Službeni glasnik

Službeni glasnik

Službeni glasnik broj 14 - 27. listopada 2022.Objavljeno: 28.10.22.

153. Zaključak o prihvaćanju Programa potpore za usluge od općeg gospodarskog interesa u obliku naknade za obavljanje javne usluge javnog obalnog linijskog pomorskog prijevoza za razdoblje od 3 godine na lokalnoj brodskoj liniji Dubrovnik (Luka Gruž)– otok Koločep (Gornje čelo)

 

Na temelju članaka 15. i 17. Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu („Narodne novine“, broj 19/22) i članka 39. Statuta Grada Dubrovnika („Službeni glasnik Grada Dubrovnika“, broj 2/21),  Gradsko vijeće Grada Dubrovnika na 15. sjednici, održanoj 25. listopada 2022., donijelo je

 

 

Z A K LJU Č A K

 

  1. Prihvaća se Program potpore za usluge od općeg gospodarskog interesa u obliku naknade za obavljanje javne usluge javnog obalnog linijskog pomorskog prijevoza za razdoblje od 3  godine (12/2022. - 12/2025. godine) na lokalnoj brodskoj liniji Dubrovnik (Luka Gruž)– otok Koločep (Luka Gornje čelo).

 

  1. Program potopre iz točke 1. čini sastavni dio ovog Zaključka.

 

KLASA: 342-01/22-01/07

URBROJ: 2117-1-09-22-09

Dubrovnik, 25. listopada 2022.

 

Predsjednik Gradskog vijeća

mr. sc. Marko Potrebica, v. r.

----------------------------------------

 

PROGRAM POTPORE

ZA USLUGE OD OPĆEG GOSPODARSKOG INTERESA U OBLIKU NAKNADE ZA OBAVLJANJE JAVNE USLUGE JAVNOG OBALNOG LINIJSKOG POMORSKOG PRIJEVOZA ZA RAZDOBLJE OD 3 GODINE (12/2022. - 12/2025. godine) NA LOKALNOJ BRODSKOJ LINIJI DUBROVNIK (LUKA GRUŽ) – OTOK KOLOČEP (LUKA GORNJE ČELO)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dubrovnik, srpanj 2022. godine

 

 

 

1. TEMELJ  I  SVRHA  IZRADE  PRIJEDLOGA  PROGRAMA  POTPORE

 

Temeljem Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu (NN 19/22) uspostavljen je sustav javnog prijevoza  kojim se osigurava redovita povezanost naseljenih otoka s kopnom i naseljenih otoka međusobno s primjerenim brojem dnevnih veza u oba pravca, a radi stvaranja boljih uvjeta za život na otocima i poticanja njihova razvitka.

Linija s obvezom javne usluge je linija od državnog, županijskog, međužupanijskog ili lokalnog značaja, čije uspostavljanje je od općega gospodarskog interesa države ili jedinice lokalne ili područne (regionalne) samouprave, za koju je brodaru nametnuta obveza obavljanja javne usluge ili je ta obveza brodaru povjerena na temelju sklopljenog ugovora o javnoj usluzi.

 

Javni linijski prijevoz na liniji s obvezom javne usluge brodar ne smije obavljati bez izvršnog rješenja Agencije kojim mu je ta obveza nametnuta ili bez važećeg ugovora o javnoj usluzi kojim mu je povjereno obavljanje te usluge.

 

Lokalne linije su linije od općega gospodarskog interesa za jednu ili više jedinica lokalne samouprave na području iste županije, na kojima postoji obveza javne usluge i na kojima prosječni godišnji promet ne prelazi 300.000 putnika u razdoblju od dvije financijske godine koje prethode godini u kojoj je povjereno obavljanje javne usluge od općega gospodarskog interesa.

 

Jedinica lokalne samouprave je javni naručitelj na neprofitabilnoj lokalnoj liniji s obvezom javne usluge. Agencija na zahtjev jedinice lokalne samouprave rješenjem odlučuje o davanju suglasnosti za uspostavu lokalne linije.

 

Obavljanje javne usluge na neprofitabilnoj liniji od općega gospodarskog interesa i s obvezom javne usluge, za koju operator prima naknadu za javnu uslugu, javni naručitelj može ugovorom o javnoj usluzi i u skladu sa sektorskim pravilima o potporama povjeriti na rok do šest godina, uz mogućnost produljenja tog ugovora na dodatno razdoblje koje prema pravilima o državnim potporama ne smije biti duže od razdoblja koje je potrebno za amortizaciju broda kojim se pruža usluga od općega gospodarskog interesa, pod uvjetom da brod kojim operator pruža tu uslugu nije stariji od sedam godina u trenutku isteka početnog ugovora.

 

Usluge redovitog javnog prijevoza od općeg su gospodarskog interesa za Republiku Hrvatsku, a u predmetnom slučaju linija na relaciji Grad Dubrovnik (Luka Gruž) – otok Koločep  (Gornje čelo) je od interesa za stanovnike otoka Koločepa, ali i Grada Dubrovnika.

Za uspostavljanje ove  linije, a na zahtjev Grada Dubrovnika, Agencija za obalni linijski i pomorski promet dala je svoju suglasnost dana 21. veljače 2013. godine, ur.broj:193/13.

 

Dodjelom naknade za obavljanje javne usluge brodaru za održavanje  brodske linije s obvezom javne usluge na kojoj  prihodi nastali od pružanja usluge ne mogu pokriti troškove koji su nastali kao posljedica ispunjavanja obveze pružanja javne usluge, nastoji se poboljšati sustav javnog linijskoga obalnog pomorskog prometa. Kroz podizanje kvalitete sustava javnog linijskog pomorskog prometa potiče se razvitak otoka, kako demografski tako i ekonomski, a u ovom slučaju potiče se razvitak otoka Koločepa.

 

Osnovni cilj je održavanje trajne povezanosti otoka s kopnom i otoka međusobno kao i povećanje učestalosti postojećih te uvođenje novih linija u pomorskom prometu. Time se osigurava bolja mobilnost stanovništva,  ujednačeni razvoj regija, povezanost raznih vidova prometa, što je istovremeno i preduvjet razvitka gospodarstva i stvaranja boljih uvjeta života stanovništva na otocima.

 

Kako bi se osigurala redovita povezanost naseljenih otoka s kopnom i naseljenih otoka međusobno, kao i naselja na kopnu, sustav javnog prijevoza potrebno je osigurati i onda kada za obavljanje prijevoza na linijama brodari, uzimajući u obzir vlastiti gospodarski interes temeljen na tržišnim principima, pod danim uvjetima i u danom opsegu ne bi preuzeli obvezu obavljanja toga prijevoza. Tada se brodaru kojem je dodijeljeno obavljanje javne usluge za isto dodjeljuje  potpora kao naknada za obavljanje usluge od općeg gospodarskog interesa, odnosno naknada za obavljanje javne usluge. 

 

Tako se u cilju osiguravanja javnog prijevoza na takvoj liniji daje predmetna naknada ako za obavljanje javnog prijevoza na istoj brodar, uzimajući u obzir vlastiti gospodarski interes temeljen na tržišnim principima, pod danim uvjetima i u danom opsegu ne bi preuzeo obvezu obavljanja prijevoza.

 

 

2.  KORISNICI  POTPORE

 

Korisnik ovog prijedloga programa  potpore za uslugu od općeg gospodarskog interesa u obliku naknade za javnu uslugu bit će onaj brodar koji nakon provedenog natječaja – postupka javne nabave otvorenog postupka, bude odabran kao najpovoljniji ponuditelj te s istim temeljem odluke o odabiru i prihvaćanjem njegove ponude, bude sklopljen ugovor o obavljanju javne usluge.

Ugovor će, kao i odluka o odabiru, sadržavati i visinu naknade za obavljanje javne usluge koja će se brodaru isplaćivati za održavanje linijskog obalnog pomorskog prometa sukladno ovom Prijedlogu.

 

Najveći iznos naknade za obavljanje javne usluge za liniju određuje Grad Dubrovnik  kao javni naručitelj te isto predstavlja procijenjenu vrijednost nabave.  Brodar kao ponuditelj u svojoj ponudi ističe iznos kao naknadu za obavljanje javne usluge za održavanje linije, a koji   ne bi trebao  premašiti najveći iznos naknade koji je odredio Grad Dubrovnik u dokumentaciji za nadmetanje.

 

 

3. PRAVNI  I ZAKONODAVNI OKVIR PROVEDBE

 

        Zakon o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu (NN 19/22)

        Zakon o državnim potporama (NN 47/14, 69/17)

        Zakon o javnoj nabavi (NN 120/16)

        Odluka o donošenju Smjernica politike državnih potpora za razdoblje 2022. – 2024. (NN 45/22)

        Odluka o utvrđivanju lokalne brodske linije na relaciji Grad Dubrovnik (Luka Gruž) – otok Koločep KLASA:342-01/12-01/32, URBROJ:2117/01-09-13-11 od 6. travnja 2013. i Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o utvrđivanju lokalne bodske linije na relaciji Grad Dubrovnik (Luka Gruž) – otok Koločep KLASA:342-01/18-01/12, URBROJ:2117/01-09-18-03 od 9. travnja 2018. godine.

        Uredba o uvjetima i vrednovanju kriterija za davanje koncesije i sklapanje ugovora o javnoj usluzi za obavljanje javnog prijevoza u linijskom obalnom pomorskom prometu (NN 31/14)

        Pravilnik o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na povlašteni prijevoz na linijama u javnom pomorskom prometu (NN 41/17)

        Pravilnik o uvjetima koje mora ispunjavati brod i brodar za obavljanje javnog prijevoza u linijskom obalnom pomorskom prometu (NN 26/14)

        Pravilnik o načinu evidentiranja izdanih i iskorištenih putnih karata u javnom pomorskom prometu (NN 100/17)

        Pravilnik  o uvjetima za obavljanje pomorske kabotaže u Republici Hrvatskoj (NN109/19)

        Studija opravdanosti davanja koncesije za obavljanje javnog prijevoza na lokalnoj brodskoj liniji na relaciji Grad Dubrovnik (Luka Gruž) – otok Koločep (Gornje čelo) , Kofidenca d.o.o., svibanj 2022.

 

4.  PODRUČJE PRIMJENE 

 

Ovaj prijedlog Programa  potpore u obliku naknade za obavljanje javne usluge primjenjuje se na održavanje javnog obalnog linijskog prijevoza na lokalnoj brodskoj liniji Dubrovnik (Luka Gruž) – otok Koločep (Gornje čelo).

 

Odlukom Gradskog vijeća Grada Dubrovnika od  6. travnja 2013., te Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o utvrđivanju lokalne brodske linije na relaciji Dubrovnik (Luka Gruž) – otok Koločep (Gornje čelo) od 9. travnja 2018. godine , linija je utvrđena kao cjelogodišnja putnička brodska linija čime se omogućilo cjelogodišnje povezivanje otoka Koločepa s gradom Dubrovnikom kao županijskim administrativnim sjedištem. Održavanje usluge javnog prijevoza na ovoj liniji smatra se uslugom od općeg gospodarskog interesa.

 

Procijenjeni ukupni broj očekivanih putnika od 9.457 koji su se prevezli na otok Koločep tijekom 2018. godine, temelji se na broju izdanih otočnih iskaznica stanovnicima otoka od 6.762 (3077+1875+1810) koji gravitiraju  Dubrovniku kao administrativnom županijskom  središtu, te broju ostalih prevezenih  putnika (2695).

 

Obzirom da je projicirani broj od 9.457  daleko ispod praga od 300.000 putnika („mali otoci“), tako se linija  Dubrovnik (Luka Gruž) – otok Koločep (Gornje čelo),  može smatrati linijom na kojoj prosječni godišnji promet putnika u posljednje dvije godine koje bi prethodile natječaju ne bi iznosio preko 300.000 putnika (''mali otoci'').

 

Obavljanje usluge od općeg gospodarskog interesa povjerava se brodaru na temelju Akta o ovlaštenju kojim se utvrđuju obveze javne usluge. Predmetni akt je odluka o izboru najpovoljnijeg ponuditelja kojom se brodaru dodjeljuje pravo obavljanja usluge javnog prijevoza na liniji iz ovog prijedloga, a između ostalog mora sadržavati:

 

(a) sadržaj i trajanje obveze javne usluge;

(b) podaci o brodaru;

(c) narav svih isključivih ili posebnih prava dodijeljenih brodaru;

(d) parametre za obračun, kontrolu i preispitivanje naknade za obavljanje javne

      usluge;

(e) način povrata prekomjerne naknade za obavljanje javne usluge te

(f) pozivanje na Odluku.

 

 

5.  SMJERNICE ZA DODJELU  NAKNADE

 

Grad Dubrovnik,  kao davatelj potpore za usluge od općeg gospodarskog interesa u obliku naknade za obavljanje javne usluge javnog obalnog linijskog pomorskog prijevoza na predmetnoj lokalnoj liniji, dužan se pri planiranju i izradi ovog prijedloga voditi Smjernicama politike državnih potpora za razdoblje 2022. - 2024.

 

Grad Dubrovnik tako pri izradi ovog prijedloga slijedi Smjernice politike državnih potpora, kao uputu prilikom planiranja  mjera  te izrade samog prijedloga potpora, budući su  upravo Smjernicama određeni opći i posebni ciljevi dodjele  potpora čijem ostvarenju težimo, imajući na umu pored same svrhe potpora i raspoloživost proračunskih sredstava za provedbu mjera potpora.

 

Naknada za obavljanje javne usluge javnog obalnog linijskog prometa smatra se potporom za usluge od općeg gospodarskog interesa, a koja je pak u kategoriji dopuštenih potpora Smjernica i u skladu s ciljem Smjernica u svezi osiguranja nesmetanog pružanja usluga od općeg gopodarskog interesa krajnjim korisnicima.

Cilj dodjele naknade za obavljanje javne usluge koja će se dodijeliti temeljem ovog prijedloga je osiguranje nesmetanog pružanja usluge redovitog javnog pomorskog prijevoza kao usluge od općeg gospodarskog interesa krajnjim korisnicima, a ponajprije otočnom stanovništvu.

 

 

6.  PLANIRANJE  I  UČINCI   NAKNADE

 

Grad Dubrovnik  je prilikom izrade prijedloga Programa   potpore nastojao uskladiti glavne ciljeve s ciljevima odgovarajuće kategorije potpora iz Smjernica, vodeći pritom računa o raspoloživosti proračunskih sredstava.

 

Poticajni učinak naknade iz ovog Prijedloga očituje se u tome što brodar upošljava svoje kapacitete, a da pritom nije izložen tržišnom poslovnom riziku budući mu se ugovorom o javnoj usluzi s jedne strane jamči pravo ekskluzivnosti obavljanja javnog prijevoza na određenoj lokalnoj liniji, a dok mu se s druge strane kroz sredstva  naknade podmiruju svi troškovi koji su proizašli iz obavljanja usluge od općeg gospodarskog interesa.

 

Posebna pažnja uložena je pri odlučivanju o davanju naknade budući ista potencijalno može imati negativan učinak na tržišno natjecanje. Međutim, kako se bez  naknade predmetna usluga prijevoza ne bi mogla uopće pružati na komercijalnoj osnovi, to se pri dodijeli iste posebno nadzire njezino namjensko trošenje.

 

Učinci na gospodarstvo predmetne naknade temeljem ovog Prijedloga vidljivi su prije svega kroz činjenicu da se na taj način osigurava kontinuirana pomorska povezanost otoka s kopnom  što je primarni element utjecaja na gospodarstvo i održivi razvoj otoka. Lokalne  linije odnosno linije za koje je utvrđena obveza javne usluge su od vitalne važnosti za život na otoku s ekonomskog i demografskog apekta, budući se njima stvaraju uvjeti ne samo za redovno funkcioniranje života na otoku, već i za održivi razvoj otoka i jačanje investicijske klime ponajprije u polju razvoja otočne ekonomije.

 

Doprinos  naknade iz ovog prijedloga u ostvarenju ciljeva ekonomske i fiskalne politike, proizlazi iz činjenice da Grad Dubrovnik  skrbi za otok Koločep, budući je isti od  lokalnog  značaja i interesa i ne postoji drugi način nego putem naknade stimulirati poduzetnike na danu uslugu, kako bi i ovi građani imali isti standard kao i građani ostalih dijelova grada Dubrovnika. Tako javni prijevoz s primjerenim brojem dnevnih veza u oba pravca stvara bolje uvjete za život na otoku i potiče njegov razvitak

 

Uspostava sustava javnog prijevoza s obvezom javne usluge temelji se na načelima:

      poticanja gospodarskog razvoja otoka,

      kontinuiteta i redovitosti prijevoza s brodom određenog kapaciteta i vrste, te osiguranju odgovarajuće  kvalitete prijevoza,

      usluga prijevoza s unaprijed određenim cijenama i drugim uvjetima i to posebno za određene kategorije  putnika i za određene linije,

      davanja naknade za obavljanje javne usluge brodaru bez koje nije moguće osigurati kontinuitet i redovitost javnog prijevoza na predmetnoj liniji,

      prilagođavanja redovitog javnog prijevoza stvarnim zahtjevima osiguravanja dodatnih usluga prijevoza.

Naknada iz ovog prijedloga doprinosi postizanju veće razine zaposlenosti na način da se istom osigurava kontinurani red plovidbe linije prilagođen stvarnim potrebama otočana, a posebno radno sposobnom otočnom stanovništvu, te učenicima i studentima. Putovanja su prilagođena na način da je osigurana svakodnevna opskrba otoka te prijevoz radnika i učenika koji im omogućava ispunjavanje radnih, odnosno školskih obveza van otoka.

 

Davanjem naknada za javni prijevoz stabiliziraju se cijene tog tipa prijevoza, budući da iste ne mogu biti tržišno formirane iz razloga što se linija ne može  održavati na komercijalnoj osnovi jer troškovi održavanja takve  linije uvelike prelaze prihode.

 

Pokazatelj učinkovitosti naknade svakako će biti broj prevezenih putnika  u linijskom obalnom pomorskom prijevozu, zaštita prava putnika, te namjensko trošenje naknade sukladno uvjetima određenim prije svega sklopljenim ugovorom s odabranim brodarom.

 

 

7.  SREDSTVA

 

Budući da je stanje na pomorskom tržištu promjenjivo, te kako bi se brodare potaklo na održavanje manje rentabilnih linija, a time ujedno i osigurala bolja prometna povezanost s kopnom (posebice otočana), pomorskom sektoru dodjeljuju se značajne naknade.

 

Sredstva za dodjelu naknade za obavljanje linijskog obalnog pomorskog prometa planirana su u Proračunu Grada Dubrovnika za 2022. godinu, odnosno u projekcijama za 2023. i 2024. godinu i to u razdjelu 004 Upravnog odjela za turizam, gospodarstvo i more, glava 00410 Turizam, gospodarstvo i more , program  8100 Razvoj turizma, na aktivnosti A810002 Poboljšanje turističke ponude grada , konto 352210 Subvencije trgovačkim društvima izvan javnog sektora.

 

Na navedenoj poziciji u Proračunu Grada Dubrovnika u projekcijskoj godini 2023. planirano je 480.000 kuna, kao također  i u  projekcijskoj  2024. godini 480.000 kuna. Plan je da se prilikom usvajanja Proračuna Grada Dubrovnika za 2023. godinu u projekcijskoj 2025. godini također osigura 480.000 kuna što bi ukupno predstavljao  iznos od 1.440.000 kuna s PDV-om, a što bi trebalo biti dovljno za ispunjenje planiranog trogodišnjeg ugovora s budućim odabranim brodarom.

 

 

8. NAKNADE U POMORSKOM PRIJEVOZU

 

Uredba o obalnom linijskom pomorskom prijevozu predstavlja pravni temelj za izradu programa  naknada. Ovom Uredbom određeni su uvjeti i načini na koji se vrednuju kriteriji potrebni za odabir ponuditelja  za obavljanje javne usluge na obalnoj lokalnoj liniji pomorskog prometa. Naknada za obavljanje ove vrste prijevoza je zapravo potpora za obavljanje usluge koja je od općeg gospodarskog interesa. Uredbom se uređuju rokovi i kriteriji koji trebaju biti zadovoljeni kako bi se dodijelile naknade za obavljanje obalnog linijskog pomorskog prometa na linijama ispod i iznad godišnjeg praga od 300 000 putnika.

 

Ako za obavljanje javnog prijevoza na određenim linijama, na kojima brodari uzimajući u obzir vlastiti gospodarski interes, temeljen na tržišnim principima i  pod danim uvjetima i u danom opsegu ne bi preuzeli obvezu obavljanja tog prijevoza, te upravo zbog nemogućnosti da ostvarenim prihodom svoga poslovanja pokriju troškove, daje im se naknada.

 

Iznos dodijeljene naknade brodaru za obavljanje djelatnosti obalnog linijskog pomorskog prijevoza ne smije biti viši od iznosa koji je potreban za pokriće troškova brodara nastalih tijekom obavljanja obalnog pomorskog prijevoza, uzimajući u pri tom u obzir i sve prihode koje je brodar ostvario obavljanjem djelatnosti. Brodar kojemu je dodijeljena naknada, mora za određenu liniju za koju je stekao pravo na naknadu, voditi posebno knjigovodstvo (po HSFI),  po načelu profitnog centra kako bi se nedvojbeno moglo utvrditi stanje prihoda i troškova na navedenoj liniji, te evidenciju putnika po vrsti i strukturi.

 

Pomorski prijevoz u Hrvatskoj ima veliki gospodarski značaj. U današnje vrijeme područje pomorskog prijevoza je podložno velikim promjenama koje su prvenstveno uzrokovane težim gospodarskim stanjem u državi. Sve to uvelike se odražava i na poslovanje brodara. Stoga, kako bi se na neki način pomoglo brodarima da opstanu na promjenjivom pomorskom tržištu i nastave u održavanju pomorskih linija na kojima obavljaju djelatnost pomorskog prijevoza (državne, županijske, međužupanijske i lokalne linije), osiguravaju se određena sredstva u obliku naknada brodarima.

 

Sredstva za osiguranje naknade u pomorskom prijevozu osiguravaju se:

- za državne linije u državnom proračunu,

- za županijske i međužupanijske linije u proračunu županija,

- za lokalne linije u proračunu općine, odnosno grada.

 

Sredstva za osiguranje naknade naznačuju se u dokumentaciji za nadmetanja.

 

Troškovi u pomorskom prijevozu su u novcu izraženi utrošci sredstava, materijala i tuđih usluga koji se učine radi ostvarenja potpune pomorske - prijevozne usluge.

 

Ukupni troškovi u pomorskom prijevozu uzimaju u obzir sljedeće parametre:

      Godišnji trošak, koji uključuje: vrijednost broda, opadanje vrijednosti i financijski troškovi broda, opadanje vrijednosti opreme i osiguranje.

      Mjesečni troškovi u aktivnom razdoblju, koji uključuju: održavanje i inspekcije razreda i troškove posade.

      Mjesečni troškovi u razdobljima mirovanja, koji uključuju: održavanje i troškove privezišta.

      Troškovi po nautičkoj milji, koji uključuju: potrošnju goriva i potrošnju maziva.

      Troškovi u usputnim lukama, koji uključuju: lučke naknade za ulazak i napuštanje luke, naknade za vez, sidrenje i isplovljavanje.

 

Brodar mora posebnu pažnju posvetiti svojim troškovima i detaljno ih poznavati, mjesta njihova nastanka, visinu troškova, kao i utjecaj na iste, kako bi ih mogao držati pod nadzorom i na temelju toga odlučiti da li mu se isplati održavanje pomorskog prijevoza na određenoj liniji. Prilikom utvrđivanja očekivanih rashoda održavanja linije naročito se polazi od sljedećih elemenata:

   duljini linije i vremenu trajanja plovidbe (varijabilni troškovi),

   vrsti i kapacitetu broda (osiguranje, lučke naknade i drugi troškovi ovisni o ovom parametru),

   starosti broda (troškovi amortizacije, troškovi održavanja i sl.),

   definiranoj minimalnoj brzini plovidbe (potrošnja goriva),

   definiranoj učestalosti prijevoza na liniji (iskorištenost broda),

   drugih relevantnih elemenata.

 

Na temelju očekivanog rashoda na liniji i očekivanog prihoda utvrđuje se očekivani poslovni rezultat linije, te najviši iznos određen za podmirivanje razlike između rashoda i prihoda na liniji . Na kraju poslovne godine, a na osnovi dostavljenih financijskih izvješća brodara i nakon računovodstvene kontrole koju provodi davatelj naknade, utvrđuju se konačni, stvarni troškovi i prihodi linije.

 

Na kraju poslovne godine brodar je dužan dostaviti financijsko izvješće (račun dobiti i gubitka) javnom naručitelju najkasnije do 15. travnja tekuće godine za proteklu godinu. Izvješće sastavlja po principu dvojnog knjigovodstva, dok s druge strane javni naručitelj je dužan obaviti računovodstvenu kontrolu s ciljem utvrđivanja troškova i prihoda određene linije na kraju poslovne godine. U slučaju da se računovodstvenom kontrolom utvrdi da je brodaru isplaćen veći iznos naknade za obavljanje javne usluge, u odnosu na konačne troškove i prihode, javni naručitelj će zatražiti od brodara povrat više uplaćenih sredstava naknade za obavljanje javne usluge u proračun.

 

Korekcija potpore može iznositi najviše do 10% naknade za obavljanje javne usluge bez obzira na utvrđeni rezultat razlike.

 

Naknade brodarima za obavljanje obalnog linijskog pomorskog prijevoza isplaćuju se na mjesečnom nivou, prema ovjerenim podacima od strane lučke kapetanije o isplovljavanju pojedinog broda koji je angažiran za održavanje dodijeljene linije. Isplata korigirane naplate, isplaćuje se najkasnije do 31. srpnja tekuće godine za proteklu godinu, u okviru proračunskih sredstava osiguranih za tu svrhu.

 

Odluku o smanjivanju naknade za obavljanje obalnog linijskog pomorskog prijevoza, javni naručitelj može donijeti ako se nakon provedene kontrole o obavljanju usluge utvrde nepravilnosti i nedostaci, tj. ako kvaliteta ili kvantiteta pružanja usluge prijevoza znatno odstupa od ugovorene. Također istu mjeru smanjivanja naknade, javni naručitelj može donijeti u slučaju neredovitog isplovljavanja broda, neovlaštene zamjene broda, nepridržavanja cjenika. U slučaju iznenadnoga visokog porasta neke od stavki troškova koja se ne mogu pokriti korekcijom cijena u skladu s člankom 56. predmetne Uredbe, te zbog koje brodar ne bi bio u stanju održavati liniju, isti može podnijeti i izvanredni zahtjev za korekciju iznosa naknade za obavljanje javne usluge. Javni naručitelj će donijeti odluku o izvanrednoj korekciji naknada za obavljanje javne usluge uvažavajući utvrđene razloge i posljedice na održavanje linije u skladu s proračunskim mogućnostima.

 

U slučajevima porasta cijena goriva iz ugovora o javnoj usluzi u iznosu od preko 15%,  javni naručitelj može donijeti odluku o odobrenju izvanrednog povećanja cijena karata na način da se iznos od 40% izvanrednog troška brodara zbog porasta cijena goriva kompenzira izvanrednim povećanjem cijena karata na liniji, dok je 40% izvanrednog troška brodar dužan snositi sam, a za preostalih 20% brodar ima pravo zatražiti izvanrednu korekciju naknade za javne usluge.

 

Iznos naknade za obavljanje javne usluge ne smije premašiti neophodan iznos koji je potreban za pokriće neto troškova ispunjenja obveze obavljanja javne usluge, uključujući razumnu dobit.

 

Razumna dobit je stopa prinosa na kapital koju bi za čitavog razdoblja trajanja akta o ovlaštenju zahtijevao tipičan poduzetnik odnosno brodar koji bi obavljao uslugu od općeg gospodarskog interesa, uzimajući u obzir pripadajući rizik. Stupanj rizika ovisi o sektoru, vrsti usluge i obilježjima mehanizma naknade. Stopa prinosa na kapital u ovom slučaju znači internu stopu rentabilnosti poduzetnika (IRR) za čitavog razdoblja trajanja projekta (stopa povrata projekta), odnosno internu stopu prinosa na novčane tokove ugovora.

 

Javni naručitelj dužan je u natječajnoj dokumentaciji predvidjeti opciju promjene cijena prijevoza tijekom važenja ugovora o javnoj usluzi u obliku odredbi o promjeni cijena i razloga zbog kojih se ta promjena može odobriti i u kategoriji redovite ili izvanredne korekcije, a što je propisano u Zakonu o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu u člancima 62. do 65. (NN broj 19/22).

 

 

9.  KORIŠTENJE  I  NADZOR

 

Ugovorena godišnja naknada isplaćivat će se na mjesečnoj razini sukladno osiguranim proračunskim sredstvima te ugovornim odredbama, a do visine koja je određena u ponudi brodara i prihvaćena ugovorom.

 

Ponuda je sastavni dio ugovora i obvezujuća je u cijelosti za čitavo vrijeme trajanja ugovora.

 

Sredstva naknade brodar  je dužan koristiti isključivo za svrhu za koju su ista dana, odnosno za obavljanje javnog prijevoza, sukladno odluci o odabiru te sklopljenom ugovoru. Nadzor nad izvršenjem ugovora obavlja Grad Dubrovnik, Upravni odjel za turizam, gospodarstvo i more, koji je obvezan izvršiti računovodstvenu kontrolu kojom se utvrđuju konačni stvarni  troškovi i prihodi linije na kraju svake poslovne godine , a temeljem dostavljenih  mjesečnih izvještaja o obavljenim poslovima,  kao i godišnjeg izvješća u kojemu su  detaljno prikazani troškovi koje je brodar pokrio iz doznačenih sredstava naknade.

 

Koncesionar je dužan voditi odvojeno računovodstvo (po HSFI-a) kao profitni centar kako bi se nedvojbeno moglo utvrditi stanje prihoda i troškova na navedenoj liniji, te evidenciju putnika po vrsti i strukturi.

 

Javni naručitelj pored dostavljenog financijskog izvješća može zatražiti stručno mišljenje od nezavisne i ovlaštene pravne ili fizičke osobe, a sve u svrhu dobro obavljene računovodstvene kontrole i sprečavanja isplate prekomjerne naknade za obavljanje javne usluge.

 

 

10. TRANSPARENTNOST I RASPOLOŽIVOST INFORMACIJA

 

Transparentnost i raspoloživost informacija su osigurani kroz cijeli postupak odabira brodara/najpovoljnijeg ponuditelja, od objave uvjeta do dodjele naknade.

 

Poziv na dostavu ponuda objavljuje se u obliku odgovarajuće obavijesti u Elektroničkom oglasniku javne nabave Republike Hrvatske. Poziv je tako dostupam svim zainteresiranim stranama, a sadrži sve relevantne podatke o uvjetima, visini naknade, rokovima i traženoj dokumentaciji. Isto je detaljno razrađeno u natječajnoj dokumentaciji koju ponuditelji preuzimaju. Nadalje, po okončanju postupka odabira, javno se u Elektroničkom oglasniku Javne nabave Republike Hrvatske objavljuje odluka o odabiru ponuditelja, a vijest o sklopljenom ugovoru također se objavljuje na službenoj stranici Grada Dubrovnika.

 

Informacije se daju zainteresiranim stranama sukladno odredbama Zakona o pravu na pristup informacijama (NN 25/13, 85/15 i 69/22).

 

Grad Dubrovnik kao javni naručitelj temeljem Zakona o javnoj nabavi vodi i objavljuje javno na svojim službenim internet stranicama  registar ugovora o javnoj nabavi.

 

 

11. TRAJANJE

 

Ovaj prijedlog Programa obuhvaća razdoblje od 3 godine, odnosno očekivano razdoblje od 1.1.2023. godine do 31.12.2025. godine.

 

 

12. ISPLATA  SREDSTAVA  NAKNADE

 

Ugovorena godišnja naknada za obavljanje javne usluge  isplaćivat će se na temelju ovjerenih podataka o isplovljavanju broda  od strane lučke kapetanije, na  mjesečnoj razini sukladno osiguranim proračunskim sredstvima  te ugovornim odredbama, a do visine koja je određena u ponudi brodara i prihvaćena ugovorom.

 

 

13. PROVEDBA

 

Za provedbu ovog prijedloga Programa nadležan je Grad Dubrovnik, koji će isti primjenjivati kao akt koji određuje način ostvarivanja naknade za pružanje javne usluge, rokove, kriterije i druge uvjete sukladno propisima koji reguliraju uvjete i način davanja  potpora.

 

 

 

14.  ZAHTJEVI ZA OBAVLJANJE USLUGE JAVNOG PRIJEVOZA NA LOKALNOJ  

       BRODSKOJ LINIJI   DUBROVNIK (LUKA GRUŽ) –OTOK KOLOČEP (GORNJE 

       ČELO)

 

Detaljni uvjeti koje ponuditelj mora ispuniti, kao i potrebni dokazi koje treba dostaviti te razlozi isključenja ponuditelja, navode se u dokumentaciji za nadmetanje i odgovarajućoj obavijesti.

 

Ponuditelj mora ispuniti uvjete te za isto dostaviti dokaze kako slijedi:

1.    uvjete iz članka 25. Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu (19/22)

2.    uvjete propisane odredbama Pravilnika o uvjetima koje mora ispunjavati brod i brodar za obavljanje javnog prijevoza u linijskom obalnom pomorskom prometu (NN 26/14)

3.    dostaviti podatke o financijskom poslovanju, i to:

a)  podaci o bonitetu;

b)  podaci o solventnosti, te Bilancu i Račun dobiti i gubitka (osim za novoosnovana društva i obrte) nakon godine dana poslovanja;

c)   potvrdu nadležnog tijela o plaćenim porezima i doprinosima za obvezno mirovinsko i  zdravstveno osiguranje;

d)  potvrdu o redovitom plaćanju naknada državnim, županijskim i lokalnim lučkim upravama  na čijem području se raspisuje natječaj/sklapa ugovor za pojedinu liniju, Hrvatskom registru brodova, odnosno priznatoj organizaciji, te trgovačkom društvu Plovput d.o.o.;

e)  ovjerenu potvrdu o urednom dosadašnjem ispunjavanju obveza koje su proizlazile iz  ugovora o javnoj usluzi, u slučajevima prethodnog iskustva brodara u obavljanju usluge javnog prijevoza u obalnom linijskom pomorskom prometu.

 

 

15.  ZAKONSKE POVLASTICE

 

Temeljem Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu (NN19/22), pravo na povlašteni prijevoz s popustom ostvaruju:

1.    hrvatski državljani koji imaju prebivalište na otoku ili na poluotoku Pelješcu (u daljnjem tekstu: otok) i državljani država članica Europskoga gospodarskog prostora koji imaju prijavljen stalni boravak u Republici Hrvatskoj na otoku, a pravo na povlašteni prijevoz ostvaruju na svim linijama s obvezom javne usluge

2.    djeca starija od tri do navršenih 12 godina života, a pravo na povlašteni prijevoz ostvaruju na svim linijama s obvezom javne usluge

3.    vozila fizičkih osoba iz točke 1. ovoga stavka i njihova vozila kao korisnika leasinga, koja su registrirana u nadležnom upravnom tijelu u Republici Hrvatskoj, a pravo na povlašteni prijevoz ostvaruju na svim trajektnim linijama s obvezom javne usluge

4.    vozila domaćih pravnih osoba koje aktivno posluju i imaju sjedište na otoku, vozila podružnica domaćih pravnih osoba i pravnih osoba članica Europskoga gospodarskog prostora ako su podružnice upisane u sudski registar u Republici Hrvatskoj i aktivno posluju te imaju sjedište podružnice na otoku.

5.    zdravstveni djelatnici i djelatnici policije, oružanih snaga te lučke kapetanije čije je stalno mjesto rada na otoku i njihova službena vozila koja se koriste na otoku, pravo na povlašteni prijevoz ostvaruju na svim trajektnim linijama s obvezom javne usluge koje otok na kojem imaju mjesto rada povezuje s kopnom odnosno koje taj otok povezuju s drugim naseljenim otocima

6.    zdravstveni djelatnici i njihova službena vozila pri obavljanju sanitetskog prijevoza bolesnika s otoka na kopno i obrnuto

7.    ostale osobe koje to pravo stječu po posebnom propisu kojim se uređuju povlastice u unutarnjem putničkom prometu, pravo na povlašteni prijevoz ostvaruju u skladu s tim propisom.

 

Pravo na besplatni prijevoz ostvaruju:

1.    učenici i studenti s prebivalištem na otoku koji svakodnevno putuju do škole ili visokoškolske ustanove izvan otoka, a pravo na besplatni prijevoz ostvaruju na svim linijama s obvezom javne usluge

2.    učenici i studenti s prebivalištem na otoku koji za vrijeme školovanja privremeno borave izvan otoka, a vikendom dolaze na otok, a pravo na besplatni prijevoz ostvaruju na svim linijama s obvezom javne usluge

3.    djeca koja pohađaju obvezni predškolski program izvan otoka svoga prebivališta, kao i učenici i studenti koji se školuju na otoku svoga prebivališta te djeca koja pohađaju predškolski program na otoku svoga prebivališta, za aktivnosti izvan otoka svoga prebivališta, a pravo na besplatni prijevoz ostvaruju na svim linijama s obvezom javne usluge

4.    djeca od jedne do navršene tri godine života, a pravo na besplatni prijevoz ostvaruju na svim linijama s obvezom javne usluge

5.    umirovljenici i osobe starije od 65 godina s prebivalištem na otoku, a pravo na besplatni prijevoz ostvaruju na svim linijama s obvezom javne usluge

6.    zdravstveni djelatnici i njihova službena vozila pri obavljanju hitnog medicinskog prijevoza bolesnika s otoka na kopno i obrnuto, a pravo na besplatni prijevoz ostvaruju na svim trajektnim linijama s obvezom javne usluge

7.    djelatnici policije i njihova službena vozila pri obavljanju dužnosti na brodu ili otocima, a pravo na besplatni prijevoz ostvaruju na svim linijama s obvezom javne usluge

8.    inspektori i drugi ovlašteni službenici Ministarstva i Agencije te njihova službena vozila pri obavljanju dužnosti na brodu ili otocima, a pravo na besplatni prijevoz ostvaruju na svim linijama s obvezom javne usluge

9.    djelatnici policije, oružanih snaga, lučke kapetanije i pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanja te njihova službena vozila u slučajevima prirodne katastrofe, kao i u slučajevima izvanrednih događaja te traganja i spašavanja, a pravo na besplatni prijevoz ostvaruju na svim trajektnim linijama s obvezom javne usluge

10.  osobe s invaliditetom kod kojih je utvrđeno tjelesno oštećenje donjih ekstremiteta 80% i više, hrvatski ratni vojni invalidi sa 100% tjelesnog oštećenja te osobe s invaliditetom kojima je utvrđen III. i IV. stupanj funkcionalnog oštećenja, uključujući i osobno vozilo kojim se te osobe prevoze, a pravo na besplatni prijevoz ostvaruju na svim trajektnim linijama s obvezom javne usluge

11.  djeca s teškoćama u razvoju s prebivalištem na otoku te sva djeca s teškoćama u razvoju kojima je utvrđen III. i IV. stupanj funkcionalnog oštećenja bez obzira na mjesto prebivališta i osobno vozilo kojim se ta djeca prevoze, a pravo na besplatni prijevoz ostvaruju na svim trajektnim linijama s obvezom javne usluge

12.  vozila dobrovoljnih i profesionalnih vatrogasnih postrojbi, djelatnici profesionalnih postrojbi i članovi dobrovoljnih vatrogasnih društava.

 

Pravilnikom o povlaštenom prijevozu određenih kategorija osoba u javnom linijskom pomorskom prijevozu s obvezom javne usluge utvrđuje se dokumentacija na temelju koje se dokazuje pravo na povlašteni i besplatni prijevoz, utvrđuju se pravila i kriteriji za korištenje iskaznice za povlašteni prijevoz, kao i kriteriji za određivanje visine popusta prema kategorijama osoba koje ostvaruju pravo na popust, utvrđuje se sadržaj zahtjeva za izdavanje iskaznica o povlaštenom prijevozu, otvaranje pretplatnog računa, kao i druga pitanja važna za organizaciju i nadzor sustava povlaštenog prijevoza putnika i vozila na linijama s obvezom javne usluge.

 

Predmetni Pravilnik donosi ministar, uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za financije i ministra nadležnog za razvoj otoka.

 

Pravo na povlašteni i besplatni prijevoz u sustavu javnog linijskog pomorskog prijevoza s obvezom javne usluge utvrđuje se izvršnim rješenjem Agencije nakon provedenog upravnog postupka pokrenutog na zahtjev stranke, a ostvaruje se predočenjem otočne iskaznice za pomorski prijevoz putnika, otočne iskaznice za pomorski prijevoz vozila, studentske iskaznice i iskaznice za pomorski prijevoz osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju.

 

 

16.  MINIMALNI TEHNIČKO – OPERATIVNI UVJETI UGOVORA O OBAVLJANJU

       JAVNOG PRIJEVOZA NA LOKALNOJ BRODSKOJ LINIJI   DUBROVNIK (LUKA   

       GRUŽ) - OTOK KOLOČEP (GORNJE ČELO)

 

 

1.   LUKE KOJE SE MORAJU USLUŽITI

 

Javna usluga obuhvaća obvezu obavljanja javnog prijevoza putnika između luke Gruž u Dubrovniku i luke Gornje čelo na otoku Koločepu, te obratno.

 

2.TRAJNOST JAVNE USLUGE

 

Rok trajanja obavljanja usluge javnog prijevoza na liniji je 3 godine, odnosno očekivano za razdoblje od 1. siječnja 2023. godine do 31. prosinca 2025. godine.

 

      3. REDOVNOST JAVNE USLUGE

 

Usluga obavljanja javnog prijevoza na predmetnoj liniji se obavlja tijekom cijele godine, odnosno 12 mjeseci u godini.

 

4.    UČESTALOST PRUŽANJA JAVNE USLUGE

 

Učestalost prijevoza na predmetnoj liniji utvrđena je Odlukom o utvrđivanju lokalne brodske linije na relaciji Grad Dubrovnik (Luka Gruž)-otok Koločep (Gornje čelo) – (“Službeni glasnik Grada Dubrovnika” broj:5/13 i 7/18), a uz prethodnu suglasnost Agencije za obalni linijski pomorski promet. Propisana učestalost na predmetnoj liniji je (2)  polazno – povratne veze dnevno,  u vremenu od 1. listopada do 31. svibnja  prijevoz će se subotom, nedjeljom i praznikom obavljati jednom povratnom vezom dnevno.

Brodska linija je cjelogodišnjeg karaktera.

 

    Primjer plovidbenog reda:

LOKALNA BRODSKA LINIJA

             DUBROVNIK    -     OTOK KOLOČEP

            (LUKA GRUŽ)         (LUKA GORNJE ČELO)

                                 I OBRATNO

-          PONEDJELJAK

-          UTORAK

-          SRIJEDA

-          ČETVRTAK

-          PETAK

 

GRUŽ – KOLOČEP   6:30

KOLOČEP –GRUŽ    7:00

GRUŽ – KOLOČEP   18:30

KOLOČEP –GRUŽ    19:00

-          SUBOTA

-          NEDJELJA

GRUŽ – KOLOČEP   9:00

KOLOČEP –GRUŽ    9:30

GRUŽ – KOLOČEP   18:30

KOLOČEP –GRUŽ    19:00

 

 

5.    VISINA CIJENE NAPLATE USLUGE JAVNOG PRIJEVOZA

 

                                            C J E N I K    P U T N E    K A R T E

                                              Grad Dubrovnik – Otok Koločep i obratno
           

           IZVAN SEZONSKI CJENIK          SEZONSKI CJENIK

 

PO OSOBI - za putnike
(jedan smjer)

20,00

40,00

PO OSOBI - za putnike
(povratna)

40,00

80,00

 

PO OSOBI - za otočane
(jedan smjer)

10,00

10,00

PO OSOBI - za otočane
(povratna)

20,00

20,00

             U cijenu karte uključena je lučka pristojba i PDV.

 

6.    UVJETI ZA POSADU BRODA

 

Posada broda treba udovoljavati uvjetima propisanima Pravilnikom o uvjetima za obavljanje pomorske kabotaže u Republici Hrvatskoj (NN 109/19).

 

7.    SPOSOBNOST OPERATIVNOG PRUŽANJA USLUGE JAVNOG PRIJEVOZA NA

            LOKALNOJ BRODSKOJ LINIJI  DUBROVNIK (LUKA  GRUŽ) - OTOK KOLOČEP   

            (GORNJE ČELO)

 

Karakteristike linije kojima brod i brodar moraju udovoljavati: 

Minimalna brzina u liniji: 10 čvorova                                               

Udaljenost Grada Dubrovnika i otoka Koločepa iznosi 3,3 NM

Očekivani broj putnika godišnje: 9457                                            

Očekivani broj vožnji godišnje:1042            

Maksimalni rok za uvođenje zamjenskog broda u liniju: 24 sata    

Minimalni kapacitet broda : 20 putnika

 

8.    NAKNADA ZA OBAVLJANJE JAVNE USLUGE 

 

U razdoblju od 2023. do 2025. godine planirana je naknada za obavljanje javne usluge na predmetnoj neprofitabilnoj liniji u max iznosu do 480.000 kuna godišnje, a utvrđena je procjenom troškova brodara na bazi 12 mjesečnog broja putnika i to:

 

Broj prevezenih putnika u prethodnom razdoblju po analitici

 

 

Broj i iznos djelomično ili u potpunosti subvencioniranih karata

 

 

Trošak besplatnih karata predstavlja subvenciju prikazanu u gornjim tablicama, a koja korespondira sa brojem đaka, studenata, umirovljenika (20 kn) i otočana  (10 kn).

 

Pored navedenog uračunat je trošak plaće djelatnika na pola radnoga vremena s obzirom da dvije vožnje u danu zahtijevaju ukupno četiri radna sata.

 

 

 

Procjena troškova (gorivo, mazivo,) koji nastaju ovom linijom prikazani su u nastavku, sa osnovnim izračunom da je potrošna po liniji 21 l** plavoga dizela, te sukladno prethodnom razdoblju izračunat prosječan trošak.

 

**Potrošnja motora po katalogu uvećana za 15% odstupanja na više u stvarnim uvjetima.

 

 

Pored navedenog uračunati su troškovi amortizacije i održavanja broda na bazi izračuna vrijednosti broda od 1.0 mil. kn uz stopu rabaćenja /održavanja od 9,9 % za pripadajući trošak korištenja broda u svrhe koncesioniranog prijevoza.

 

 

 

Sveukupno dolazimo do procijenjenog iznos od 485.908 kn.

 

 

 

Uz navedene troškove pojavljuju se i prihodi u ljetnim mjesecima ostvareni od turističkog prometa za plaćene karte u punom iznosu i 50% iznosa subvencije:

 

 

 

Prihod od poreza na dobit- obzirom da se radi o neprofitabilnoj liniji ne može se govoriti o ostvarivanju dobiti.

Godina

Dobit

1

0,00kn

2

0,00kn

3

0,00kn

Ukupno

0,00kn

 

Iz svega gore navedenog vidljivo je da naknada za obavljanje javne usluge uzimajući u obzir ukupne troškove proizašle iz usluge u iznosu od 485.908 kn, te umanjene za iznos prihoda od 67.736 kn, ne bi smjela biti veća od 34.847,67 kn  mjesečno, odnosno 418.171,98 kn godišnje, a ista će se utvrđivati po mjesečnim izvješćima brodara/pružatelja javne usluge.

 

Posebnu pozornost treba obratiti na to da je javni naručitelj  (Grad Dubrovnik) dužan u natječajnoj dokumentaciji  predvidjeti  opciju godišnjeg poravnanja naknade za javnu uslugu na neprofitabilnoj liniji od općega gospodarskog interesa i to u obliku odredbi  o poravnanju naknade za vrijeme trajanja ugovora o obavljanju javne usluge na neprofitabilnoj lokalnoj liniji, tako da parametri koji služe za izračun naknade moraju biti unaprijed definirani te da se godišnje poravnanje naknade za javnu uslugu temelji na unaprijed definiranom mehanizmu naknade i parametrima za izračun, kontrolu i reviziju naknade, te mjerama za izbjegavanje i povrat moguće prekomjerne naknade, u protivnom se poravnanje naknade ne može obaviti u skladu s odredbama zakona.  Nastavno na izneseno, javni naručitelj i operator neprofitabilne linije s obvezom javne usluge mogu do 31. prosinca tekuće godine pristupiti poravnanju naknade za javnu uslugu, a koju je operator primio u prethodnoj godini iz proračuna javnog naručitelja.

Godišnje poravnanje naknade obavlja se prema pravilima o državnim potporama. Postupak    poravnanja naknade provodi se na pisani zahtjev operatora neprofitabilne linije. U postupku poravnanja naknade javni naručitelj dužan je prije svega ispitati jesu li prihodi operatora po osnovi primljene naknade za javnu uslugu doveli do zabranjene prekomjerne naknade, uzimajući pritom u obzir razumnu dobit operatora te ostale prihode koje je operator ostvario od prodaje putnih karata i drugih usluga koje uobičajeno pruža putnicima na toj liniji.  Ako se u postupku godišnjeg poravnanja naknade za javnu uslugu utvrdi da nije došlo do zabranjene prekomjerne naknade, nego da je operator neprofitabilne linije ostvario gubitak obavljajući javnu uslugu unatoč primljenoj naknadi za njezino obavljanje, tada javni naručitelj može djelomično ili u potpunosti pokriti taj gubitak operatora, pod sljedećim kumulativno ispunjenim uvjetima:

 

1.    da ostvareni ukupan prihod od prodaje putnih karata i ostalih usluga koje operator uobičajeno pruža putnicima na toj liniji, uvećan za primljenu naknadu za javnu uslugu, nije bio dostatan za pokriće neto troškova obavljanja javne usluge,

2.    da operator na ostvareni gubitak nije mogao utjecati pažnjom dobroga gospodarstvenika,

3.    da sredstva primljene naknade za javnu uslugu operator nije koristio za pokriće drugih troškova koji nisu nužni za obavljanje javne usluge,

4.    da operator u svom poslovanju ima i primjenjuje metodologiju računovodstvenog odvajanja i troškovnog računovodstva u skladu sa zahtjevima utvrđenim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega,

5.    da poravnanje naknade, pod jednakim uvjetima, nije diskriminatorno u odnosu na druge operatore neprofitabilnih linija s kojima javni naručitelj eventualno ima sklopljene ugovore o javnoj usluzi,

6.    da u svom proračunu ima osigurana sredstva za tu namjenu.

 

Odluka o poravnanju naknade nije upravni akt, nego predstavlja poslovnu odluku javnog naručitelja.

 

Odluku o poravnanju naknade na državnim linijama donosi Upravno vijeće Agencije, a na županijskim, međužupanijskim i lokalnim linijama odluku o poravnanju naknade donosi izvršno tijelo jedinice područne (regionalne) samouprave.

 

 

17.  ZAKLJUČAK

 

Radi postizanja jednakih uvjeta življenja svih svojih građana, Grad Dubrovnik smatra važnim i ulaganje u one dijelove Grada Dubrovnika koji nisu tako atraktivni za življenje, u ovom slučaju radi odvojenosti morem, odnosno prometnom izoliranosti otoka pogotovo u zimskim mjesecima.

 

Predmetno ulaganje  opravdano je poradi skrbi za slabije prometno povezana područja, te je iz toga razloga i ukazana potreba održavanja ove neprofitabilne obalne pomorske linije, na način da se za istu dodjeljuje  potpora kao naknada za obavljanje usluge od općeg gospodarskog interesa, odnosno naknada za obavljanje javne usluge. 

 

U predmetnom slučaju nakanda za obavljanje javne usluge ne bi smjela biti veća  od 34.847,67 kuna mjesečno ( 4.625,08 EUR*), odnosno 418.171,98 kuna godišnje ( 55.500,96 EUR*), a  ista će se i računski potvrđivati na mjesečnoj razini po  podnošenju izvješća brodara Gradu Dubrovniku za svaki prethodnimjesec.

 

Ulaganje u ovu djelatnost je pogodno jer se njenim obavljanjem ne zagađuje okoliš, a društveno je korisna jer među ostalim poveziva teže dostupne dijelove Grada, zapošljava djelatnike i ostvariva prihode države kroz poreze.

 

 

 18.  IZJAVA O USKLAĐENJU

 

U smislu članka 15. Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu („Narodne novine”  broj  19/22), potvrđuje  se da  je Program potpore  za usluge od  općeg  gospodarskog interesa u obliku naknade za obavljanje javne usluge javnog obalnog linijskog pomorskog prijevoza za razdoblje od 3 godine (12/2022. - 12/2025.) na lokalnoj brodskoj liniji  Dubrovnik (Luka Gruž)– otok Koločep (Gornje čelo), usklađen s pravilima o državnim potporama (Zakon o državnim potporama, “Narodne novine” broj 47/14 i 69/17), kao i sa smjernicama politike državnih potpora Republike Hrvatske (Odluka o donošenju smjernica politike državnih potpora za razdoblje 2022.-2024., “Narodne novine” broj 45/22)

 

 

_____________________________________________________________________

*Sukladno Zakonu o uvođenju eura kao službene valute u RH (“NN” br.:57/2022 i 88/2022), kunski iznosi preračunati u eure po fiksnom tečaju konverzije od 7,53450 kuna za jedan euro

 

 

 

 

154

 

 

Na temelju članka 35. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi i članka 39. Statuta Grada Dubrovnika („Službeni glasnik Grada Dubrovnika“, br. 2/21), Gradsko vijeće Grada Dubrovnika, na 15. sjednici, održanoj 25. listopada 2022., donijelo je 

 

 

O D L U K U

                     

 

 

Članak 1.

 

Grad Dubrovnik prihvaća standardne ponude Hrvatskog Telekoma d.d. za uslugu pristupa pasivnoj pristupnoj svjetlovodnoj mreži na lokaciji distribucijskog čvora za svjetlovodne distribucijske mreže (FA-PON) i standardne ponude Hrvatskog Telekoma d.d. za uslugu veleprodajnog širokopojasnog pristupa (dalje u tekstu: Odluka), a sve temeljem Sporazuma o partnerstvu u provedbi projekta Razvoj infrastrukture širokopojasnog pristupa na području Dubrovnika sklopljenog između Hrvatskog Telekoma d.d i Grada Dubrovnika dana 3.veljače 2020.g.

 

 

Članak 2.

 

Standardna ponuda Hrvatskog Telekoma d.d. za uslugu pristupa pasivnoj pristupnoj svjetlovodnoj mreži na lokaciji distribucijskog čvora za svjetlovodne distribucijske mreže (FA-PON) i Standardna ponuda Hrvatskog telekoma d.d. za uslugu veleprodajnog širokopojasnog pristupa čine sastavni dio prijedloga Odluke;

 

 

Članak 3.

 

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objave u ˝Službenom glasniku Grada Dubrovnika˝, a objavit će se i na službenoj internetskoj stranici Grada Dubrovnika.

 

 

KLASA: 910-01/18-01/15

URBROJ: 2117-1-09-22-13

Dubrovnik, 25. listopada 2022.

 

Predsjednik Gradskog vijeća

mr. sc. Marko Potrebica, v. r.

----------------------------------------