dana Grada Vukovara, obilježavanje Dana Dubrovačko – neretvanske županije, nastup prigodom Dana Državnosti, koncert povodom 180. obljetnice osnutka, Dana Domovinske zahvalnosti, nastup prigodom obilježavanja obljetnice napada na Dubrovnik, blagdana Svih svetih, otvorenja Dubrovačkog zimskog festivala, Dana branitelja grada Dubrovnika, kao i gostovanje u Zagrebu. U godišnjem programu rada, planiran je i nastup na Božićnom koncertu, sudjelovanje u tradicionalnoj kolendi ulicama Grada na Badnji dan i na Staru godinu, kao i četiri dodatna nastupa po pozivu Grada Dubrovnika.

 

Hrvatsko austrijsko društvo Dubrovnik – Gostovanje u Salzburgu s projektom ''Druga strana povijesti''

 

Hrvatsko austrijsko društvo bavi se poticanjem međunarodne suradnje između prijateljskih zemalja Austrije i Hrvatske. Društvo u svom djelovanju posebnu pozornost posvećuje suradnji stručnih i znanstvenih institucija koje djeluju u oblasti kulture, kao i pojedinaca, studenata, znanstvenika i kulturnih djelatnika. U 2023. godini Društvo planira realizaciju programa gostovanja projekta ''Druga strana povijesti'' u Salzburgu. Cilj programa ''Druga strana povijesti'', koji izvode glazbenici Marija Lešaja i Ivana Jelača, je prezentirati bogato nasljeđe Dubrovnika te uvesti slušatelje u društveno-povijesno ozračje Dubrovačke Republike na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće.

 

Hrvatska matica iseljenika – Projekt ''Susret Hrvata Italije''

 

Hrvatska matica iseljenika Dubrovnik u svom redovitom djelovanju organizira programe kulturnog sadržaja, poput koncerata, izložbi, promocije knjiga, a sve u cilju povezivanja iseljene i domovinske Hrvatske. U 2023. godini Matica planira realizaciju projekta pod nazivom ''Susret Hrvata Italije i proslava blagdana sv. Leopolda Bogdana Mandića u Padovi''. U okviru ove manifestacije održat će se orguljaški koncert dubrovačkog umjetnika Darka Kristovića. Na programu će biti djela dubrovačkih skladatelja. Nakon koncerta planirano je i prikazivanje dokumentarnog filma o dolasku tijela sv. Leopolda u Dubrovnik, scenarista i redatelja Boža Vodopije.

 

Ivana Jelača – Glazbeni projekt ''Moj san''

 

Ivana Jelača dubrovačka je pijanistica i glazbena pedagoginja. Već dugi niz godina projektima glazbeno – scenskih kolaža publici približava različite periode iz glazbene prošlosti. Uz proširivanje interesa za klasičnu glazbu, svojim projektima želi pokazati kako se i s klasičnom glazbom može postići suvremeni scenski izričaj. U 2023. godini umjetnica planira realizirati glazbeni projekt ''Moj san''. Ovim se klavirskim recitalom simbolično obilježava deset godina djelovanja udruge ''Sve ostalo je glazba''. Na programu koncerta bit će djela po izboru autorice koja ocrtavaju njezin desetogodišnji umjetnički, edukativno-pedagoški i umjetničko-istraživački rad.

 

Klavirski trio Dubrovnik – Ciklus koncerata klasične glazbe u okviru manifestacije ''Lopudsko ljeto''

 

Klavirski trio Dubrovnik umjetnička je organizacija osnovana 2008. godine kao rezultat dugogodišnjeg prijateljstva troje glazbenika, koji se mogu pohvaliti brojnim i raznovrsnim uspjesima u svojim samostalnim karijerama. Trio redovito nastupa na manifestaciji ''Dubrovački glazbeni salon'', kao i na ''Lopudskom ljetu'', izvodeći svake sezone nove glazbene programe. U 2023. godini Trio planira program pod nazivom ''Ciklus koncerata klasične glazbe u okviru manifestacije Lopudsko ljeto''. U sklopu navedene manifestacije, već dugi niz godina izvodi se program cjelovečernjih koncerata klasične glazbe u organizaciji Klavirskog trija Dubrovnik. Koncerti se redovito održavaju u crkvi sv. Nikole na Lopudu, tijekom mjeseci srpnja i kolovoza.

 

KUD Ivo Kuljevan – Koncerti tamburaškog sastava

 

Kulturno umjetničko društvo Ivo Kuljevan Lopud osnovano je 1950. godine i otad djeluje u kontinuitetu. Osnovna zadaća Društva je njegovanje i obnavljanje kulturne tradicije i baštine otoka Lopuda, osobito dijela koji se odnosi na folklornu i glazbenu tradiciju. U 2023. godini planiraju realizaciju programa pod nazivom ''Koncerti tamburaškog sastava''. Riječ je o projektu kojim se želi nastaviti s radom mladog tamburaškog sastava na otoku Lopudu. Uz redovite probe, tijekom godine planiraju nastupiti na završnoj školskoj priredbi, predstavi za blagdan Velike Gospe, prigodnoj priredbi povodom blagdan sv. Nikole i Božića.

 

KUD "Komolac" – Godišnji program

 

Kulturno umjetničko društvo "Komolac", njeguje višedesetljetnu tradiciju kulturnog amaterizma na području Rijeke dubrovačke. KUD Komolac okuplja djecu uzrasta od 9 do 18 godina, a sadrži glazbenu, dramsku, sportsku i sekciju za održavanje kulturne baštine Rijeke dubrovačke. Treba naglasiti i kako je, zbog neriješenog stanja oko osiguranja prostorija za rad Udruge, Gradsko poglavarstvo Grada Dubrovnika donijelo zaključak kojim se obvezuje pokrivati troškove zakupa prostora i režija za potrebe KUD-a Komolac do iznalaženja trajnog rješenja. U  2023. godini KUD Komolac pored redovitih koncertnih aktivnosti, planira i edukaciju novih članova kroz tečajeve edukacije, učenja glazbenih osnova i sviranja glazbenih instrumenata.

 

KUU Izvor Zaton – Godišnji program

 

Kulturno umjetnička udruga Izvor Zaton nastoji okupiti što veći broj mladih ljudi, educirati ih i omogućiti da mogu sudjelovati u glazbenim aktivnostima Udruge. Društvo redovito obilježava blagdane i državne praznike te sudjeluje u poboljšanju turističke ponude svojim nastupima u Dubrovniku, Zatonu i okolici. Posebno se ističe organizacija Zatonskog ljeta, u suradnji s Gradom Dubrovnik i Turističkom zajednicom Grada Dubrovnika. U 2023. godini planiraju održavati redovite probe, kao i sudjelovanje na što većem broju manifestacija koje se održavaju u Dubrovniku, Zatonu i širem dubrovačkom području.

 

Mješoviti zbor Libertas -  Godišnji glazbeni program

 

Mješoviti zbor Libertas kao nezaobilazni dio dubrovačke kulturne ponude, osnovan je 1980. godine i godinama sudjeluje u svim važnijim kulturnim događanjima u Dubrovniku. U 2023. godini Zbor planira realizirati svoj godišnji glazbeni program, pod vodstvom umjetničkog voditelja prof. Viktora Lenerta. Zbor će, pored svojih redovitih probi, sudjelovati na različitim javnim manifestacijama, proslavama i obilježavanjima značajnih blagdana. Radit će se na osposobljavanju pjevača amatera te unapređenju glazbenog umijeća svojih članova. Zbor planira gostovanja u Zagrebu i Petrinji.

 

Obrt Pikatabar – Koncert Pauline Đapo i Stefani Grbić

 

Obrt Pikatabar bavi se obrazovanjem i poučavanjem, kao i razvojem izvođačke umjetnosti. U 2023. godini planiraju realizirati koncert akademskih glazbenica Pauline Đapo i Stefani Grbić. Na koncertu će se izvesti skladbe za ženski glas i klavir koje predstavljaju bogatu i jedinstvenu hrvatsku vokalnu baštinu, koju su nam ostavili skladatelji poput Josipa Hatzea, Ivana pl. Zajca, Blagoja Berse, Dore Pejačević, Jelene Pucić-Sorkočević, Krešimira Magdića.

 

Glazbena radionica Sorgo – Koncertni ciklus: ''7 Times Bach & Sorgo & Locals''

 

Glazbena radionica Sorgo u svom radu afirmira dubrovačku glazbenu baštinu, istražuje notne zapise i promovira nove načine izvođačke prakse i autorskog suvremenog rada. U 2023. godini planiraju realizaciju glazbenog projekta pod nazivom ''7 Times Bach & Sorgo & Locals''. Ovaj projekt za cilj ima predstaviti dubrovačke umjetnike i njihov način interpretacije klasika pijanističkog repertoara. Planira se održati ciklus od sedam koncerata na kojima će sedam dubrovačkih pijanista, različitih generacija, svirati integralno svih sedam koncerata J. S. Bacha. U program će uvrstiti i po jednu od sedam simfonija Luke Sorkočevića, prvih simfonija dubrovačke, odnosno hrvatske glazbene baštine. U drugom dijelu koncerta planira se izvesti praizvedba jednog novog djela dubrovačke provenijencije i autorstva.

 

Udruga Sve ostalo je glazba – ''Renesansni vrt - interpretacija baštine''

 

Djelatnost Udruge Sve ostalo je glazba obuhvaća autorsko pripremanje i ostvarivanje edukativnih ciklusa glazbeno – scenskih kolaža, koji prikazuju različita razdoblja glazbene prošlosti za različite dobne i obrazovne skupine.. U 2023. godini Udruga planira realizirati projekt pod nazivom ''Renesansni vrt - interpretacija baštine''. Projekt ''Renesansni vrt'' osmišljen je kao ciklus multimedijalnih koncerata uz vodstvo, temeljenih na suvremenoj interpretaciji kulturne baštine. Projekt se izvodi u ljetnikovcu Bunić – Kaboga, a inovativnost u kreiranju izvedbi projekta je korištenje suvremenih izričaja i tehnologija unutar izvedbe koja je naizgled klasična. Planirane su četiri izvedbe novog izdanja ovog glazbenog projekta, koji pred domaće i strane posjetitelje donosi nekonvencionalno koncipiran program, temeljen na bogatoj dubrovačkoj i europskoj glazbenoj ostavštini.

 

Udruga Aklapela – Festival ''Aklapela''

 

Udruga je osnovana s prvenstvenim ciljem da organizirano promiče i njeguje tradicionalno klapsko ''a capella'' pjevanje koje je, kao visoko vrijedni pučki glazbeni izričaj, upisano na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Svojim djelovanjem Udruga želi skrenuti pozornost šire javnosti na raznolikost izričaja i zemljopisnih područja gdje se izvodi klapska pjesma, na specifičnosti, elemente koji tvore klapski pokret, sve njegove stilove i žanrove. U 2023. godini Udruga će organizirati festival ''Aklapela'' u vremenu od 14.  do 16. travnja. Program će se odvijati u Lazaretima i jednoj od gradskih crkvi. Namjera organizatora je da Aklapela postane tradicionalno okupljanje ponajboljih hrvatskih klapa u Dubrovniku. Umjetnički direktor Festivala je maestro Joško Ćaleta.

 

Umjetnička škola Luke Sorkočevića – Opera u Umjetničkoj školi

 

U sklopu Umjetničke škole Luke Sorkočevića djeluju osnovna glazbena i baletna škola te srednja škola sa smjerovima za glazbu i likovni dizajn koja radi po gimnazijskom programu. U 2023. godini UŠ Luke Sorkočevića planira realizirati projekt pod nazivom ''Opera u Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića''. Umjetnička škola Luke Sorkočevića dogovorila je suradnju s Akademijom za umjetnost i kulturu Osijek za period od četiri godine. Plan navedene suradnje je da se na kraju svake školske godine postavi jedna opera u skraćenoj verziji. Rad na pripremi opere odvijat će se na način odvojenih proba u Dubrovniku i Osijeku. Nakon toga slijedi zajednički rad i izvedba opere '''Ljubavni napitak'', G. Donizettija u parku UŠ Luke Sorkočevića ili Kazalištu Marina Držića. Za realizaciju ovog projekta zaduženi su prof. Berislav Jerković, kao redatelj i mentor solističkog dijela od strane Akademije te ravnatelj UŠ Luke Sorkočevića Slobodan Begić, kao organizator i dirigent.

 

Ženska klapa FA Linđo – Godišnji glazbeni program

 

Ženska klapa FA Linđo osnovana je u veljači 2000. godine, na inicijativu plesačica Folklornog ansambla Linđo. Izvodeći dalmatinsku klapsku pjesmu, Klapa je održala niz samostalnih koncerata, nastupila na brojnim festivalima, natjecanjima, a sudjelovala je i u brojnim radijskim i TV emisijama. Klapa je sudjelovala na svim značajnim susretima klapa, osvojivši brojne nagrade i priznanja. U 2023. godini Klapa je prijavila godišnji glazbeni program, koji obuhvaća redovne probe, pripremu dvije nove obrade popularnih pjesama, dvije nove izvorne ili komponirane skladbe, jednu novu duhovnu pjesmu, 20 do 30 javnih nastupa, raspoređenih kroz svih dvanaest mjeseci. Planira se i nastup na jednom festivalu klapske pjesme natjecateljskog karaktera, sudjelovanje na koncertima humanitarnog i edukativnog karaktera, kao i snimanje, naklada i promocija CD-a te održavanje klapskih uniformi za nastupe.

 

Adrian Ivičević – Glazbeni projekt ''De:Clasiffy''

 

Adrian Ivičević violončelist je koji se školovao na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, Umjetničkoj akademiji u Splitu, Akademiji glazbe i plesa irskog svijeta pri Sveučilištu u Limericku. Aktivno se bavi koncertnom djelatnošću, solističkim i komornim izvedbama te pedagoškim radom. U 2023. godini planira realizirati glazbeni projekt pod nazivom ''De:Clasiffy''. Riječ je o inovativno koncipiranom programsko-repertoarnom sklopu stilski raznolike glazbe za violončelo solo. Program se sastoji od tri tematska bloka koja, iako polazeći od klasičnog repertoara, proširuju stilski izražaj te dokazuju idiomatske mogućnosti prilagodbe instrumenta različitim utjecajima. Program se planira izvesti tijekom veljače i ožujka u Saloči od zrcala Narodne knjižnice.

 

Udruga PROMO ARTRadionica pisanja priča i glazbe

 

Udruga PROMO ART promovira hrvatske glazbenike i hrvatsku umjetnost  u zemlji i inozemstvu, s posebnim naglaskom na mlade glazbenike. U 2023. godini Udruga planira realizirati radionicu pisanja priča i glazbe. Riječ je o edukativnom projektu za djecu, koji bi se sastojao od radionice pisanja kratkih priča i stvaranja glazbe za te priče. Projekt će rezultirati predstavom koju će svi polaznici zajedno izvesti. Djeca u dobi od 6 do 13 godina u predstavi će sudjelovati kreiranjem onomatopejskih zvukova, svirajući udaraljke. Voditelji radionice bit će Barbara Klepić i Filip Merčep.

 

 

6.2. DRAMSKA I PLESNA UMJETNOST TE IZVEDBENE UMJETNOSTI

 

Studio Stage – Godišnji plesni program

 

Studio Stage osnovan je 2015. godine pod nazivom Plesno – edukativna udruga Convivo, a osnovale su ga i vodile afirmirane plesačice koje su svojom plesnom vizijom obogatile dubrovačku plesnu scenu. Godine 2020. udruga je preimenovana u Studio Stage i bavi se plesnom produkcijom i edukacijom. Dosad su realizirali nekoliko zapaženih plesnih projekata: Plesni kamp ''PlesDUs'', izložbu plesnih fotografija ''Jezik duše'' te predstavu ''Gatsby glam & fire'' s prefesionalnom postavom. Planirani godišnji plesni program u 2023. godini obuhvaća: redovite treninge i plesnu produkciju, odlaske na natjecanja i festivale, plesne kampanje, snimanje i fotografiranje koreografija. Cilj programa je kontinuirana odgojno-obrazovna plesna edukacija za djecu i mlade na području grada Dubrovnika, razvijanje plesne scene te podizanje kvalitete rada udruga koje djeluju u kulturi.

 

Plesni studio Step'n'Jazz – Plesna predstava ''Latin X Step'',  festival ''Dubrovnik Dance Festival 2023.'', redovni godišnji program

 

Plesni studio Step'n'Jazz  djeluje već dugi niz godina na području grada Dubrovnika, pružajući plesnu edukaciju dubrovačkoj mladeži, s naglaskom na posebnu plesnu tehniku step. Dubrovnik je kroz dugogodišnji rad plesnog studija Step'n'Jazz postao jedan od centara stepa u Hrvatskoj. U 2023. godini Udruga planira realizirati: produkciju plesne predstave ''Latin X Step'', festival ''Dubrovnik Dance Festival 2023.'', kao i redovni godišnji program Plesnog studija Step'n'Jazz. Godišnji plesni program sadrži programe za predškolsku djecu, za školsku djecu (rekreativni i natjecateljski), dodatni program za nadarenu djecu i plesni program za odrasle, ''DPAA Musical Theatre'' radionice u suradnji s ''Husar&Tomčić škola pjevanja'', nastupe na državnim i svjetskim prvenstvima stepa te završnu i božićnu priredbu.

 

Udruga Mažoretkinje Grada Dubrovnika – Godišnji program

 

Osnovni sadržaj djelatnosti Udruge je promicanje, razvitak i unapređenje mažoret i plesne kulture kod djece, mladeži i građana, promicanje umjetničkog i kreativnog izražavanja. U 2023. godini Udruga planira realizirati bogat godišnji program. Njegujući i predstavljajući običaje, tradiciju i kulturnu baštinu grada Dubrovnika, Udruga će nastupati na raznim kulturno-umjetničkim manifestacijama, protokolarnim događanjima, natjecanjima, proslavama, obilježavanjima gradskih, županijskih i državnih blagdana i svetkovina. Mažoretkinje će aktivno surađivati s Gradskom glazbom Dubrovnik, kao i sa drugim udrugama, organizacijama i institucijama istog ili sličnog interesa.

 

Kazališna družina Kolarin – Godišnji program

 

Osnovni sadržaj djelatnosti Udruge je izvođenje dramskih djela, poglavito dubrovačkih pisaca za odrasle i djecu, kao i razvijanje programa međunarodne kulturne suradnje. U 2023. godini Kazališna družina Kolarin planira godišnji program pod nazivom ''Kazališni amaterizam - njegovanje zavičajnog govora i educiranje najmlađe publike''. Program uključuje novu premijeru, izvođenje repriznih predstava, gostovanja, dramske radionice, sudjelovanje u različitim kulturnim i humanitarnim manifestacijama, njegovanje suradnje s amaterskim kazalištima iz naše županije, kao i iz cijele Hrvatske i inozemstva.

 

Kulturno društvo Aster – Mali festival lutkarstva ''Pupica''

 

Udruga Aster osnovana je kao društvo za poticanje kreativnosti  kroz umjetnost. Pet godina Udruga je organizirala međunarodni ljetni ''Festival pripovijedanja bajki'', koji je osim večernjeg programa, sadržavao i različite kreativne radionice. U 2023. godini Udruga planira realizaciju projekta pod nazivom ''Mali festival lutkarstva Pupica''. Vrijeme održavanja Festivala je od 31. kolovoza do 3. rujna, u parku Gradac i u kino Slavici. Festival će gostovati i u kući Bukovac u Cavtatu. Riječ je o festivalu namijenjenom prvenstveno djeci, njihovim roditeljima i ostalim zaljubljenicima u lutkarsko kazalište. Uz nove lutkarske predstave, Festival će sadržavati i radionice te popratni filmski program. 

 

Plesno rekreacijski studio Dubrovnik – Međunarodni plesni festival ''International Dance Open Dubrovnik''

 

Plesno rekreacijski studio Dubrovnik udruga je osnovana 2011. godine u cilju promicanja, razvitka i unaprjeđenja plesne kulture. U svom radu provode programe iz plesne kulture, klasičnog baleta, tjelovježbe, zumbe, nutricionizma, povijesti plesa i povijesti glazbe. U 2023. godini planiraju realizirati projekt pod nazivom međunarodni plesni festival ''International Dance Open Dubrovnik''. Festival će se organizirati u partnerstvu s međunarodnom sportskom federacijom ''International Bodybulding and Fitness Federation Fit Kids'', u vremenu od 27. do 29. listopada. Na Festivalu će sudjelovati oko 100 domaćih i stranih plesnih klubova, s preko 2000 natjecatelja svih dobnih i stilskih skupina.

 

HKD Napredak Dubrovnik – Izvedba kazališne predstave ''Glasnogovornik''

 

Hrvatsko kulturno društvo Napredak Dubrovnik intenzivno radi na razvoju kulturnog i prosvjetnog djelovanja u našem gradu, promicanju duhovnosti, jačanju nacionalne svijesti, njegovanju izvornosti hrvatskog jezika, u suradnji s brojnim znanstvenim, kulturnim, odgojno-obrazovnim, vjerskim i gospodarskim institucijama. U 2023. godini Društvo planira realizirati projekt izvedbe kazališne predstave ''Glasnogovornik'' u izvedbi Teatra Gavran. Riječ je o predstavi Mira Gavrana, jednog od najprevođenijih i najizvođenijih hrvatskih autora, koja će se održati u u Kazalištu Marina Držića.

 

Kazališni studio  - Ljetna kazališna radionica za mlade ''Frančezarije''

 

Kazališni studio od 2001. godine djeluje na popularizaciji kazališne kulture i umjetnosti, poglavito među djecom i mladima. Svoj program ostvaruje diljem Hrvatske, kroz gustu mrežu suradnje s osnovnim i srednjim školama. Od 2014. godine, Kazališni studio organizira ljetne radionice o Marinu Držiću u Dubrovniku. U 2023. godini, uz obilježavanje 350-te godišnjice Molierove smrti, planiraju održavanje ljetne kazališne radionice za mlade pod nazivom ''Frančezarije'', u kojoj će se raditi na jednoj od dubrovačkih preradbi Molierovih komedija. Na taj način obilježit će se i 22 godine djelovanja Kazališnog studija, koje je velikim dijelom bilo vezano za Dubrovnik i okolicu.

 

Udruga Domino – Festival ''Perforacije'' u Dubrovniku

 

Udruga Domino djeluje na tematskim područjima nezavisne kulturne scene, manjinskih identiteta i istraživanja inovativnih pristupa ekološkim pitanjima. Festival ''Perforacije'', kojeg Udruga od 2009. godine provodi u Zagrebu, Splitu i Dubrovniku te posljednjih nekoliko godina i u Zadru, Koprivnici i Osijeku, nastao je upravo kao rezultat prikupljanja dugogodišnjeg iskustva rada na nezavisnoj kulturnoj sceni i povezanosti s inozemnim kulturnim organizacijama. Festival ''Perforacije'' će i u 2023. godini nastaviti podržavati nezavisnu, eksperimentalnu i istraživačku umjetnost, s fokusom na marginalizirane umjetničke forme, mlade autore, programe razvoja publike, kao i jačanje regionalne vidljivosti domaćih umjetnika i autora. Dubrovački dio festivala održat će se u vremenu od 9. do 11. lipnja, a u programu su planirane plesna predstava, dva performansa, radionica i predavanje.

 

Brilliant Events d.o.o. – ''Midsummer Scene 2023.''

 

Festival ''Midsummer Scene'' kazališni je projekt nastao 2014. godine u partnerstvu Grada Dubrovnika, Turističke zajednice Grada Dubrovnika, agencije Brilliant Events Dubrovnik i Honey-tongued Theatre Productions Ltd London. Jedinstvenost ovog festivala je što prikazuje kazališne predstave na engleskom jeziku, koje se premijerno izvode na scenskom prostoru tvrđave Lovrijenac. Riječ je o festivalu koji na poseban način upotpunjuje dubrovačku kulturnu ponudu, jer jamči vrhunski kazališni ansambl i kvalitetnu programsku politiku, upotpunjenu jedinstvenim dubrovačkim ambijentom. Trajanje ovogodišnjeg izdanja Festivala predviđeno je od 22. lipnja do 07. srpnja. Festival će svoju novu sezonu obilježiti mjuziklom ''Put oko svijeta u 80 dana'' Julesa Vernea. Uz glavnu produkciju, na repertoaru bi se ponovno trebala naći predstava ''A Poor Player'', kao i jedan koncert, izložba te promocija prijevoda knjige ''Novela od Stanca'' na engleski jezik, u suradnji s Domom Marina Držića.

 

Dubrovačka art udruga bez granica DART – Karnevalski program 2023.

 

Udruga DART od svog osnutka suorganizator je manifestacije ''Dubrovački karnevo'', Kao jedan od deset partnera projekta ''Lazareti – kreativna četvrt Dubrovnika'', članovi ove udruge pet su godina organizirali karnevalska događanja i art radionice za izradu maski u prostorima Lazareta, kao i u dubrovačkim osnovnim i srednjim školama. U 2023. godini Udruga planira nastavak i razvoj dosadašnjih aktivnosti uz zimske i ljetne maškarate, poput sudjelovanja na karnevalskim događanjima u Dubrovniku i na Korčuli, izrade novih masaka i kostima, pripreme izložbi fotografija i kostima.

 

Artur Sebastian design – ''Dubrovački karnevo i gostovanja''

 

Artur Sebastian Design već godinama ima raznoliki kulturni program, kojim nastoji zadovoljiti kulturne potrebe građana Dubrovnika i njihovih gostiju pa tako osim organizacije bogatog godišnjeg izložbenog programa sudjeluje i na karnevalskim svečanostima u Gradu. U 2023. godini planiraju gostovati na milanskom karnevalu ''Ambroziana'', jedinom karnevalu koji vremenski ''ulazi'' u korizmeni period što im ostavlja prostora da mogu sudjelovati na karnevalskim svečanostima u Dubrovniku i izvan njega. Članovi Udruge nastupit će sa svojim karnevalskim kostimima i maskama koje su inspirirane karakterima iz dubrovačkih renesansnih drama.

 

Udruga za savjetovanje, edukaciju i pomoć roditeljima djece s posebnim potrebama ''Poseban prijatelj '' Dubrovnik – Projekt ''Integralno kazalište''

 

Udruga ''Poseban prijatelj'' nastala je kao odgovor na potrebe roditelja djece s teškoćama u razvoju na području grada Dubrovnika i Dubrovačko – neretvanske županije. U 2023. godini Udruga planira realizirati projekt ''Integralno kazalište''. Projekt se provodi u suradnji s Kazalištem Marina Držića, Centrom UP2DATE i udrugom ''Zamisli'' iz Zagreba, koje već godinama rade prilagodbe za kazališne predstave slijepim i gluhim osobama. Kroz ovaj projekt slijepim i gluhim osobama prilagodit će se predstava ''Krijesnice'' Kazališta Marina Držića. Na taj način publika s invaliditetom uključena u ovaj projekt po prvi će puta u Dubrovniku moći imati potpuni doživljaj kazališne predstave.

 

KUD Ivo Kuljevan – Baletni seminar na Lopudu

 

KUD Ivo Kuljevan Lopud osnovano je 1950. godine i otad djeluje u kontinuitetu. Osnovna zadaća Društva je njegovanje i obnavljanje kulturne tradicije i baštine otoka Lopuda, osobito dijela koji se odnosi na folklornu i glazbenu tradiciju. U 2023. godini planiraju realizaciju baletnog seminara na Lopudu. Riječ je o projektu koji polaznike upoznaje s osnovnim tehnikama i koracima klasičnog baleta te suvremenog plesa. Seminar okuplja oko 25 djece, uzrasta od pet do šesnaest godina. Program se sastoji od svakodnevnih proba, premijere plesne predstave na Lopudu te post premijernih izvedbi na Elafitima. Baletni seminar provodi se u ljetnim mjesecima, od sredine lipnja do kraja kolovoza.

 

Studentski teatar Lero – Kazališni projekti ''Čitanje Grada'', ''Uspavana ljepotica'', ''Toliko o pticama''

 

Studentski teatar Lero od samog osnutka davne 1968. godine iznova prilagođava svoj teatarski rukopis nastojeći biti drugačiji, ali uvijek jednako svoj i prepoznatljiv. U razdoblju zadnjih petnaestak godina, na suvremen i originalan način, Lero propituje dubrovačku književnu baštinu. U 2023. godini Studentski teatar Lero planira kazališni projekt ''Čitanje Grada''. Riječ je o posebno osmišljenom ciklusu izvedbi kojim se želi, izborom naslova, tema i autora, teatralizirati sam čitanja i predstavljanja odabranog književnog štiva u polusatnoj scenskoj izvedbi kojoj je Dubrovnik izbor, povod i zagovor. Drugi planirani projekt nosi naziv ''Uspavana ljepotica'', kojim se želi u Dubrovniku uvesti, do sada, rijetku praksu umijeća i vještina pričanja bajki za djecu, ali i njihove roditelje. Treći planirani projekt je kazališna premijerna predstava ''Toliko o pticama'', koji podrazumijeva izbor iz proznih tekstova, pjesama, biografskih fragmenata, dnevničkih i drugih zapisa dubrovačkih autora.

 

Art radionica Lazareti – ''Scena Karantena''

 

Art radionica Lazareti kao nezavisna umjetnička inicijativa djeluje od 1988. godine te se do danas razvila u stabilnu organizaciju s cjelogodišnjim umjetničkim i edukativnim programima. Jasnom definicijom programa i odlučnošću da se kritički bavi suvremenom umjetnošću i njezinom interakcijom s političkim, socijalnim, globalnim i lokalnim pitanjima, ARL je s godinama postala nezavisni kulturni centar poznat i izvan Dubrovnika. U 2023. godini Art radionica Lazareti je prijavila program pod nazivom  ''Scena Karantena – godišnji program suvremenih izvedbenih umjetnosti''. Program se sastoji od gostovanja niza kazališnih i plesnih produkcija, rezidencijalnih i koprodukcijskih boravaka u ARL-u te suradnje s drugim srodnim organizacijama i festivalima.

 

6.3. KNJIŽNIČNO-IZDAVAČKA DJELATNOST

 

Društvo dubrovačkih pisaca – Godišnji izdavački program

 

Društvo dubrovačkih pisaca osnovano je 2009. godine. Među osnivačima je tridesetak pisaca književnog i publicističkog stila. Društvo je dosad objavilo veliki broj književnih izdanja, a svake godine objavljuje i zbornik književnih radova ''Literat''. U sklopu ''Biblioteke Mirac'' objavljuju se autorska djela dubrovačkih pisaca. U 2023. godini Društvo planira realizirati program godišnje izdavačke djelatnosti, što uključuje tiskanje zbornika ''Literat'' i knjige iz programa ''Biblioteke Mirac'' (autori Stanko Krnjić, Bruno di Reda, Vojo Šindolić, Josip Garilović, Josip Škerlj, Boris Njavro, Mario Kopić). Objavljivanjem ''Literata'' namjera je postići daljnju afirmaciju pisane riječi u Dubrovniku te omogućiti tiskanje pisanih uradaka etablčiranim dubrovačkim piscima, ali i autorima koji su nepoznati široj javnosti.

 

HKD Napredak Dubrovnik – Ciklus predavanja ''Mjesto i uloga Dubrovnika u hrvatskoj političkoj, kulturnoj i književnoj povijesti''

 

U 2023. godini Hrvatsko kulturno društvo Napredak Dubrovnik planira realizirati ciklus predavanja pod nazivom ''Mjesto i uloga Dubrovnika u hrvatskoj političkoj, kulturnoj i književnoj povijesti''. Riječ je o četiri predavanja koja tematiziraju prilike u Dubrovniku u 19. i 20. stoljeću, autora Katje Bakije (''Almanah Dubrovnik cviet narodnog književstva u kontekstu vremena''), Barbare Đurasović (''Dubrovačko političko novinstvo s kraja 19. i početka 20. stoljeća''), Ivana Viđena (''Historijsko slikarstvo u Hrvatskoj u 19. stoljeću i njegova važnost za nacionalnu kulturu'') i Marinka Marića (''Dubrovnik i Dubrovčani u zrcalu srpskih svojatanja'').

 

Stanislava Nikolić Aras – Književna radionica za mlade

 

Stanislava Nikolić Aras profesorica je hrvatskog jezika i nagrađivana hrvatska književnica. Bavi se književnim moderiranjem i organizacijom književnih susreta, radionica te vođenjem književnog programa u Art radionici Lazareti. U 2023. godini planira realizirati projekt pod nazivom ''Književna radionica za mlade''. Radionica će izravno biti povezana s kurikulom izvannastavnih programa za osnovne i srednje škole iz područja jezika, književnosti i izražavanja. Ona će nadopunjavati, pomagati i podržavati nastavne sadržaje iz predmeta hrvatski jezik i književnost. U programu, koji će se odvijati jednom tjedno od siječnja do lipnja, sudjelovat će nastavnice hrvatskog jezika iz različitih škola. Program će se odvijati u muzejskim, arhivskim, knjižničnim, glazbenim i kazališnim prostorima grada Dubrovnika, a sadržavat će čitateljski klub, radionice kreativnog pisanja, kritičkog mišljenja i debate.

Artur Sebastian design – Tisak knjige ''Rat u Gradu''

 

Paralelno s izložbenom djelatnošću i karnevalskim programom, Artur Sebastian Design radi i na projektima izdavačke djelatnosti. Osim kataloga koji redovito prate samostalne i kolektivne izložbe, Artur Sebastian Design tiskao je i dvojezični katalog prigodom obilježavanja dvadesetogodišnjeg rada Galerije, kao i katalog karnevalskih programa. Izdanje knjige ''Dubrovnik'', nastale u suradnji s poznatim autorom crtanog filma ''La Linea'' Osvaldom Cavandolijem, prevedeno je na 27 jezika. U 2023. godini Artur Sebastian Design planira tisak knjige ''Rat u Gradu'', povodom tridesete obljetnice oslobađanja juga Hrvatske i deblokade Dubrovnika. Autorica knjige je dubrovačka kulturna i turistička djelatnica Tea Batinić, ratna voditeljica galerije ''Sebastian''.

 

Dubravko Kovačević – Tisak knjige ''Sveti Vlaho i njegovi festanjuli'' (Treće dopunjeno i prošireno izdanje)

 

''Sveti Vlaho i njegovi festanjuli'' Dubravka Kovačevića knjiga je koja prvi put na jednom mjestu donosi činjenice o festanjulima, njihovoj ulozi prilikom proslave blagdana sv. Vlaha, zaštitnika Dubrovačke biskupije i Grada Dubrovnika, kao i njihove fotografije. Knjiga je tiskana u izdanju Hrvatskog kulturnog društva Napredak Dubrovnik i na više od 850 stranica zaokružuje višestoljetnu pripovijest o dubrovačkim festanjulima, istaknutim pojedincima zaduženim za organizaciju Feste sv. Vlaha. Knjiga donosi cjelovit popis, biografije i fotografije svih festanjula, kao i dubrovačkih biskupa, rektora crkve sv. Vlaha, dubrovačkih gradonačelnika. Autorova misao vodilja kod pisanja trećeg, dopunjenog i proširenog izdanja, bila je da dubrovačkoj javnosti predstavi najstarije festanjule u vremenu od 1836. do 1873. godine.

 

DART -  Tisak knjige ''Endemska gušterica''

 

Udruga DART od svog osnutka organizira program kojim se obilježava Dan Planeta Zemlja i koji ima nekoliko različitih aktivnosti, od slikanja na otvorenom, joge za početnike, monitoringa gušterice, predavanja, izložbi, vegetarijanskog piknika, promocije knjiga te organizacije različitih manifestacija. Također, udruga DART godinama je suorganizator karnevalskih svečanosti u Dubrovniku, organizator karnevalskih art radionica, kao i prigodnih izložbi. U 2023. godini Udruga planira realizirati projekt tiskanja knjige ''Endemska gušterica''. Grupa članova udruge DART koja je godinama vršila monitoring endemske gušterice na više lokacija u Gradu i okolici, prikupila je zavidan materijal koji sada želi prezentirati u vidu knjige. Urednica knjige je Tea Batinić.

 

Udruga Mjera – Tisak časopisa ''Mjera''

 

Udrugu ''Mjera'' zajednički su 2021. godine osnovali Društvo arhitekata Dubrovnik i uredništvo časopisa Mjera. Udruga je osnovana s ciljem jednostavnijeg i operativnijeg poslovanja u izdavačkoj djelatnosti, u prvom redu pripremi i realizaciji tiska časopisa ''Mjera''. Časopis ''Mjera'' jedini je nacionalni stručni časopis o arhitekturi, urbanizmu i kulturi prostora. Namjera ovog časopisa je kontinuirano bilježiti i kritički vrednovati aktualne teme s područja arhitekture, urbanizma, kulture stanovanja, estetike prostora, kulturne baštine i njene zaštite te dizajna, likovne i primijenjene umjetnosti, ponajprije u Dubrovniku i Dubrovačko – neretvanskoj županiji, a onda i u Hrvatskoj i svijetu. U 2023. godini planira se tisak šestog broja časopisa.

 

Petra Jelača – Godišnja kazališna kritika

 

Petra Jelača je rođena u Dubrovniku, diplomirala je komparativnu književnost i talijanski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a magistrirala na Sveučilištu Paul Valery u Montpellieru. Objavljivala je teatrološke i književnopovijesne radove, eseje i kazališne kritike u različitim časopisima, kao i na Hrvatskom radiju. Radila je kao dramaturginja te prevoditeljica, a surađivala je i sa Dubrovačkim ljetnim igrama. U 2023. godini planira objavljivati kazališne kritike na portalu Dubrovnik.net, u dvotjedniku Matice hrvatske za umjetnost, kulturu i znanost ''Vijenac'', u emisiji o kazalištu ''Theatralia''  Trećeg programa Hrvatskog radija te u emisiji o kazalištu ''Lica i sjene'' Prvog programa Hrvatskog radija.  

 

Umjetnička škola Luke Sorkočevića – Monografija povodom obilježavanja 30. obljetnice osnivanja Slikarskog odjela Umjetničke škole Luke Sorkočevića

 

U 2023. godini Umjetnička škola Luke Sorkočevića planira realizirati tisak monografije povodom obilježavanja 30. obljetnice osnivanja svog Slikarskog odjela. Monografija koja će se tiskati i promovirati u sklopu obilježavanja 30. obljetnice osnivanja Odjela, prikazat će okolnosti vezane uz njegov nastanak, atmosfere kroz neposredan rad i druženja, kao i one koje mogu svjedočiti o njegovom kontinuiranom i sadržajnom djelovanju. Monografija će predstaviti učenike i profesore koji su djelovali u sklopu Slikarskog odjela Umjetničke škole Luke Sorkočevića, prikaz rada same škole, njen utjecaj na učenike, kao i na kulturnu scenu Dubrovnika, Hrvatske i inozemstva.

 

Družba “Braća hrvatskoga zmaja” – Ciklus predavanja Vladimira Paara i Ante Radonića

 

Družba ''Braća hrvatskog zmaja'' najstarija je građanska udruga u Hrvatskoj i bavi se očuvanjem kulturne i prirodne baštine hrvatskog naroda. U Dubrovniku je postavila i obnovila brojne spomen ploča znamenitim Dubrovčanima, organizirala tribine, književne promocije i glazbena događanja. U 2023. godini, Udruga planira realizirati program pod nazivom ''Astronomija – predavanje i izlaganje uz prezentaciju'' uglednog hrvatskog astronoma Ante Radonića. Udruga planira i predavanje prof. Vladimira Paara, doktora molekularne fizike na temu globalnog zagrijavanja i emisije CO2.

 

Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine u Zagrebu – Tisak časopisa ''Dubrovački horizonti''

 

Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine u Zagrebu djeluje već dugi niz godina, nastojeći oplemeniti život Dubrovčanima na privremenom ili stalnom boravku u Zagrebu. Društvo tiska časopis ''Dubrovački horizonti''. Riječ je o časopisu koji neprekidno izlazi već više od pola stoljeća. Središnje teme časopisa ''Dubrovački horizonti'' uvijek se odnose na Dubrovnik, njegovu prošlost i sadašnjost, kulturnu baštinu, književnost, kazalište, glazbena i likovna događanja. Svojom koncepcijom kroz stalne rubrike, ''Dubrovački horizonti'' nastoje biti vjerni kroničari života našeg grada. U 2023. godine planira se izlazak novog broj broja ovog vrijednog časopisa, u čijem stvaranju sudjeluju eminentna imena dubrovačke i hrvatske književnosti, umjetnosti, kulture i znanstvene misli.

 

Škola filma Šipan -  Monografija ''20 godina Ljetne škole filma Šipan''

 

''Ljetna škola filma Šipan'' organizira se već dvadeset godina u mjesecu kolovozu. Škola se sastoji od četiri zanimljive i obrazovne radionice: škole animiranog filma, škole igranog i/ill dokumentarnog filma, škole fotografije i filmskog dječjeg vrtića (za najmlađe polaznike). Tijekom nastave djeca uče i teorijska znanja, ali ipak većinu vremena provode koristeći ta znanja u praksi — osmišljavajući scenarije filmova i izrađujući ih uz nadzor i vodstvo renomiranih voditelja radionice. U 2023. godini Udruga planira tiskati monografiju ''20 godina Ljetne škole filma Šipan''. Monografija će se tiskati kako bi se dokumentirao rad udruge Škola filma Šipan kroz proteklih dvadeset godina, čije je filmske radionice dosad pohađalo oko 650 polaznika.

 

Zavod za povijesne znanosti HAZU – Godišnji izdavački program

 

Zavod za povijesne znanosti HAZU u Dubrovniku osnovan je 1949. godine kao jedna od znanstvenih jedinica Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Zavod je ujedno i najstarija dubrovačka znanstveno – istraživačka ustanova. Osnovna djelatnost Zavoda je istraživanje povijesti Dubrovnika i njegovog šireg mediteranskog okruženja, osobito u periodu postojanja Dubrovačke Republike. Zavod objavljuje dva časopisa: ''Anali zavoda za povijesne znanosti HAZU u Dubrovniku'' i ''Dubrovnik Annal''s (na engleskom jeziku). U 2023. godini Zavod planira objaviti novo izdanje knjige ''The Jewish Ghetto in the Dubrovnik Republic (1546-1808)'', autorice Vesne Miović. Planira se i tisak novih brojeva časopisa ''Anali zavoda za povijesne znanosti HAZU u Dubrovniku'' (s desetak znanstvenih članaka i pet prikaza) i ''Dubrovnik Annals'' (s pet znanstvenih članaka i četiri prikaza).

 

Matica hrvatska Ogranak Dubrovnik – Godišnji izdavački  program, književna manifestacija ''Upoznajmo Gundulića'', slikovnica ''Paskoje Miličević''

 

Program Matice Hrvatske Dubrovnik sastoji se od bogate izdavačke djelatnosti, organizacije predavanja, književnih večeri, predstavljanja, izložbi, obilježavanja obljetnica, skupova te prezentacije dubrovačkog ogranka Matice izvan Dubrovnika. U 2023. godini dubrovački ogranak Matice hrvatske planira realizirati izdavački program koji će obuhvaćati tiskanje i promociju četiri broja časopisa ''Dubrovnik'', kao i knjigu Ivice Martinovića ''Hrvatski znanstvenik Ruđer Bošković, Dubrovčanin'' na engleskom jeziku. Ogranak planira i tisak slikovnice ''Paskoje Miličević, inženjer i graditelj'', autorice Slavice Stojan i ilustratora Ninoslava Kunca. Ogranak Matice u Dubrovniku organizirat će i edukativni program/književnu manifestaciju ''Upoznajmo Gundulića'', u suradnji s Biskupijskom klasičnom gimnazijom Ruđera Boškovića.

 

Udruga za povijest, tradiciju i europske vrijednosti EU Clio – Tisak monografije ''Beogradske tajne I. svjetskog rata''

 

Udruga za povijest, tradiciju i europske vrijednosti EU Clio bavi se istraživanjem povijesnih tema. Udruga je 2018. godine tiskala non-fiction biografiju hrvatskog slikara Vlaha Bukovca, autora Tihomira Rajčića koji je ujedno i predsjednik udruge. Njegov najnoviji projekt ''Beogradske tajne I. svjetskog rata'', na osnovu dosad malo korištenih srbijanskih dokumenata, istražuje pitanje odgovornosti vlade Kraljevine Srbije za Sarajevski atentat i njene suodgovornosti za I. svjetski rat. Ovo istraživanje dosad je rezultiralo dvama znanstvenim člancima u prestižnom hrvatskom znanstvenom časopisu ''Radovi Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Zadru''. Znanstvena monografija ''Beogradske tajne I. svjetskog rata'' zaokružit će navedeno istraživanje. 

 

Lucija Kovačević – Tisak knjige ''Snažne godine''

 

Lucija Kovačević dubrovačka je pjesnikinja koja je dosad objavila dvije zbirke poezije. Prva zbirka poezije ''Trenuci neprolaženja'' tiskana je i izdanju Društva dubrovačkih pisaca, dok je druga zbirka ''Zahvaćenost životom'' objavljena u izdanju Hrvatskog kulturnog društva Napredak Dubrovnik. Njena najnovija zbirka pjesama i proznih tekstova ''Snažne godine'' tematski je podijeljena u nekoliko cjelina. Stalna tematska mjesta i motivi u zbirci su: obitelj, vjera, priroda, grad, identitet, stvaranje. Sadržajnu cjelinu zbirke čine dnevnički autobiografski zapisi, parabole i pjesnički tekstovi. 

 

Udruga Audiovizualni centar Dubrovnik – Tisak romana ''Prolaz na jugoistok''

 

Udruga djeluje od 2013. godine i u svojoj produkciji ostvarila je niz uspješnih audio-video radova (kratki igrani filmovi, dokumentarni filmovi, koncertni zapisi, glazbeni video spotovi, audio produkcija, koncerati i druge javne priredbe, humoristični skečevi). U 2023. godini Udruga prijavljuje program pod nazivom ''Prolaz na jugoistok''. Riječ je o romanu Žarka Dragojevića, suvremenog dubrovačkog glazbenika, producenta, skladatelja. Roman se na svojih tristo stranica bavi svakodnevicom koja je protkana političkim i socijalnim pitanjima. Životni prevrati, slučajan ljubavni odnos, misterija, kriminalne radnje, raskol obitelji, korupcija; sve ove teme nalaze se u književnom prvijencu ''Prolaz na jugoistok'' Žarka Dragojevića.

 

Ratimir Carević – Tisak zbirke priča ''Vojničke avanture''

 

Ratimir Carević dubrovački je pjesnik koji je dosad izdao sedam zbirki pjesama i jednu zbirku kratkih priča. Njegove dosadašnje zbirke govore o društveno-povijesnoj transformaciji hrvatskog društva   iz totalitarnog u demokratski društveni sustav. Njegova najnovija zbirka kratkih priča ''Vojničke avanture'' kronika su jednog vremena, koji obiluje ideološkim parolama, pjesmama i napjevima, karakterističnim za doba o kojem autor piše. Avanture glavnih likova, uobličene u deset kratkih priča, dinamične su i isprepletene, uvijek s autorovim stavom, komentarom, društvenom kritikom. Stilski i jezično, autor se služi parodijom i groteskom, kako bi što vjernije dočarao okolnosti komunističkog režima.

 

Udruga samostalnih umjetnika Dubrovnik /Ana Bašić – Izdavački program: ''Vlahove priče'' i ''Dubrovački spomenar''

 

Udruga samostalnih umjetnika Dubrovnik - Ana Bašić organizira događanja iz područja likovne, glazbene i književno-izdavačke djelatnosti te dizajna. U 2023. godini Udruga planira realizirati projekt ''Vlahove priče – baka i djed''. Kroz seriju slikovnica ''Vlahove priče'', glavni junak priča o svom djetinjstvu, ali i upoznaje svijet oko sebe. Slikovnica je edukativnog karaktera. Drugi planirani projekt nosi naziv ''Dubrovački spomenar''. Riječ je o radioničkom programu, koji se odnosi na tumačenja suvremenih književnih djela. Program će na koncu rezultirati tiskom knjige s tekstovima različitih autora, nastalih tijekom godine.

 

6.4. AUDIO-VIZUALNE DJELATNOSTI I NOVE MEDIJSKE KULTURE

 

Udruga za promociju medijske kulture Luža – Godišnji program rada udruge

 

Udruga Luža je proteklih godina organizirala oko 150 filmskih radionica na kojima je sudjelovalo preko 1400 polaznika raznih uzrasta. Udruga surađuje s nizom stručnih suradnika iz područja audiovizualnih umjetnosti, a suorganizator je i osnivač Festivala filma djece i mladeži Mediterana DUFF-a. Godišnji program filmskih radionica program je kontinuiranog filmskog obrazovanja, utemeljen na naizmjeničnom teorijskom-praktičnom pristupu ovladavanja osnovama filmskog zanata. Filmske radionice, predavanja i prikazivanje edukativnih video materijala pokrivaju sve kreativne etape nastanka filma, od izrade sinopsisa do montaže video i tonskog zapisa. Godišnji program filmskih radionica sastoji se od radionica igranog i dokumentarnog filma. Koncipiran je kao kontinuirani godišnji program koji se odvija tjedno i vremenski je prilagođen školskom kalendaru rada. Radionice rezultiraju igranim i dokumentarnim filmovima koji se šalju na relevantne festivale filmskog stvaralaštva djece i mladih u zemlji i inozemstvu.

 

Dubrovnik Partner – ''Ponta Lopud Festival''

 

Agencija Dubrovnik Partner u svom dugogodišnjem radu prepoznata je kao vodeći pružatelj usluga vezanih za osmišljavanje, produkciju i koordinaciju kulturnih projekata (Julian Rachlin & Friends, Aklapela, DubrovnikFestiWine). U 2023. godini planiraju realizirati projekt pod nazivom ''Ponta Lopud Festival''. Prvo izdanje ovog festivala održano je 2021. godine na otoku Lopudu. ''Ponta Lopud Festival'' jedinstvena je kreativna platforma za regionalne filmske profesionalce, s osiguranim brojem mjesta za hrvatske sudionike. Održavanje programa na otoku Lopudu značajno je za lokalni razvoj i promociju dubrovačke regije kao lokacije za snimanje i filmske susrete. Festival donosi ekskluzivne filmske projekcije na jedinstvenim lokacijama pod zvijezdama, kreativne susrete filmskih profesionalaca i zaljubljenika u  filmsku umjetnost, predavanja, bogat radionički program. U organizaciju programa uključeni su i lokalni filmski profesionalci te lokalna zajednica.

 

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik Godišnji  program Medijateke Flora

 

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik od samog svog utemeljenja promiče likovnu produkciju na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj kulturnoj sceni. Za 2023. godinu Društvo prijavljuje godišnji  program Medijateke Flora. Društvo je s djelovanjem Medijateke Flora započelo u 2021. godini, a dosad su organizirali audio-vizualne radionice, interaktivne izložbe i prikazivanje eksperimentalnih filmova. U godišnjem programu Medijateke za 2023. godinu predviđeni su mali rezidencijalni boravci umjetnika i teoretičara umjetnosti. Cilj programa je predstaviti različite suvremene umjetničke prakse kroz razgovore s umjetnicima i predstavljanje njihovih najznačajnijih radova. U programu sudjeluju i umjetnici koji i sami djeluju kao kustosi i organizatori umjetničkih događanja. Program će se odvijati tijekom cijele godine u dogovoru s gostujućim autorima.

 

Škola filma Šipan - Ljetna škola filma Šipan

 

Ljetna škola filma Šipan u 2023. godini obilježava dvadesetu obljetnicu svog djelovanja. Riječ je o jedinstvenoj  manifestaciji, koja se sastoji od filmskih radionica za djecu i mlade i probranih filmskih projekcija na otvorenom. Ljetna škola filma Šipan već godinama nastoji na svojim radionicama djeci i mladima pružiti što profesionalnije ozračje u kojem oni mogu razviti svoje ideje i svoje zamisli dovesti do krajnjeg rezultata – gotovog filma, fotografske izložbe ili napisanog scenarija. Radionice vode stručni voditelji, bilo da su redatelji, scenaristi, montažeri ili glumci. Pored programa besplatnih filmskih radionica, Ljetna škola filma Šipan nudi jedinstveni festival sa projekcijama, glazbenim večerima, večerima poezije i plesa. U svojih 20 godina škola je na stazu audio-vizualnog stvaralaštva uputila mnoge mlade, a otok Šipan pozicionirala na međunarodnu filmsku kartu. Radionice medijske kulture i filma za djecu i mlade, kao i popratni filmski festival, tradicionalno posjećuju i otočani i turisti.

 

Udruga Sve ostalo je glazba - #therestismusic 2023.

 

Osnovna djelatnost Udruge je autorsko pripremanje i ostvarivanje edukativnih ciklusa glazbeno – scenskih kolaža koji prikazuju različita razdoblja glazbene prošlosti za različite dobne i obrazovne skupine. Za 2023. godinu Udruga prijavljuje program pod nazivom #therestismusic (The Rest is Music). Planirani program predstavlja nastavak postojećeg  projekta s ciljem razvoja publike putem novih medijskih kultura. Prethodni ciklusi projekta tematski su bili vezani uz prostore dubrovačkih ljetnikovaca i propitivanje fenomena salonskih okupljanja, gdje se kroz različite umjetničke i audio-vizualne medije i prakse stvarao dijalog s publikom u fizičkom i virtualnom prostoru. Daljnji razvoj projekta u 2023. godini odnosi se na aktivnosti osmišljavanja, istraživanja te snimanja i post-produkcije kratkih audio-vizualnih formi koje funkcioniraju zasebno, ali i u cjelini kao serijal u nastavcima.

 

Metafizika d.o.o. – Sjećanje grada: Godine COVIDA

 

Predloženi program je nastavak projekta “Sjećanje grada” kojeg je osmislio redatelj Hrvoje Juvančić, a koji se uz potporu Grada Dubrovnika odvija već 14 godina. Osnova ovoga novog programa je dokumentaristički format  koji se temelji na snimanju života Dubrovnika u rasponu od 24 sata te na montaži i proizvodnji profesionalnog dokumentarnoga filma s istom temom. Autor Hrvoje Juvančić svojim projektom ''Sjećanje grada'' nastavlja arhivirati razglednice Dubrovnika kroz vrijeme, stvarajući dokument jednog posebnog vremena, onog za vrijeme pandemije.  Film će se prikazati u kinu Sloboda, a planira se i distribucija putem interneta.

 

Udruga za medijsko stvaralaštvo i kulturne aktivnosti Izvan fokusa Kratkometražni igrani film ''Prema vjetru''

 

Udruga Izvan fokusa predstavlja tim mladih i ambicioznih kreativaca koji unazad osam godina zajednički produciraju fotografske, televizijske, filmske i video sadržaje te organiziraju događanja, festivale i provode razne marketinške aktivnosti. U 2023. godini planiraju produkciju kratkometražnog igranog filma ''Prema vjetru''. Mjesto radnje filma je otok Kalamota. Mladi autori priču o odnosu oca i sina smještaju u kalamotsku kuću punu povijesti. Priču o životu na otoku u post sezoni, kada utihne turistička graja, prepoznao je i HAVC koji će sufinancirati predloženi projekt. Scenarij je inspiriran stvarnim likovima i kalamotskim, otočkim načinom života. Cilj filma jest potaknuti autorski rad mladih, ali etabliranih autora, koji rezultira konkurentnim filmom, ali i koji predstavlja suvremenu priču lokalnih ljudi i njihovog svakodnevnog života.

 

Fotoklub Marin Getaldić  – Godišnji program radionica fotografije

 

Foto klub Marin Getaldić udruga je fotografskih amatera, zaljubljenika u fotografiju, koja vrijedno radi na promidžbi, razvitku i unapređenju fotografije kao tehničke i umjetničke discipline, populariziranju fotografske kulture, poticanju svih oblika stvaralaštva na području fotografije, a osobito fotografske edukacije i izložbene aktivnosti. U 2023. godini planiraju održavanje godišnjeg programa radionica fotografije, koje su namijenjene svim uzrastima. Predviđen je raznolik program radionica: arhitektonska fotografija, reporterska fotografija, pejzažna i ulična fotografija, umjetnička fotografija, fotografija za djecu, fotografija za treću dob. Predviđeno je 12 radionica od kojih se svaka sastoji od 4 susreta. Fotografi, profesionalci i amateri, polaznike će educirati o različitim vrstama fotografija. Program će se odvijati tijekom cijele godine, a promovirati će se putem klasičnih medija, društvenih mreža te Centra za mlade.

 

6.5. MUZEJSKO - GALERIJSKA DJELATNOST, LIKOVNA UMJETNOST TE ZAŠTITA I OČUVANJE KULTURNE BAŠTINE

 

Majeutika d.o.o. – Izložbeni program Muzeja crvene povijesti za 2023. godinu

 

Muzej crvene povijesti koji djeluje pod tvrtkom Majeutika d.o.o. osnovan je 2018. godine, a od 2022. godine službeno je upisan u Registar muzeja Republike Hrvatske. Ciklus izložbi u 2023. godini u galeriji Muzeja crvene povijesti ima za cilj valorizaciju i stavljanje naglaska na društvenu, dizajnersku, arhitektonsku i umjetničku baštinu iz razdoblja socijalizma u Hrvatskoj te njezino tumačenje i interpretaciju u suvremenom kontekstu. Izložbe će biti postavljene kroz cijelu godinu, a cilj im je privući lokalnu i međunarodnu publiku te je disperzirati na novu lokaciju (urbanu četvrt TUP), odnosno mikrolokaciju (bivše) Tvornice ugljeno grafitnih proizvoda ''TUP'' u čijem se sastavu nalazi Muzej crvene povijesti.

 

Marija (Marijana) Vukić Pende – Umjetnički projekt ''Dance de Lux''

 

Marijana Vukić Pende studirala je na Accademia delle Belle Arti u Veneciji, gdje je pohađala kiparsku klasu prof. Andrea Grassija i Roberta Pozzobona. Diplomirala je kod prof. Nicole Cisternina s radom ''Arte e musica contemporanea''. U 2023. godini planira realizirati umjetnički projekt ''Dance de Lux'', u suradnji s njemačkim umjetnikom Olafom Nicolaiem. Ovo dvoje umjetnika izložit će zajedničku site-specific instalaciju prilagođenu inspirativnom prostoru ''Galerije Bačva'' Meštrovićevog paviljona u Zagrebu. Olaf Nicolai će svojom arhitekturom konstruiranom od betonskih blokova, kombiniranih tehnika i materijala „sagraditi“ denivelirane prostorne elemente koji će sačinjavat cjelovit objekt, a Marijana Pende će dobiti prostor za svoje prostorne objekte od lateksa, grafita i pleksiglasa, s kojima će intervenirati na samom arhitektonskom objektu.

 

Najbolji u baštini – Manifestacija ''Najbolji u baštini / The Best in Heritage''

 

''Najbolji u baštini'' međunarodna je manifestacija na kojoj se predstavljaju najuspješniji muzejski, baštinski i konzervatorski projekti nagrađeni u protekloj godini nekom nacionalnom ili međunarodnom nagradom za strukovnu kvalitetu i poslovni uspjeh. Organizira se u partnerstvu s udrugom Europa Nostra iz Nizozemske i Međunarodnim vijećem muzeja (ICOM), pod pokroviteljstvom Grada Dubrovnika i Ministarstva kulture Republike Hrvatske. Među važnijim zadacima ovog dubrovačkog okupljanja je i potreba edukacije, budući se na jednom mjestu djelatnicima muzejske profesije omogućuje uvid u najbolje primjere struke u protekloj godini. U 2023. godini na konferenciji će  sudjelovati oko 150 sudionika iz više od 30 zemalja svijeta.

 

Umjetnička škola Luke SorkočevićaIzložba povodom 30. obljetnice osnivanja Slikarskog odjela

 

Temeljni koncept izložbe temelji se na želji da se obilježi 30 godina postojanja i djelovanja Slikarskog odjela u sklopu Umjetničke škole Luke Sorkočevića. Na sudjelovanje u izložbi planira se pozvati sve učenike koji su maturirali od 1997. godine do danas (njih preko 300). U organizaciji izložbe sudjelovali bi svi profesori slikarskog odjela: Ivana Dražić Selmani, Maro Krile, Luko Piplica i Davor Lucianović. Također bi se tiskala i prigodna monografija koja bi dala trajan prikaz radova sudionika izložbe, okolnosti vezane uz nastanak Slikarskog odjela, atmosfere kroz neposredan rad i druženja, kao i one koji mogu svjedočiti o njegovom kontinuiranom i sadržajnom djelovanju u široj sredini, ali i problemima s kojima Slikarski odjel susretao u svom dugogodišnjem djelovanju.

 

Art radionica Lazareti – Godišnji izložbeni program Galerije Otok i nabava galerijske opreme

 

Program Galerije Otok posvećen je suvremenom vizualnom stvaralaštvu i to kroz razvoj, afirmaciju, produkciju te doprinos distribuciji i razmjeni suvremenih vizualnih i likovnih umjetničkih radova, izložbi, projekata, ideja i umjetničkih istraživanja. U programu Art radionice Lazareti i Galerije Otok poseban je naglasak stavljen na stvaranje novih radova dubrovačkih i hrvatskih suvremenih umjetnika putem produkcije ili koprodukcije novih radova, organizacije izložbi i dokumentacije radova. Posebno se izdvaja mala edicija ''Knjige umjetnika'', koja potiče autore da konceptualiziraju vizualno umjetničko djelo u formi knjige — osobnog i privatnog objekta za čitatelja/gledatelja. U 2023. godini Art radionica Lazareti planira kupnju novog video projektora koji bi omogućio veću kvalitetu projekcija, postava i produkcije programa i umjetničkih radova. Kao i druga oprema ARL-a, projektor bi bio dostupan i drugim umjetničkim organizacijama za realizaciju njihovih aktivnosti.

 

DEŠA – Baštinski projekt ''Hod kroz gastronomsku godinu''

 

DEŠA Dubrovnik od svog osnutka promiče nematerijalnu kulturnu baštinu i njezinu revitalizaciju raznim istraživanjima, radionicama, predavanjima i obnovom konkretnih izgubljenih običaja i vrijednosti (poput povratka svilarstva u Konavle, revitalizacije mljetskog i primorskog veza). Projektom ''Hod kroz gastronomsku godinu'' udruga DEŠA, na sebi svojstven način, promiče i popularizira tradicijsku nematerijalnu baštinu te izradu i proizvodnju slatkih, ali kod mlađih skoro nepoznatih delicija dubrovačkog kraja. Kroz interaktivne radionice koje se održavaju u prostorijama DEŠE, zainteresirani posjetitelji naučit će kako se spravljaju kolačići sv. Vlaha, primorski padišpanj te pinica. Na kraju manifestacije za širu javnost organizirat će se natjecanje najbolje mantale i kontonjate Dubrovačko - neretvanske županije.

 

DEŠA – Projekt ''Made in Bashtina''

 

U 2023. godini DEŠA planirati realizirati projekt ''Made in Bashtina''. Projekt za cilj ima popularizirati nematerijalnu baštinu kod šire javnosti, ali i ukazati na mogućnosti inovativnog i održivog korištenja lokalne baštine u svrhu gospodarskog razvoja. Od siječnja do srpnja 2023. godine organizirat će se radionice pletenja i veza, a tijekom srpnja i kolovoza planira se postaviti izložba radova nastalih na provedenim radionicama. Izložba će biti postavljena u prostorijama udruge DEŠA i bit će otvorena tijekom cijeloga ljeta. 

 

Dječji zbor Dubrovnik – Radionica ''Božićne pjesme i kolende''

 

Radionica pod imenom ''Božićne pjesme i kolende'' koja će se u 2023. godini održati po petnaesti put, pšromovira nematerijalnu baštinu dubrovačkog kraja, vezanu uz tradiciju predbožićnog i božićnog vremena. Radionicu vode Paola Dražić Zekić i Sanja Dražić. Za vrijeme trajanja Radionice polaznici uče kolende iz dubrovačkog kraja, kao i božićne pjesme i to na način na koji se od starina pjevaju u Dubrovniku. Radionicu uglavnom pohađaju djeca vrtićke dobi i učenici osnovnih škola. Cilj ove radionice jest da se kod onih najmlađih razvije ljubav prema tradiciji i običajima našeg kraja. Osim kolendi i božićnih pjesama, polaznici uče i dubrovačke riječi te posebnosti raznih dijelova naše županije vezane uz predbožićno i božićno vrijeme.

 

Društvo dubrovačkih trombunjera – Program ''Očuvanje tradicije trombunjerstva''

 

Društvo dubrovačkih trombunjera član je hrvatske i europske Udruge povijesnih postrojbi. Duga i bogata povijest trombunjera, sudeći prema zapisima u povijesnim knjigama, seže u 16. stoljeće. U javnom životu Grada iznova su kontinuirano prisutni od 1970. godine, kad zajedno s ostalim vjernicima koji su došli hodočastiti dubrovačkom parcu slave Dan dubrovačkog zaštitnika, sv. Vlaha. U 2023. godini Društvo je prijavilo program pod nazivom ''Očuvanje tradicije trombunjerstva''. Program obuhvaća nastup na Festi sv. Vlaha i ugošćavanje drugih povijesnih postrojbi. U sklopu Feste, previđeno je da Društvo ugosti članove povijesnih hrvatskih postrojbi te na taj način razvija međugradsku kulturnu suradnju i promiče kulturu trombunjerstva izvan Dubrovnika. Članovi Društva dubrovačkih trombunjera tijekom godine sudjeluju na smotrama i obljetnicama drugih povijesnih postrojbi.

 

Dubravka Lošić – Dubravka Lošić (kritička retrospektiva)

 

Dubravka Lošić diplomirala je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi prof. Ferdinanda Kulmera. Od 1983. godine izlaže na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu. Osim slikarstvom, bavi se scenografijom i kostimografijom. U više od tri desetljeća stvaranja slikarica je realizirala izniman opus, osebujan u izrazu, koji nadilazi tradicionalne definicije slikarskog. U 2023. godini planira izložbu u Nacionalnom muzeju moderne umjetnosti u Zagrebu i u dubrovačkim Lazaretima. Izložba predstavlja autoričinu poziciju likovne umjetnice koja objedinjuje tradicionalni koncept umjetničkog objekta sa suvremenim stvaralačkim postupcima poput instalacije, asamblaža i korištenja atipičnih materijala. Izložba je namijenjena svim generacijama, a posebno profesionalcima u struci te studentima i učenicima umjetničkih akademija i škola. Kustos izložbe je Branko Franceschi.

 

Dubrovačka udruga likovnih umjetnika (DULU) – Izložbe likovnih radova članova udruge

 

Dubrovačka udruga likovnih umjetnika udruga je amaterskih likovnih stvaralaca koji pomažu, organiziraju i prezentiraju likovni rad svojih članova te na taj način sudjeluju u kulturnom životu Grada. U 2023. planiraju postaviti tematske izložbe, a neke od izložbi bit će posvećene aktualnim trenucima u životu Grada. Dio aktivnosti odnosi se na organizaciju i sudjelovanje članova na likovnoj koloniji koja je tradicionalna i odvija se na području Grada. Djela nastala na koloniji prezentirat će se na zajedničkoj izložbi tijekom 2023. godine. Udruga svake godine sudjeluje na likovnim susretima koje organizira Hrvatski sabor kulture.

 

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik (HDLU) - Godišnji izložbeni program Galerije Flora u 2023. godini

 

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik strukovna je udruga vizualnih umjetnika koja gotovo punih sedamdeset godina djeluje u Dubrovniku, sa sjedištem u zgradi Florin dom u Lapadu. Ovaj izložbeni prostor duge tradicije u  dubrovačkoj javnosti prepoznat je kao mjesto stalnih aktivnosti namijenjenih lokalnoj publici i posjetiteljima Dubrovnika. U Galeriji Flora u proteklih osam godina priređeno je 120 izložbi te je predstavljen rad 150 umjetnika. Cilj programa je izložbama i rezidencijalnim boravcima umjetnika predstaviti publici mlađu i srednju generaciju suvremenih umjetnika. Izložbeni program u 2023. godini sastoji se od deset izložbi kojima će se, između ostalog, predstaviti hrvatske umjetnice Neli Ružić i Ksenija Turčić, sarajevski umjetnik Nusret Pašić te češki kustos Michael Kolaček. Preostale izložbe i umjetnici izabrani su od strane programskog vijeća ove udruge, putem javnog natječaja.

 

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik – ''Concept Store'' i klub prijatelja Flore

 

Cilj programa ''Concept Store'' je promovirati Florin dom kao kuću namijenjenu umjetnosti i umjetnicima. Ovim programom Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik želi pokazati novi pristup programima, njihovom kontekstu te interakciji autora i publike, u području primijenjenih umjetnosti i marketinga. U suradnji s umjetnicima, Društvo će osmisliti umjetničke serije namijenjene prodaji. Na taj bi način dobili mogućnost šire distribucije djela i ideja, ali i prodaje navedenih djela kojima bi Udruga djelomično pokrivala svoje troškove.

 

Umjetnički studio Kantunić – Strip i bajka

 

Umjetnički studio Kantunić organizira redovni program crtanja i slikanja za djecu različitih uzrasta. Osnivačice Studija su Giovanna Kličan i Nikolina Japunčić. Aktivnosti ovog umjetničkog studija  temelje se na edukaciji i razvoju dubrovačke kulturne i umjetničke scene, kako bi se mogli ostvariti pozitivni učinci na budući razvoj kreativnosti, prvenstveno kod djece i mladih s područja grada Dubrovnika. Djeca u dobi od 7 do 14 godina podijeljena su u dvije grupe koje će stvarati ilustriranu priču, kreirati skice, pisati scenarij i potom crtati zamišljene scene u obliku stripa, odnosno bajke. Mlađi uzrast polaznika će kreirati bajku, a stariji uzrast strip. Strip, odnosno bajka, sastojat će se od 6 do 8 stranica na kojima će polaznici u potpunosti ispričati i kreirati svoju malu priču, a potom će je tiskati u formi knjižice. U 2023. godini održat će se promocija njihovih stripova i bajki, a sav prihod od prodaje će ići u humanitarne svrhe.

 

Udruga Kalamota – Kalamota Art Festival 2023.

 

Udruga Kalamota za cilj ima poticanje i organizaciju kulturne, zabavne, sportske i druge aktivnosti s ciljem unapređenja kvalitete življenja na otoku Koločepu.  U 2023. godini Udruga planira organizirati program pod nazivom ''Kalamota Art Festival'', kojim će se djeci i mladima na Koločepu omogućiti kreativno izražavanje, smisleno provođenje slobodnog vremena, upoznavanje različitih vidova umjetnosti, razvijanje svijesti o očuvanju okoliša.  Program će se odvijati  tijekom mjeseca srpnja, a sadržavat će slikarske radionice, likovne kolonije, pričanje legendi i zanimljivih povijesnih činjenica o samom otoku. Otvorenje izložbe radova polaznika radionica planirano je za kraj mjeseca srpnja. 

 

PRILOG 1: Pregled financiranja programske djelatnosti ustanova u kulturi za 2023. godinu

 

 

 

Ustanova

Financiranje programa ustanova

iz sredstava

Grada Dubrovnika

 

Ukupno financiranje programske djelatnosti ustanova

 

 

 

EUR

KN

EUR

KN

1

Prirodoslovni muzej

19.908,00

149.996,83

21.235,00

159.995,11

2

Dubrovačke knjižnice

54.416,00

409.997,35

112.316,00

846.244,90

3

Dubrovačke ljetne igre

435.729,00

3.283.000,15

1.680.931,00

12.664.974,62

4

Dubrovački muzeji

92.906,00

700.000,26

195.251,00

1.471.118,66

5

Dubrovački simfonijski orkestar

124.760,00

940.004,22

273.436,00

2.060.203,54

6

Kazalište Marina Držića

106.178,00

799.998,14

205.534,00

1.548.595,92

7

Kinematografi Dubrovnik

35.835,00

269.998,81

129.333,00

974.459,49

8

Folklorni ansambl Linđo

55.260,00

416.356,47

135.410,00

1.020.246,65

9

Umjetnička galerija Dubrovnik

51.802,00

390.302,17

66.096,00

498.000,31

10

Dom Marina Držića

33.181,00

250.002,24

39.281,00

295.962,69

11

Muzej domovinskog rata

17.254,00

130.000,26

17.814,00

134.219,58

12

Zavod za obnovu Dubrovnika

508.300,00

3.829.786,35

856.300,00

6.451.792,35

 

 

Ukupno

 

1.535.529,00

 

11.569.443,25

 

 

3.732.937,00

 

28.125.813,83

 

 

PRILOG 2: Pregled financiranja programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika u 2023. godine izvan djelatnosti ustanova

 

PRIJEDLOG PROGRAMA JAVNIH POTREBA U KULTURI ZA 2023. GODINU

 

 

 

EUR

KN

 

225.629,00

1.700.000,00

 

GLAZBENA  DJELATNOST    

                                                                           

63.707,00

480.000,00

Udruga Aklapela – Festival ''Aklapela''

1.327,00

10.000,00

Dubrovnik partner d.o.o. - Ponta Lopud Jazzz Festival

1.327,00

10.000,00

Klavirski trio Dubrovnik – Ciklus koncerata klasične glazbe u okviru manifestacije ''Lopudsko ljeto''

1.062,00

8.000,00

Hrvatsko austrijsko društvo Dubrovnik – Gostovanje u Salzburgu s projektom ''Druga strana povijesti''

664,00

5.000,00

Udruga Sve ostalo je glazba – ''Renesansni vrt-interpretacija baštine''

664,00

5.000,00

Adrian Ivičević – Glazbeni projekt De: Clasiffy

319,00

2.400,00

Udruga PROMO ART - Radionica pisanja priča i glazbe

796,00

6.000,00

Umjetnička škola Luke Sorkočevića – Opera u Umjetničkoj školi

1.500,00

11.300,00

KUD Ivo Kuljevan Lopud – Koncerti tamburaškog sastava

1.991,00

15.000,00

Obrt Pikatabar – Koncert Pauline Đapo i Stefani Grbić

664,00

5.000,00

Hrvatska matica iseljenika – ''Susret Hrvata Italije''

796,00

6.000,00

Glazbena radionica Sorgo – Ciklus: 7 Times Bach & Sorgo & Locals

2.256,00

17.000,00

Dubrovački gudački kvartet – ''Glazba dubrovačkih salona''

1.991,00

15.000,00

Mješoviti zbor Libertas -  Godišnji glazbeni program

3.982,00

30.000,00

KUU Izvor Zaton – Godišnji program

3.982,00

30.000,00

Udruga Dječji zbor Dubrovnik – ''Pjevamo iz sveg glasa''

3.039,00

22.900,00

KUD Komolac – Godišnji program

5.309,00

40.000,00

Ženska klapa FA Linđo – Godišnji glazbeni program

1.195,00

9.000,00

Dubrovački komorni zbor – Godišnji glazbeni program

3.982,00

30.000,00

Ivana Jelača – Glazbeni projekt ''Moj san''

319,00

2.400,00

Udruga Festa Dubrovnik – Festa 2023.

2.654,00

20.000,00

Gradska glazba Dubrovnik – Godišnji program

23.890,00

180.000,00

 

DRAMSKA I PLESNA DJELATNOST TE IZVEDBENE UMJETNOSTI

 

33.181,00

 

250.000,00

Art radionica Lazareti – Scena Karantena

3.716,00

28.000,00

Artur Sebastian design – Projekt “Dubrovački karnevo i gostovanja

664,00

5.000,00

Kulturno društvo Aster – Mali festival lutkarstva ''Pupica''

2.920,00

22.000,00

Brilliant events d.o.o. – Midsummer scene 2023.

3.451,00

26.000,00

HKD Napredak Dubrovnik – Izvedba kazališne predstave ''Glasnogovornik“

796,00

6.000,00

Kazališni studio – Ljetna kazališna radionica za mlade ''Frančezarije''

1.062,00

8.000,00

Kazališna družina Kolarin – Godišnji program

1.725,00

13.000,00

Kud Ivo Kuljevan – Baletni seminar na Lopudu

332,00

2.500,00

Studentski teatar Lero –  Projekt ''Toliko o pticama''

1.327,00

10.000,00 kn

Studentski teatar Lero – Projekt ''Čitanje Grada''

1.327,00

10.000,00 kn

Studentski teatar Lero – Projekt ''Uspavana ljepotica''

1.062,00

8.000,00 kn

Mažoretkinje grada Dubrovnika – Godišnji program

3.650,00

27.500,00

Plesni studio Step ' n ' Jazz – Godišnji program

1.858,00

14.000,00

Plesni studio Step ' n ' Jazz - Plesna predstava Latin x Step

265,00

2.000,00

Plesni studio Step ' n ' Jazz - Dubrovnik Dance Festival

1.327,00

10.000,00

Plesno rekreacijski studio Dubrovnik – Međunarodni plesni festival ''International Dance Open Dubrovnik''

3.517,00

26.500,00

Udruga za savjetovanje, edukaciju i pomoć roditeljima djece s posebnim potrebama Poseban prijatelj Dubrovnik – Projekt ''Integralno kazalište''

1.593,00

12.000,00

Studio Stage – Godišnji plesni program

1.128,00

8.500,00

Dubrovačka art udruga bez granica DART - Karnevalski program

929,00

7.000,00

Udruga Domino – Festival ''Perforacije'' u Dubrovniku

531,00

4.000,00

 

KNJIŽNIČNO – IZDAVAČKA DJELATNOST 

 

46.453,00

350.000,00

Društvo dubrovačkih pisaca – Godišnji izdavački program

5.574,00

42.000,00

Stanislava Nikolić Aras – Književna radionica za mlade

1.062,00

8.000,00

Matica hrvatska, Ogranak Dubrovnik - Edukativni program/književna manifestacija ''Upoznajmo Gundulića''

2.323,00

17.500,00

Matica hrvatska, Ogranak Dubrovnik – Tisak slikovnice ''Paskoje Miličević, inženjer i graditelj''

995,00

7.500,00

Matica hrvatska, Ogranak Dubrovnik – Godišnji izdavački program

7.300,00

55.000,00

Dubravko Kovačević – Tisak knjige ''Sveti Vlaho i njegovi festanjuli''

1.593,00

12.000,00

Udruga samostalnih umjetnika Dubrovnik /Ana Bašić – Dubrovački spomenar

796,00

6.000,00

Udruga DART -  Tisak knjige ''Endemska gušterica''

1.062,00

8.000,00

Artur Sebastian design – Tisak knjige ''Rat u Gradu''

1.327,00

10.000,00

Umjetnička škola Luke Sorkočevića – Tisak monografije povodom obilježavanja 30. obljetnice osnivanja Slikarskog odjela

1.327,00

10.000,00

Družba Braća hrvatskoga zmaja – Predavanje uz prezentaciju Vladimira Paara

265,00

2.000,00

Družba Braća hrvatskoga zmaja – Predavanje Ante Radonića

265,00

2.000,00

Petra Jelača – Godišnja kazališna kritika

1.062,00

8.000,00

Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine u Zagrebu - Tisak časopisa ''Dubrovački horizonti''

3.318,00

25.000,00

HKD Napredak Dubrovnik – Ciklus predavanja ''Mjesto i uloga Dubrovnika u hrvatskoj političkoj, kulturnoj i književnoj povijesti''

2.389,00

18.000,00

Škola filma Šipan -  Monografija ''20 godina Ljetne škole filma Šipan''

1.327,00

10.000.00

Udruga Mjera – Tisak časopisa ''Mjera''

3.318,00

25.000,00

Udruga samostalnih umjetnika Dubrovnik /Ana Bašić – Tisak slikovnice ''Vlahove priče''

796,00

6.000,00

Ratimir Carević – Tisak zbirke priča ''Vojničke avanture''

664,00

5.000,00

Udruga Audiovizualni centar Dubrovnik – tisak romana ''Prolaz na jugoistok'

1.991,00

15.000,00

Lucija Kovačević – Tisak knjige ''Snažne godine''                                                      

929,00

7.000,00

Udruga za povijest, tradiciju i europske vrijednosti EU Clio – Tisak monografije ''Beogradske tajne I. svjetskog rata''

398,00

3.000,00

Zavod za povijesne znanosti HAZU – Godišnji izdavački program

6.371,00

48.000,00

 

AUDIO-VIZUALNE DJELATNOSTI I NOVE MEDIJSKE KULTURE

 

22.563,00

170.000,00

Udruga za promociju medijske kulture Luža - Godišnji program rada udruge

     3.318,00

25.000,00

Udruga Sve ostalo je glazba – #therestismusic 2023.

        929,00

7.000,00

Dubrovnik partner d.o.o. – Ponta Lopud Festival

2.654,00

20.000,00

Škola filma Šipan -  20. jubilarna Ljetna škola filma Šipan

6.636,00

50.000,00

Metafizika d.o.o - Sjećanje grada: Godine COVIDA

1.725,00

13.000,00

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik – Godišnji program Medijateke Flora

1.991,00

15.000,00

Udruga za medijsko stvaralaštvo i kulturne aktivnosti Izvan fokusa - Prema vjetru - kratkometražni igrani film

2.654,00

20.000,00

Fotoklub Marin Getaldić - Godišnji program radionica fotografije

2.654,00

20.000,00

 

MUZEJSKO - GALERIJSKA DJELATNOST, LIKOVNA UMJETNOST TE ZAŠTITA I OČUVANJE KULTURNE BAŠTINE

 

53.089,00

400.000,00

Art radionica Lazareti – Galerija Otok

10.618,00

80.000,00

Art radionica Lazareti - Nabava galerijske opreme

1.858,00

14.000,00

Najbolji u baštini - Manifestacija ''Najbolji u baštini /The Best in Heritage''

2.256,00

17.000,00

Dječji zbor Dubrovnik – Radionica “Kolende i Božićne pjesme”

1.725,00

13.000,00

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik – Godišnji izložbeni program Galerije Flora

10.618,00

80.000,00

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik – CONCEPT STORE i klub prijatelja Flore

1.991,00

15.000,00

Dubrovačka udruga likovnih umjetnika (DULU) – Izložbe likovnih radova članova Dubrovačke udruge likovnih umjetnika

1.991,00

15.000,00

Društvo dubrovačkih trombunjera – Program ''Očuvanje tradicije trombunjerstva''

5.973,00

45.000,00

Majeutika d.o.o. - Izložbeni program Muzeja crvene povijesti za 2023. godinu

4.645,00

35.000.00

Udruga Kalamota - Kalamota Art Festival 2023

929,00

7.000,00

Umjetnički studio Kantunić – Strip i bajka

664,00

5.000,00

Dubravka Lošić – Dubravka Lošić (kritička retrospektiva)

1.327,00

10.000,00

Umjetnička škola Luke Sorkočevića – Izložba povodom 30. obljetnice osnivanja Slikarskog odjela UŠ Luke Sorkočevića

1.858,00

14.000,00

DEŠA –  Baštinski projekt ''Hod kroz gastronomsku godinu''

1.593,00

12.000,00

DEŠA – Projekt ''Made in Bashtina''

2.389,00

18.000,00

Marija (Marijana) Vukić Pende – Umjetnički projekt ''Dance de Lux''

 

2.654,00

20.000,00

 

OSTALI KULTURNI PROGRAMI - izvan natječaja

 

6.636,00

 

50.000,00

       

 

KLASA: 611-01/22-02/19

URBROJ: 2117-1-09-22-03

Dubrovnik, 1. prosinca 2022.

 

Predsjednik Gradskog vijeća

mr. sc. Marko Potrebica, v. r.

----------------------------------------