Službeni glasnik

Službeni glasnik

Službeni glasnik broj 1. - 29. siječnja 2021.Objavljeno: 29.01.21.

21. Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o unutarnjem redu gradske uprave Grada Dubrovnika

Na temelju članka 4. stavka 3. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“ broj 86/08., 61/11., 4/18., 96/18. i 112/19.), na prijedlog pročelnika Upravnog odjela za poslove gradonačelnika, Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i mjesnu samoupravu, Upravnog odjela za izdavanje i provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnje i Upravnog odjela za europske fondove, regionalnu i međunarodnu suradnju, a nakon savjetovanja sa sindikalnim povjerenikom sukladno članku 150., a u svezi s člankom 153. stavak 3. Zakona o radu („Narodne novine“ broj 93/14., 127/17. i 98/19.), gradonačelnik Grada Dubrovnika donosi

 

 

P R A V I L N I K

O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA

O UNUTARNJEM REDU GRADSKE UPRAVE

 

 

 

Članak 1.

 

Pravilnik o unutarnjem redu gradske uprave Grada Dubrovnika („Službeni glasnik Grada Dubrovnika“, broj 21/17., 1/18., 4/18., 8/18., 12/18., 13/18., 14/18., 21/18., 26/18., 8/19., 9/19., 14/19., 17/19., 1/20., 5/20., 11/20. i 15/20.) mijenja se na sljedeći način:

 

Dodaje se nova odredba „IX. POSTUPAK I MJERE ZA ZAŠTITU DOSTOJANSTVA SLUŽBENIKA/NAMJEŠTENIKA i članak 28.b koji glase:

 

„Utvrđuju se postupci i mjere za zaštitu dostojanstva službenika i namještenika Grada Dubrovnika (u daljnjem tekstu: Poslodavac) kojima im se osiguravaju uvjeti rada u kojima neće biti izloženi uznemiravanju i spolnom uznemiravanju.

 

Poslodavac je dužan zaštititi dostojanstvo radnika za vrijeme obavljanja službe, tako da im osigura uvjete rada u kojima neće biti izloženi uznemiravanju ili spolnom uznemiravanju što uključuje i poduzimanje preventivnih mjera.

 

Uznemiravanje je svako neželjeno ponašanje prema službeniku i namješteniku uzrokovano nekom od sljedećih osnova: rasom, bojom kože, spolom, spolnim određenjem, bračnim stanjem, obiteljskim obvezama, dobi, jezikom, vjerom, političkim ili drugim uvjerenjem, nacionalnim ili socijalnim podrijetlom, imovnim stanjem, rođenjem, društvenim položajem, članstvom ili nečlanstvom u političkoj stranci, članstvom ili nečlanstvom u sindikatu te tjelesnim i duševnim poteškoćama, a ima cilj ili stvarno predstavlja povredu dostojanstva radnika te uzrokuje strah ili neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje.

 

 

Spolno uznemiravanje je svako verbalno, neverbalno ili fizičko ponašanje spolne naravi koje ima cilj ili stvarno predstavlja povredu dostojanstva radnika, a koje uzrokuje strah ili neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje.

 

U daljnjem tekstu za izraze „uznemiravanje“ i „spolno uznemiravanje“ koristi se izraz „uznemiravanje“.

 

Osoba koja je osim Poslodavca ovlaštena primati i rješavati pritužbe vezane uz zaštitu dostojanstva službenika i namještenika je osoba koju imenuje gradonačelnik.

 

Poslodavac u trenutku donošenja ovog Pravilnika donosi i odluku o imenovanju osobe koja je osim njega ovlaštena primati i rješavati pritužbe vezane za zaštitu dostojanstva službenika i namještenika.

 

Poslodavac i osoba iz stavka 1. i 2. ovog članka bit će u daljnjem tekstu ovog Pravilnika zajednički označeni kao Ovlaštena osoba za zaštitu dostojanstva. 

 

Postupak zaštite dostojanstva službenika i namještenika koji je podnio prijavu zbog uznemiravanja povjerljive je naravi.

 

Službenici i namještenici se štite od uznemiravanja drugih službenika i namještenika, nadređenih, suradnika i drugih osoba s kojima redovito dolaze u doticaj pri obavljanju svojih poslova.

 

Prije početka obavljanja službe službenika i namještenika se upoznaje s propisima koji uređuju zaštitu dostojanstva i njegovim pravima u slučaju uznemiravanja te s obvezom primjerenog ponašanja i načinima postupanja kojima se izbjegava uznemiravanje.

 

Svi službenici i namještenici dužni su pri obavljanju poslova svog radnog mjesta ponašati se i postupati na način kojim se ne uznemirava druge službenike i namještenike te su dužni spriječiti uznemiravanje i o uznemiravanju obavijestiti Ovlaštenu osobu za zaštitu dostojanstva.

 

Službenik i namještenik podnosi pritužbu pisanim putem (pisana pritužba, vlastoručno potpisana) ili usmenim putem (usmena pritužba) Ovlaštenoj osobi za zaštitu dostojanstva.

 

Pisana pritužba predaje se u pisarnici Grada Dubrovnika, Gundulićeva poljana 10, u zatvorenoj omotnici s naznakom ZAŠTITA DOSTOJANSTVA SLUŽBENIKA/NAMJEŠTENIKA naslovljena na Ovlaštenu osobu za zaštitu dostojanstva.

 

Usmena pritužba daje se na zapisnik Ovlaštenoj osobi za zaštitu dostojanstva. Zapisnik potpisuje Ovlaštena osoba za zaštitu dostojanstva i osoba koja podnosi pritužbu.

 

Kada Ovlaštena osoba za zaštitu dostojanstva primi pritužbu vezanu za zaštitu dostojanstva radnika dužna je u roku od osam dana od dostave pritužbe ispitati pritužbu i poduzeti sve potrebne mjere radi sprječavanja nastavka uznemiravanja ili spolnog uznemiravanja ako utvrdi da ono postoji.

 

U postupku ispitivanja pritužbe, Ovlaštena osoba za zaštitu dostojanstva će ispitati službenika/namještenika koji je podnio pritužbu, osobu za koju se tvrdi da je uznemiravala službenika/namještenika (u daljnjem tekstu: uznemiravatelj), zatim će utvrditi način i okolnosti uznemiravanja te izvesti i druge dokaze u svrhu utvrđenja relevantnih činjenica kao npr. saslušati i druge osobe koje imaju saznanja o činjenicama povezanim s uznemiravanjem te o svemu tome sastaviti zapisnik. Zapisnik potpisuje Ovlaštena osoba za zaštitu dostojanstva, službenik/namještenik koji je podnio pritužbu i uznemiravatelj, a mogu ga potpisati i druge osobe koje su sudjelovale u postupku kao što su sindikalni povjerenik ili član radničkog vijeća i drugi.

 

Prije potpisivanja zapisnika, podnositelj i uznemiravatelj mogu staviti svoje primjedbe na isti.

Ako podnositelj i uznemiravatelj odbiju potpisati zapisnik, Ovlaštena osoba za zaštitu dostojanstva će to konstatirati i ovjeriti svojim potpisom.

 

Prethodno naznačeno odnosi se i na pritužbu radi uznemiravanja koja se odnosi na osobu koja nije u službi u Gradu Dubrovniku.

 

Ovlaštena osoba za zaštitu dostojanstva samostalno odlučuje koje će radnje poduzeti kako bi utvrdila sve okolnosti i činjenice potrebne za donošenje odluke o pritužbi, a ako utvrdi da je službenika/namještenika potrebno zaštititi prije donošenja konačne odluke, može posebnom odlukom odrediti privremenu mjeru za njegovu zaštitu i to oslobađanje službenika/namještenika od obveze obavljanja poslova kod kojih dolazi u doticaj s uznemiravateljem.

 

Privremene mjere se utvrđuju za razdoblje do završetka postupka rješavanja pritužbe.

 

Ako Ovlaštena osoba za zaštitu dostojanstva u roku od osam dana ne poduzme mjere za sprječavanje uznemiravanja ili spolnog uznemiravanja ili ako su mjere koje je poduzela očito neprimjerene, službenik/namještenik koji je uznemiravan ili spolno uznemiravan ima pravo prekinuti rad dok mu se ne osigura zaštita, pod uvjetom da je u daljnjem roku od osam dana zatražio zaštitu pred nadležnim sudom.

 

Ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati da će Ovlaštena osoba za zaštitu dostojanstva zaštititi dostojanstvo službenik/namještenika, službenik/namještenik nije dužan dostaviti pritužbu ovlaštenoj osobi i ima pravo prekinuti rad pod uvjetom da je zatražio zaštitu pred nadležnim sudom i o tome obavijestio Ovlaštenu osobu za zaštitu dostojanstva u roku od osam dana od prekida rada.

 

Za vrijeme prekida rada iz stavka 1. i 2. ove točke službenik/namještenik ima pravo na naknadu plaće u iznosu plaće koju bi ostvario da je radio.

 

Ako je pravomoćnom sudskom odlukom utvrđeno da nije povrijeđeno dostojanstvo službenika/namještenika, Poslodavac može zahtijevati povrat isplaćene naknade iz prethodnog stavka.

 

Sve osobe koje su u službi kod Poslodavca u bilo kojem svojstvu dužne su surađivati s Ovlaštenom osobom za zaštitu dostojanstva, odazvati se njegovu pozivu te mu priopćiti podatke važne za utvrđivanje činjenica u postupku zaštite dostojanstva radnika.

 

Onemogućavanje Ovlaštene osobe za zaštitu dostojanstva u provođenju postupka u vezi s pritužbom povreda je obveze iz radnog odnosa.

 

U postupku rješavanja pritužbe Ovlaštena osoba za zaštitu dostojanstva mora sve radnje, uključujući prikupljanje izjava službenika/namještenika, uznemiravatelja i drugih osoba, provoditi na način kojim se jamči tajnost postupka i zaštita privatnosti svake osobe.

 

Ako Ovlaštena osoba za zaštitu dostojanstva utvrdi da je službenik/namještenik koji je podnio pritužbu uznemiravan od drugih službenika i namještenika, nadređenih, suradnika i drugih osoba s kojima redovito dolazi u doticaj pri obavljanju svojih poslova, Ovlaštena osoba za zaštitu dostojanstva predložit će gradonačelniku odnosno pročelniku upravnog tijela hitno poduzimanje mjera kojima se sprječava nastavak uznemiravanja odnosno spolnog uznemiravanja.

 

Mjere službeniku/namješteniku za kojeg se utvrdi da njegovo ponašanje predstavlja uznemiravanje  mogu biti:

1.   izmjena rasporeda rada tako da se izbjegne rad s uznemiravanim službenikom/namještenikom

2.   premještaj na način da se izbjegne međusobna fizička prisutnost s uznemiravanim službenikom/namještenikom

3.   usmeno upozorenje

4.   pisano upozorenje uz ukazivanje na mogućnost pokretanja postupka teške povrede službene dužnosti

5.   pokretanje postupka teške povrede službene dužnosti.

 

Ako Ovlaštena osoba za zaštitu dostojanstva utvrdi da je službenik/namještenik koji je podnio pritužbu uznemiravan od osobe s kojom redovito dolazi u doticaj pri obavljanju svojih poslova, a koja nije u službi kod Poslodavca, Ovlaštena osoba za zaštitu dostojanstva može:

1.   pisano upozoriti tu osobu da će u slučaju ponovnog uznemiravanja službenika/namještenika poduzeti sve potrebne mjere za zaštitu službenika/namještenika, uključujući i prekid poslovanja s tom osobom

2.   o uznemiravanju obavijestiti poslodavca te osobe i zahtijevati od njega da poduzme odgovarajuće mjere kako bi se spriječilo daljnje uznemiravanje

3.   trajno osloboditi službenika/namještenika obveze obavljanja poslova kod kojih se dolazi u doticaj s tom osobom.

 

Konačnu odluku o pritužbi, Ovlaštena osoba za zaštitu dostojanstva dostavlja službeniku/namješteniku koji je podnio pritužbu, uznemiravatelju, a u slučaju potrebe i drugim zainteresiranim osobama koje radi provođenja odluke moraju biti upoznate sa njenim sadržajem u onom obimu koji je primjeren i potreban za provođenje.

 

Ako je pritužba podnijeta protiv Ovlaštene osobe za zaštitu dostojanstva, gradonačelnik odmah po primitku pritužbe imenuje drugu osobu za ovlaštenu osobu koja onda provodi postupak na prethodno opisan način.

 

Protivljenje službenika/namještenika postupanju koje predstavlja uznemiravanje ili spolno uznemiravanje ne predstavlja povredu obveze iz radnog odnosa niti smije biti razlog za diskriminaciju.

 

Svi podaci utvrđeni u postupku zaštite dostojanstva službenika/namještenika su tajni i za njihovu tajnost je odgovorna Ovlaštena osoba za zaštitu dostojanstva koja je rješavala pritužbu vezanu uz zaštitu dostojanstva službenika/namještenika, kao i druge osobe koje su sudjelovale u postupku rješavanja pritužbe, o čemu moraju biti upozorene i to konstatirano u zapisnik propisan u ovoj odredbi.

 

Na diskriminaciju se na odgovarajući način primjenjuju odredbe iz IX. odredbe koje se odnose na zaštitu dostojanstva odnosno uznemiravanje i spolno uznemiravanje.

 

 

Članak 2.

 

Odredba IX. postaje odredba X.

 

Članak 3.

 

U članku 23. u sistematizaciji radnih mjesta Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i mjesnu samoupravu ukida se radno mjesto 11.6. Savjetnik II za pravna pitanja, 11.20. Stručni suradnik I za komunalnu naknadu za stambeni i garažni prostor i 11.21. Stručni suradnik I za komunalnu naknadu za poslovne prostore te se otvara novo radno mjesto 11.6.1. Savjetnik I za pravna pitanja.

 

U članku 23. u sistematizaciji radnih mjesta Upravnog odjela za izdavanje i provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnje kod radnog mjesta 9.8. Stručni suradnik I mijenja se broj izvršitelja na način da se briše broj „2“, a upisuje se broj „3“.

 

U članku 23. u sistematizaciji radnih mjesta Upravnog odjela za europske fondove, regionalnu i međunarodnu suradnju ukida se radno mjesto 12.4. Viši savjetnik III, te se otvara novo radno mjesto 12.10.1. Viši stručni suradnik III za regionalnu i međunarodnu suradnju.

 

Nastavno u tekstu je tabelarni prikaz izmjene sistematizacije radnih mjesta Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i mjesnu samoupravu, Upravnog odjela za izdavanje i provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnje i Upravnog odjela za europske fondove, regionalnu i međunarodnu suradnju.

 

Članak 4.

 

Ovaj pravilnik objaviti će se u „Službenom glasniku Grada Dubrovnika“ i stupa na snagu osmog dana od dana objave.

 

Ovaj pravilnik objaviti će se i na oglasnoj ploči Grada Dubrovnika.

 

 

KLASA: 023-05/18-01/01

URBROJ: 2117/01-01-21-119

Dubrovnik, 27. siječnja 2021.

 

Gradonačelnik:

Mato Franković, v. r.

---------------------------