Službeni glasnik

Službeni glasnik

Službeni glasnik broj 20 - 20. studenoga 2023Objavljeno: 20.11.23.

176. Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2024. godinu

Na temelju članka 39. Statuta Grada Dubrovnika („Službeni glasnik Grada Dubrovnika“, broj­ 2/21), Gradsko vijeće Grada Dubrovnika na 27. sjednici, održanoj 15. studenog 2023., donijelo je

 

 

PROGRAM

javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2024. godinu

 

 

 

1. UVODNA RAZMATRANJA

 

Programom javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2024. godinu utvrđuju se aktivnosti, poslovi i djelatnosti u kulturi od značaja za Grad Dubrovnik, kao i za njegovu promociju na svim razinama međugradske, međužupanijske i međunarodne suradnje.

 

Upravni odjel za kulturu i baštinu Grada Dubrovnika, sukladno zakonskim propisima, raspisao je Poziv za predlaganje javnih potreba u kulturi grada Dubrovnika za 2024. godinu. Sve programe koji su u propisanom roku prijavljeni na natječaj ocijenila su kulturna vijeća Grada Dubrovnika, sukladno Pravilniku o postupku donošenja Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika.

 

Programom javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2024. godinu financira se:

-           redovna djelatnost ustanova u kulturi kojima je Grad Dubrovnik osnivač;

-           potpora velikom broju aktivnih udruga civilnog društva i umjetničkih organizacija;

-           kreativno stvaralaštvo pojedinaca, društava i drugih organizacija kulture u glazbenoj djelatnosti, dramskoj i plesnoj umjetnosti te izvedbenim umjetnostima, muzejsko-galerijskoj djelatnosti, likovnoj umjetnosti i zaštiti i očuvanju kulturne baštine, knjižnično-izdavačkoj djelatnosti te audio-vizualnoj djelatnosti i novim medijskim kulturama.

 

Programom javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2024. godinu obuhvaćene su kulturne aktivnosti koje doprinose zadovoljavanju kulturnih potreba građana Dubrovnika, obogaćivanju kulturnoga života i podizanju kulturne ponude Grada, kao i poboljšanju materijalnih uvjeta za razvoj kulture. Također, Program javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2024. godinu ostvaruje se u suradnji javnog i privatnog sektora, u partnerstvu Grada Dubrovnika i gradskih kulturnih ustanova, umjetničkih organizacija, udruga, samostalnih umjetnika, umjetničkih obrta i ostalih kulturnih institucija.

 

Prioritet u financiranju Programa javnih potreba je  redovna djelatnost ustanova u kulturi kojima je Grad Dubrovnik osnivač. Osim navedenog, posebno su vrednovani i podržani projekti kojima se obilježava 45. obljetnica upisa Staroga grada Dubrovnika na UNESCO-ov Popis svjetske baštine,15. obljetnica upisa Feste sv. Vlaha na Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva te upis arhivskih fondova iz razdoblja Dubrovačke Republike na UNESCO-ovu listu Sjećanje svijeta u studenome ove godine. Kao i svake godine, sufinanciraju se i drugi kulturni programi koji su pozitivno ocijenjeni od strane kulturnih vijeća i sukladno njihovom prijedlogu sufinanciranja. Ukupna financijska sredstva za ove programe iznose 350.000 eura (2.637,075 kuna).

 

Od ukupno prijavljenih 116 kulturnih programa izvan djelatnosti ustanova u kulturi kojima je osnivač Grad Dubrovnik, 6 ih je odbijeno zbog neispunjavanja propisanih uvjeta Poziva za predlaganje Programa javnih potreba u kulturi grada Dubrovnika za 2024. godinu, dok ih još 10 na preporuku nadležnih kulturnih vijeća nije uvršteno u Program javnih potreba za 2024. godinu. Stoga će kroz Program javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2024. godinu biti sufinanciran ukupno 101 takav program.

 

Ovako koncipiranim Programom javnih potreba Grad Dubrovnik nastoji očuvati dubrovačku kulturnu produkciju, omogućiti primjerenu zaštitu umjetničkog nasljeđa i baštine, kao i pružiti podršku tradicionalnim umjetničkim izrazima, ali i suvremenim umjetničkim praksama.

 

 

2. STRATEGIJA RAZVOJA KULTURE GRADA DUBROVNIKA OD 2015. – 2025.

 

Na sjednici Gradskog vijeća Grada Dubrovnika od 29. prosinca 2014. godine usvojena je Strategija razvoja kulture Grada Dubrovnika od 2015. do 2025. godine.

 

Strategija kulturnog razvoja Grada Dubrovnika bavi se primarno kulturnim i umjetničkim stvaralaštvom i proizvodnjom, što uključuje i kreativne industrije i kulturni turizam, zaštitom i očuvanjem kulturnih dobara te upravljanjem kulturnim dobrima.  Posebna važnost pridana je interakciji kulture s drugim područjima (obrazovanje, turizam, poduzetništvo, prostorno uređenje i urbano planiranje, komunalno gospodarstvo itd.), s naglaskom na kontinuitet u budućem održivom korištenju kulturnih resursa kako bi se sačuvale sve vrijednosti koje grad Dubrovnik posjeduje. Na taj način kultura je shvaćena kao jedna od osnovnih poluga njegovog razvoja, što proizlazi i iz same činjenice da je njegova povijesna jezgra uvrštena 1979. godine na UNESCO-ov popis svjetske kulturne i prirodne baštine pa se i razvoj Grada promatra s tog polazišta.

 

Istodobno, naglasak se stavlja na razvoj samog sektora kulture koji se često koristi kao instrument općeg razvoja, zanemarujući potrebu kulturnog razvoja te posebno zanemarujući ulogu kulture u osiguranju kvalitete života svih građana. Ovaj dokument strukturiran je tako da su temeljem analize stanja, prikaza glavnih činjenica i iskazanih ocjena utvrđeni razvojni problemi i potrebe.

 

 

3. TEMELJNI CILJEVI PROGRAMA JAVNIH POTREBA U KULTURI

 

Temeljni ciljevi Programa javnih potreba u kulturi u suglasju su s vizijom razvoja kulture navedenoj u Strategiji i odnose se na:

-        održivo upravljanje kulturnom baštinom;

-        razvijanje lokalnog kulturnog stvaralaštva i suvremene kulturne produkcije;

-        razvijanje publike kroz približavanje kulturnog proizvoda Grada najširem građanstvu;

-        oblikovanje kulturne politike Grada kroz podizanje razine kulturne ponude u svim gradskim kulturnim ustanovama i drugim umjetničkim organizacijama, usmjerene prije svega na usklađivanje repertoarne politike s potrebama građana i posjetitelja Dubrovnika, kao i na kreiranje projekata koji će povećati razinu samofinanciranja.

 

 

4. FINANCIJSKA SREDSTVA ZA OSTVARIVANJE PROGRAMA JAVNIH POTREBA U KULTURI GRADA DUBROVNIKA

 

Sukladno odredbama Pravilnika o postupku donošenja Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika, kao i Kriterija kulturnih vijeća za vrednovanje javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika, programe i projekte koji su pristigli na temelju Poziva za predlaganje Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2024. godinu stručno su ocijenila  kulturna vijeća Grada Dubrovnika te predložila razinu sufinanciranja.

 

Vijeća su osnovana radi predlaganja ciljeva kulturne politike i mjera za njeno provođenje, predlaganja Programa javnih potreba u kulturi za koje se sredstva osiguravaju u Proračunu Grada Dubrovnika, ostvarivanja utjecaja kulturnih djelatnika i umjetnika na donošenje odluka važnih za kulturu i umjetnost. Financijska sredstva za ostvarivanje Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika osiguravaju se u Proračunu Grada Dubrovnika za 2024. godinu. Raspodjelu financijskih sredstava obavlja Upravni odjel za kulturu i baštinu Grada Dubrovnika, sukladno mišljenju kulturnih vijeća te sukladno Odluci o izvršavanju Proračuna Grada Dubrovnika za 2024. godinu.

 

Proračun Odjela je u većem dijelu određen zakonskim i podzakonskim aktima, dok se manji dio raspoređuje na posebne projekte. Grad Dubrovnik kao osnivač ili suosnivač ustanova u kulturi ima obvezu financirati plaće i troškove zaposlenih u skladu s Kolektivnim ugovorom za zaposlene u ustanovama u kulturi Grada Dubrovnika, osigurati sredstva za rad ustanova te za održavanje i opremanje prostora koje te ustanove koriste. Izdvajanja za ustanove u kulturi zauzimaju oko 90 posto rashoda proračuna za kulturu.

 

Plan raspodjele sredstava za programe javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2024. godinu po korisnicima nalazi se u privitku i čini sastavni dio ovog programa. Grad Dubrovnik sklopit će posebne ugovore o sufinanciranju programske djelatnosti, temeljem Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2024. godinu sa svim korisnicima Proračuna Grada Dubrovnika čije financiranje ne podliježe zadanim zakonskim aktima ili prethodno ugovorenim obvezama. O izvršavanju programa i utrošku odobrenih sredstava, korisnik podnosi izvješće Upravnom odjelu za kulturu i baštinu Grada Dubrovnika, koji prati namjensko trošenje odobrenih sredstava.

 

 

5. PROGRAMI JAVNIH USTANOVA U KULTURI GRADA DUBROVNIKA

 

Dubrovački simfonijski orkestar

Dubrovački simfonijski orkestar nastavlja dugu i značajnu dubrovačku glazbenu tradiciju, koja se kao takva počela organizirano razvijati još od vremena Dubrovačke Republike. U 2024. godini Dubrovački simfonijski orkestar planira zadržati već postojeću programsku koncepciju te ponuditi vrlo atraktivne projekte s najljepšim djelima iz glazbene povijesti. Programska shema Orkestra bazira se na pažljivo odabranim glazbenim djelima, uz nastupe renomiranih solista, a realizirat će izvedbom velikog broja koncerata tijekom cijele godine. Uz redovni godišnji koncertni program, u 2024. godini Dubrovački simfonijski orkestar planira održavanje međunarodnog seminara orkestralnog dirigiranja ''Lovro pl. Matačić'', ''Festival opernih arija Tino Pattiera'', nastupe na Dubrovačkim ljetnim igrama, kao i organizaciju međunarodnog glazbenog festivala ''Stradun Classic''. U rujnu će se održati međunarodni koncertni ciklus ''Dubrovačka glazbena jesen''. Prigodni koncerti planiraju se i za Dan Grada Dubrovnika, Božić i Novu godinu.

 

Dom Marina Držića

Dom Marina Držića djeluje kao kazališni muzej, znanstveno-dokumentaristički centar, ali i atraktivni izložbeni prostor. U 2024. godini Dom Marina Držića planira realizirati svoju redovnu programsku djelatnost koja obuhvaća sakupljanje građe putem otkupa i darovanja, preventivnu zaštitu muzejske građe, njenu stručnu i znanstvenu obradu, nabavnu knjižnične građe i sustavnu obradu knjižničnog fonda te informatizaciju. Planirana je i bogata izložbena i edukativna djelatnost (likovne radionice za djecu, za gimnazijalce, za odrasle), kao i program ''Čitajmo Držića – Novela od Stanca''. U planu je i izdavanje stripa ''Novela od Stanca'' s ilustracijama Dubravka Kastrapelija na engleski jezik, prijevod komedije ''Dundo Maroje'' na francuski jezik, tisak slikovnice ''Dundo Maroje'' s tekstom u stihovima, prijevod komedije ''Skup'' na engleski jezik. Projekt ''DAR.SA – Darujmo i sačuvajmo Držića'', nastavit će se i 2024. godine. Njime se svake godine pozivaju svi zainteresirani građani koji posjeduju materijale vezane uz Marina Držića da svojom donacijom obogate fundus Doma. Projektom ''Stav'mo pamet na Držića'' želi se uspostaviti mreža suradnje između Doma Marina Držića te hrvatskih i svjetskih institucija i pojedinaca koji se bave Marinom Držićem, renesansnom književnošću i kazalištem. Planirano je i tematsko vođenje ''Zlatno doba Dubrovnika'', tijekom koje se obilaze poznate lokacije povezane s različitim aspektima renesansnog Dubrovnika.

 

Dubrovačke ljetne igre

Ustanova Dubrovačke ljetne igre ustanova kroz svoju djelatnost organizira i ostvaruje tradicionalni kazališni i glazbeno-scenski ljetni festival te priređuje glazbene, dramske, operne, baletne, literarne, likovne, filmske i ostale kulturne priredbe i manifestacije od nacionalnog značaja i interesa za Republiku Hrvatsku. Od 1956. godine učlanjena je u Europsku udrugu festivala (EFA - European Festivals Association). Manifestacija Dubrovačke ljetne igre, najstarija je, najveća i najuglednija kulturna manifestacija u Hrvatskoj. Za vrijeme trajanja  Dubrovačkih ljetnih igara od 10. srpnja do 25. kolovoza 2024. godine održat će se velik broj dramskih i glazbeno-scenskih predstava, koncerata, folklornih izvedbi, izložbi i drugih programa uz sudjelovanje brojnih umjetnika iz Hrvatske i svijeta. Ustanova planira ostvariti suradnju s Hrvatskim narodnim kazalištem iz Zagreba i Varaždina, Kunst teatrom, Akademijom dramske umjetnosti u Zagrebu, Zagrebačkim kazalištem mladih, Dubrovačkim muzejima, Društvom prijatelja dubrovačke starine, Dubrovačkom baštinom, Državnim arhivom u Dubrovniku, Hrvatskom radiotelevizijom, Kinematografima Dubrovnik, Pulskim filmskim festivalom, Kazalištem Marina Držića, Rezervatom Lokrum i drugima. Od premijernih dramskih izvedbi planirane su predstave ''Kafetarija'', ''Oluja'', ''Ekvinocijo'', ''Jimmy Corak'' te gostovanje predstave ''Elektra''. Od repriznih izvedbi u planu su sljedeće predstave ''Čudesna šuma'', ''Mara i Kata'', ''Sjetne žene raguzejske''. U glazbenom dijelu programa predviđena su ukupno 22 koncerta, koje otvaraju Jordi Savall & Hesperion XXI s programom „Mare Nostrum“. U planu je i jedno gostovanje baleta HNK Zagreb i nastup FA Linđo. Ustanova će nositi organizaciju Dubrovačkog zimskog festivala i Dočeka Nove godine 2025.

 

Dubrovački muzeji

Dubrovački muzeji bave se skupljanjem, čuvanjem, istraživanjem, stručnom i znanstvenom obradom, dokumentiranjem te trajnom zaštitom kulturne i povijesne baštine Dubrovnika i dubrovačkog područja te njezinim neposrednim prezentiranjem javnosti na stalnim i povremenim izložbama. U skladu sa svojom misijom i vizijom, Dubrovački će muzeji, kao referentno mjesto interpretacije povijesne i suvremene baštine grada Dubrovnika, i u 2024. godini kroz svoju djelatnost promicati i aktivno raditi na očuvanju, zaštiti, prezentaciji i interpretacija lokalnog identiteta, povijesti i kulture Dubrovnika na dobrobit šire javnosti, a u cilju obrazovanja svih skupina društva i održivog korištenja kulturne baštine. Nastavit će se s poslovima nabave muzejske građe, istraživanja, stručne i znanstvene obrade te njezine sistematizacije u zbirke. Budući da se u 2024. godini obilježava 45. obljetnica upisa Staroga grada Dubrovnika na UNESCO-ov Popis svjetske baštine i 15. obljetnica upisa Feste sv. Vlaha na Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva te upis arhivskih fondova iz razdoblja Dubrovačke Republike na UNESCO-ovu listu Sjećanje svijeta, Ustanova planira postavljanje središnje izložbe koja će biti koncipirana u dva dijela. Uz ovaj središnji projekt, planiran je i niz izložbi iz fundusa, gostovanja i suradnji na izložbama. I u 2024. godini nastavit će se s organiziranjem predavanja, promocija, prezentacija i manifestacija poput ''Noći muzeja'', ''Edukativne muzejske akcije'' i ''Večeri u Dvoru''.

 

Dubrovačke knjižnice

Dubrovačke knjižnice sastoje se od dvije ustrojbene jedinice: Znanstvene i Narodne knjižnice. Dok je Znanstvena knjižnica informacijski, obrazovni, kulturni i komunikacijski centar akademskog osoblja, studenata, ostalih korisnika i posjetitelja, Narodna knjižnica Grad obavlja funkciju matične knjižnice za područje Dubrovačko-neretvanske županije. Dubrovačke knjižnice, u okviru svoje redovite djelatnosti u 2024. godini planiraju nabavu knjižne i neknjižne građe, obradu knjižne građe, informacijsko referalnu djelatnost, program digitalizacije, zaštitu knjižnične građe, edukativnu djelatnost za knjižnične djelatnike, opremanje knjižničnih prostora, razvoj mreže knjižnica. U 2024. godini predviđeno je preseljenje Ogranka Gruž Narodne knjižnice u prostor nekadašnje Tvornice ugljenografitnih proizvoda (TUP). Na taj način, Dubrovačke knjižnice postat će dio projekta revitalizacije TUP-a u sklopu europskog projekta ''Novi europski Bauhaus“. Planirano je sudjelovanje Ustanove u manifestacijama: ''Mjesec hrvatskog jezika'', ''Noć knjige'', ''Dani medijske pismenosti'', ''Dani europske baštine'', ''Mjesec hrvatske knjige'', ''Zimski festival''. Planirano je  i obilježavanje 45. obljetnice upisa Staroga grada Dubrovnika na UNESCO-ov Popis svjetske baštine i 15. obljetnice upisa Feste sv. Vlaha na Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, izložba ex librisa iz Zbirke Lasić, ciklus predavanja ''Priče iz Ragusine'', obilježavanje Svjetskog dana poezije i 530. obljetnica rođenja Nikše Ranjine, radionice dubrovačkog govora. U kulturno – umjetničkom dijelu paniran je ciklus putopisnih predavanja ''Putositnice utorkom'', projekt ''Afitavanje i njeke druge stvari'', program ''Knjige pod stablima'', natjecanje u čitanju naglas, čitateljski klub, poetski natječaj ''Amor u knjižnici'', bogat izložbeni i izdavački program, radionice kreativnog pisanja, parlaonice za srednjoškolce, radionica ''Emocionalno opismenjavanje djece i mladih'', priprema za državnu maturu iz hrvatskoga jezika, program ''Tipovi ličnosti'', logoterapijske radionice ''Riječ i smisao''.

 

Folklorni ansambl "Linđo"

Osnovna djelatnost Folklornog ansambla Linđo obuhvaća okupljanje  i obučavanje djece  i mladih te ostalih građana koji se žele aktivno baviti narodnim plesom, pjesmom i glazbom, nastupe u zemlji i inozemstvu, sudjelovanje na smotrama i natjecanjima, istraživanje i promicanje folklora. U 2024. godini Ustanova će održavati probe s A, B, C i D sastavom te s polaznicima programa ''Linđovo blago''. Planiraju održati 40 većih i 20 manjih nastupa za domaće i strane turiste, kao i promotivne nastupe u zemlji i inozemstvu. Planira su gostovanja na smotri folklora u Metkoviću, dječjim smotrama folklora u Zaboku i Velikoj Gorici, kao i gostovanje u Zagrebu na autorskom koncertu Andrije Ivančana. Ustanova u planu ima održati jedan koncert u dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu, kao i realizirati snimanje njihovog vokalno-instrumentalnog programa pod ravnanjem maestra Siniše Leopolda. U planu je i priprema turneje po Sjedinjenim Američkim Državama, u suradnji s udrugama Hrvata i uredima HTZ-a u SAD-u.

 

Muzej Domovinskog rata Dubrovnik

U skladu sa svojim poslanjem, Muzej Domovinskog rata bavi se proučavanjem Domovinskog rata na dubrovačkom području te doprinosa dubrovačkih branitelja i građana u procesu obrane i stvaranja suverene Republike Hrvatske. U 2024. godini nastavit će se promicati muzejska struka suradnjom sa srodnim ustanovama u zemlji i inozemstvu te sa školskim, visokoškolskim, znanstvenim i drugim ustanovama, pravnim osobama i zainteresiranim pojedincima. Uz istraživački rad i obradu dokumenata iz muzejskih zbirki, pripremaju se stručni povijesni tekstovi za tisak kataloga stalnog postava muzeja izložbe ''Dubrovnik u Domovinskom ratu 1991. -1995.'', kao i drugih muzejskih kataloga. Nastavit će se i rad na izradi projekta realizacije budućeg stalnog postava, te na obogaćivanju, redizajnu i održavanju stalne izložbe ''Dubrovnik u Domovinskom ratu 1991. – 1995.'' Izložbena djelatnost obuhvatit će autorsku izložbu ''Tajna veza – razvoj i djelovanje veze u postrojbama HV-a i MUP-a na južno dalmatinskoj bojišnici u Domovinskom ratu'', kao i razmjenu izložbi s Muzejom Grada Zagreba. U suradnji s Civilnom zaštitom Dubrovnik, planira se obilježiti Međunarodni dan civilne zaštite i Dan civilne zaštite u Republici Hrvatskoj. U pripremi je i realizacija gostovanja izložbe Ministarstva unutarnjih poslova RH – Muzeja policije u tvrđavi Imperijal, kao i gostovanje Kulturno športske braniteljske udruge iz Zagreba koji će predstaviti radove svojih članova – umjetnika u Muzeju Domovinskog rata Dubrovnik. Planiran je i nastavak edukativne djelatnosti kroz stručna vodstva za građanstvo, vodstva za škole i specijalna vodstva, izlaganja u sklopu obilježavanja značajnih događaja i obljetnica iz Domovinskog rata, a održavat će i satovi povijesti za učenike i studente u prostorima izložbe "Dubrovnik u Domovinskom ratu 1991.-1995.", u tvrđavi Imperijal. Od sljedeće će godine Muzej Domovinskog rata Dubrovnik preuzeti i skrb o rekonstruiranoj Spomen sobi poginulih dubrovačkih branitelja u palači Sponza.

 

Prirodoslovni muzej Dubrovnik

Prirodoslovni muzej Dubrovnik otvoren je za javnost 2009. godine kao nasljednik Domorodnog muzeja osnovanog daleke 1872. godine. Predmeti prirodoslovne građe imaju pretežito povijesni značaj, ali velik dio zooloških zbirki je dragocjena dokumentacija sastava faune u okolici Dubrovnika i njenih promjena. Uz svoj redoviti godišnji rad prikupljanja entomološke građe, preventivne zaštite i konzervacije, Prirodoslovni muzej u 2024. godini planira suorganizaciju znanstveno-stručnog skupa ''Međunarodni istraživački kamp Biologer 2024''. U planu Ustanove je i postavljanje dvije izložbe ''Plankton – divovi u kapljicama vode'' i ''Dudov svilac''. Prirodoslovni muzej Dubrovnik u 2024. godini planira i tiskanje prirodoslovnog pedagoškog vodiča ''Učimo o prirodi kroz stihove u boji'', muzejske pedagoginje Dubravke Tullio. Planirana je i bogata edukativna djelatnost, radionice i igraonice tijekom cijele godine, predavanja i radionice u sklopu Festivala znanosti 2024. Ustanova će sudjelovati i u programu Dubrovačkog zimskog festivala.

 

Umjetnička galerija Dubrovnik

Umjetnička galerija Dubrovnik je, usmjerivši svoj interes na likovnu produkciju realiziranu u vremenu od pojave Vlaha Bukovca do danas, u svom višedesetljetnom trajanju uspjela prikupiti vrijedan fundus od oko dvije i pol tisuće umjetničkih djela: slika, skulptura, grafika, crteža, fotografija, video radova, umjetničkih instalacija i video dokumentacije te se afirmirati kao nezaobilazni dionik likovno-umjetničkog života Dubrovnika. Umjetnička galerija Dubrovnik u svom sastavu ima i Galeriju Dulčić Masle Pulitika. Na prvom katu zgrade nalazi se stalni postav ove trojice slikara, dok se na drugom katu izmjenjuju izložbe važnih umjetnika, modernih klasika. U sklopu Galerije djeluje i Atelijer Pulitika u Tvrđavi sv. Ivana. U 2024. godini Ustanova planira realizaciju izložbe Alema Korkuta (skulpture i instalacije), izložbu ''Mediteran u hrvatskom slikarstvu 20. i 21. stoljeća'', izložbu Petra Dolića, izložbu hrvatsko-američke umjetnice Indire Martine Morre, izložbu ''Umjetnici o umjetnicima – likovni panoptikum'', izložbu Iva Dimnića te izložbu ''Vlaho Bukovac i portreti obitelji Bibica''. U sklopu međumuzejske suradnje planirano je postavljanje izložbe ''Vidljive'', u suradnji s Muzejom suvremene umjetnosti iz Zagreba, Galerijom umjetnina iz Splita, Muzejom moderne i suvremene umjetnosti iz Rijeke i Muzejom likovnih umjetnosti iz Osijeka. Ustanova u 2024. godini planira i bogatu edukativnu djelatnost, sudjelovanje u ''Noći muzeja 2024.'', u programu ''Zimskog festivala'', a planiran je i otkup djela za Zbirku moderne i suvremene umjetnosti Umjetničke galerije Dubrovnik.

 

Kinematografi Dubrovnik

Kinematografi Dubrovnik javna je ustanova u kulturi koja obavlja djelatnost razvoja, prezentacije i širenja medijske kulture. Godišnje se u dubrovačkim kino – dvoranama održi oko tisuću kino predstava, odnosno prikaže se oko 200 različitih naslova. Pored prikazivanja filmova, velikog broja edukacijskih programa, radionica, revija i festivala, ustanova kontinuirano surađuje s brojnim udrugama, ustanovama i pojedincima iz sfere kulturno kreativnih industrija. Za razliku od kina ''Sloboda'' i ''Jadran'' u kojima se provode različiti kulturni, ali uglavnom komercijalni programi za širu populaciju, dvorane ''Visia'' i ''Slavica'' su profilirane kao mjesta koja njeguju filozofiju art - dvorana. Program je tematski podijeljen u nekoliko cjelina: nezavisni i europski film; ''Retro đir/Kinoteka pod zvijezdama''; festivalski program (''FMFS/Mediteran'', ''ZFF putuje'', ''Motovun u Gradu''); ''DokuKino''; obiteljski program; ciklusi nacionalnih kinematografija, premijere i gostovanja. U kinu ''Slavica'' tijekom ljeta održavaju se i brojni drugi kulturni programi (koncerti, predstave, plesne produkcije). Ustanova će organizirati i 13. po redu ''Festival djece i mladih zemalja Mediterana – Duff 2024.''. Jedna od niti vodilja ovog festivala je upoznati međusobno mlade filmske stvaratelje, dijeliti i širiti kreativnu energiju, a istovremeno poticati i razvijati filmsku i medijsku pismenost djece. U 2024. godini Ustanova će provoditi edukativni program ''Film je U KINU'', program ''Film bez granica'', projekt ''Programi u điru'' (suradnički projekti), program ''Obiteljski đardin'' u obnovljenom ljetnom kinu Lapad, kao i različite radioničke i festivalske programe.

 

Kazalište Marina Držića

Kazalište Marina Držića jedina je profesionalna kazališna kuća u gradu Dubrovniku i Dubrovačko-neretvanskoj županiji pa je repertoar profiliran s naglaskom na kvalitetan i raznolik program, vodeći računa o svim dobnim skupinama i afinitetima publike. Jedan od glavnih zadataka Kazališta Marina Držića, kao i dosad, je čuvanje autohtonog dubrovačkog govora i postavljanje komada dramske baštine i suvremenih komada na dubrovačkom narječju, kao i predstavljanje najboljih djela klasične domaće i svjetske dramske književnosti. U novoj kazališnoj sezoni, uz premijerne naslove, predviđene su i reprizne izvedbe, kao i gostovanja. U 2024. godini planirane su premijere predstava: ''U potrazi za Cvijetom'', ''Umišljeni bolesnik'', ''Aida'' (opera), ''Kafetarija'', ''Arkulin''. Također je planirano i izvođenje deset gostujućih predstava, kako bi se dubrovačkoj publici predstavio rad kazalištaraca iz drugih sredina, dva koncertna nastupa i dva plesna gostovanja. Tijekom cijele godine održavat će se program pod nazivom ''Razgovori o kazalištu'', u kojima će sudjelovati istaknuti kazališni umjetnici. Program gostovanja, koncerata i drugih događanja izabran je prema smjernicama navedenim u misiji Kazališta, snažnog poticanja stvaralaštva hrvatskih autora, ali i promoviranja vrhunaca suvremenog svjetskog teatra, razvoja kazališnog djelovanja kroz promicanje suradnje s drugim kazalištima, javnim ustanovama u kulturi i festivalima u zemlji i inozemstvu, poticanju stvaralaštva mladih autora te snažnije otvaranje prema novim teatarskim i izvedbenim trendovima.

 

 

6. OSTALI KULTURNI PROGRAMI

 

6.1. GLAZBENA DJELATNOST

 

Dubrovački komorni zbor – Godišnji glazbeni program

Od svog osnutka 1994. godine Dubrovački komorni zbor uspješno djeluje kao ambasador kulturnog stvaralaštva Dubrovnika i Hrvatske te surađuje s uglednim orkestrima, dirigentima i solistima. Repertoar Zbora je širok pa tako izvode djela od Gregorijanskog korala pa do skladbi 20. stoljeća, a posebnu pažnju posvećuju hrvatskoj zborskoj literaturi. U 2024. godini Dubrovački komorni zbor planira realizirati redovni godišnji program, koji obuhvaća koncert  duhovne glazbe, korizmeni koncert, koncert duhovne glazbe u crkvi Presvetog Spasitelja, koncert dubrovačke glazbe (skladbe duhovnog i svjetovnog karaktera), koncert povodom 30. obljetnice Dubrovačkog komornog zbora u atriju Kneževog dvora te tradicionalni Božićni koncert. Koncertni nastupi planirani su u veljači, ožujku, lipnju, rujnu i prosincu.

 

Udruga Dječji zbor Dubrovnik – Godišnji program ''Disanje, pjevanje, šuškanje, lupkanje i cupkanje''

Dječji zbor Dubrovnik osnovan je 2015. godine. Osnovna ideja kod osnivanja ovog zbora bila je pokretanje kvalitetnog dječjeg zbora na gradskom nivou, koji bi njegovao kultivirano dječje pjevanje uživo, a  capella i uz instrumentalnu pratnju. Repertoar Zbora gradi se na njegovanju tradicionalnih dubrovačkih pjesama i pjesama iz okolice Dubrovnika, pjesama dubrovačkih skladatelja, kao i skladatelja klasike zborskog dječjeg pjevanja. Cjelokupan program Zbora osmišljavaju i kreiraju njegove voditeljice, Sanja Dražić i Paola Dražić Zekić. U 2024. godini Zbor planira program pod nazivom ''Disanje, pjevanje, šuškanje, lupkanje i cupkanje'', u četiri programska ciklusa. Kao mjesto izvođenja programa predviđeni su dubrovački dječji vrtići. U provođenju programa sudjeluju djeca, članovi Zbora i demonstratori.

 

Udruga Dječji zbor Dubrovnik – Program ''Pjevamo i dvoglasno''

Pored programa ''Disanje, pjevanje, šuškanje, lupkanje i cupkanje'', Dječji zbor Dubrovnik u 2024. godini planira i program pod nazivom ''Pjevamo i dvoglasno''. Riječ je o godišnjem programu u prostoru Lazareta, s dvije uzrasne skupine. Program predviđa niz nastupa u jesenskom razdoblju, sudjelovanje na gradskim festama i manifestacijama, kao što su ''Zimski festival'', ''Forum mladih'' i ''Veljun''. Planirana su i dva završna koncerta/javna sata, jedan u prosincu, a drugi u lipnju. Pored dječjih pjesama, u program će se nastojati uvrstiti što više skladbi dubrovačkih autora te pjesama iz glazbene tradicije dubrovačkog kraja. Cilj ovog kulturnog projekta je razvijanje kvalitetnog i kreativnog odnosa prema glazbi kod djece različitog uzrasta.

 

Dubrovački gudački kvartet – Koncertni ciklus ''Glazbeni salon''

Umjetnička organizacija Dubrovački gudački kvartet već dugi niz godina organizira ciklus koncerata kroz koji građanima Dubrovnika, kao i njihovim gostima, nudi zanimljive i kvalitetne koncerte klasične glazbe. U 2024. godini planiraju realizirati koncertni ciklus ''Glazbeni salon''. Ciklus će sadržavati koncerte s programom bečkih klasičnih skladatelja (Mozart, Beethoven, Schubert). Cjelovečernji koncerti izvodili bi se tijekom mjeseca studenog 2024. godine.

 

Udruga Festa Dubrovnik – ''Festa 2024''.

Udruga Festa Dubrovnik, svake godine u sklopu proslave sv. Vlaha i Dana Grada Dubrovnika organizira višednevnu kulturno - zabavnu manifestaciju sastavljenu od različitih programskih sadržaja pod nazivom ''Festa Dubrovnik''. Manifestacija se održava u vremenu od 25. siječnja do 2. veljače 2024. godine. Planira se realizacija sljedećih programa: ''Festa od klapa'' u Kazalištu Marina Držića, ''Dubrovačka rock parada'', ''Središnji gala koncert'' na kojem sudjeluju klape i pjevači uz Dubrovački simfonijski orkestar i Festa Orchestra, koncert ''Dive u sv. Vlahu'', otvaranje izložbe ''Sveti Vlaho – znamen u kamenu'', humanitarna predstava KD Kolarin, radionica ''Festa od vina'' te program ''Festa od vina na Kandeloru''. Humanitarna namjena Feste usmjerena je prikupljanju sredstava za obnovu crkve sv. Vlaha.

 

Gradska glazba Dubrovnik – Godišnji program

Gradska glazba Dubrovnik osnovana je 1843. godine. Kao jedna od najstarijih udruga u Hrvatskoj, Gradska glazba Dubrovnik u svom članstvu okuplja profesionalne glazbenike i amatere svih naraštaja i zanimanja. U 2024. godini planiraju nastupe prigodom Feste sv. Vlaha, nastup na Uskrsni ponedjeljak, obilježavanje Praznika rada, obilježavanje Dana Dubrovačko – neretvanske županije, nastup prigodom Dana Državnosti, koncert u suradnji s Ljetnom školom filma Šipan, obilježavanje Dana Domovinske zahvalnosti, obilježavanje blagdana Svih svetih, Dana branitelja grada Dubrovnika, kao i gostovanje u Potomju. U godišnjem programu rada, planiran je i Božićni koncert, sudjelovanje u tradicionalnoj kolendi ulicama Grada na Badnji dan i Staru godinu, kao i četiri dodatna nastupa po pozivu Grada Dubrovnika.

 

Družba Braća hrvatskoga zmaja – Predstavljanje snimljenih i notnih izdanja skladatelja dalmatinskih pjesama Živka Ključe uz koncertni nastup i stručni osvrt

Družba Braća hrvatskog zmaja najstarija je građanska udruga u Hrvatskoj i bavi se očuvanjem kulturne i prirodne baštine hrvatskog naroda. U Dubrovniku je postavila i obnovila petnaestak spomen ploča znamenitim Dubrovčanima, organizirala brojne tribine, književne promocije i glazbena događanja. U 2024. godini Udruga planira realizirati program predstavljanja snimljenih i notnih izdanja skladatelja dalmatinskih pjesama Živka Ključe uz koncertni nastup i stručni osvrt. Riječ je o jednom od najnagrađivanijih skladatelja dalmatinske pjesme koji je jedan dio svog života proveo u Dubrovniku, kao član Dubrovačkog simfonijskog orkestra. Uz samog skladatelja, u programu će nastupiti maestro Krešimir Magdić, Katedralni madrigalisti, zborovi župa s područja grada Dubrovnika, kao i gostujuća klapa iz Mostara.

 

Eva Šulić Brajčić  - Recital s glazbenikom Davidom Vukovićem

Eva Šulić mlada je violinistica koja je glazbeno obrazovanje stekla na vrhunskim konzervatorijima. Dosad je osvojila brojne nagrade i priznanja na prestižnim natjecanjima, a nastupala je i surađivala s istaknutim domaćim i inozemnim glazbenicima. Godinama je surađivala s violončelisticom Tonkom Javorović i pijanistom Davidom Vukovićem pod mentorstvom prof. Pavla Zajceva. U 2024. godini održat će recital s glazbenikom Davidom Vukovićem u Saloči od zrcala u Dubrovniku. Na koncertu će se izvesti neka od najznačajnijih komornih djela napisanih za violinu i glasovir.

 

Glazbena radionica Sorgo – Ciklus: ''Pianaforat & Strings''

Glazbena radionica Sorgo u svom radu afirmira dubrovačku glazbenu baštinu, istražuje notne zapise i promovira nove načine izvođačke prakse i autorskog suvremenog rada. U 2024. godini planiraju realizaciju glazbenog ciklusa pod nazivom ''Pianaforat & Strings''. Ovaj projekt za cilj ima dubrovačkoj publici predstaviti ugledne domaće i strane glazbene umjetnike, pijaniste i violiniste. Planira se održati ciklus od šest koncerata na kojima će nastupiti Aljoša Lečić, Marija Grazio, Alberto Frka, Stefani Grbić, Dan Zhu, Anna Savytska, Jelena Ždrale, Loris Grubišić, Ani Stjepanović i Iryna Voronkova.

 

Glazbena radionica Sorgo – Ciklus: ''Studeni Festival''

Pored glazbenog ciklusa pod nazivom ''Pianaforat & Strings'', Glazbena radionica Sorgo u 2024. godini planira i ciklus ''Studeni Festival''. Koncept Festivala sastoji se od koncerta klasične glazbe suvremenijeg izričaja, izdavanje publikacije te dvije izvedbe uz nijeme filmove (''Nosferatu'' i ''Haxan'' iz 1922. godine, u suradnji s Kinematografima Dubrovnik). Koncert će održati Teo Martinović, a planira se tiskanje notnog izdanja ''Zbirke klavirske glazbe dubrovačkih suvremenih autora''.

 

Glazbena radionica Sorgo – Ciklus: ''7 Times Bach & Sorgo & Us''

Ovaj projekt za cilj ima predstaviti dubrovačke umjetnike i njihov način interpretacije klasika pijanističkog repertoara. Planira se održati ciklus od sedam koncerata na kojima će sedam dubrovačkih pijanista, različitih generacija, svirati sedam koncerata J. S. Bacha. U program će uvrstiti i po jednu od sedam simfonija Luke Sorkočevića, prvih simfonija dubrovačke, odnosno hrvatske glazbene baštine. Ciklus bi započeo krajem veljače i trajao bi do sredine lipnja. Na dijelu koncerata biti će izvedeno i nekoliko djela iz pera dubrovačkih skladatelja, od kojih će neka nastati upravo za ovaj ciklus.

 

Klapa Kaše – Snimanje nosača zvuka ''Ajmo pjevat, ajmo igrat''

Studentska klapa Kaše osnovana je 2007. na inicijativu dubrovačkih studenata, a ime dobiva po lukobranu Kaše, koji se nalazi ispred stare gradske jezgre. Osim tradicionalnog a capella pjevanja, klapa ubrzo započinje i sa sviranjem te dodatnu ljepotu zvuka postiže uz pratnju većeg mandolinskog orkestra. Osvojivši Prvu nagradu publike i prvu nagradu stručnog ocjenjivačkog žirija, postali su apsolutni pobjednik 46. ''Festivala dalmatinskih klapa u Omišu''. U 2024. godini Klapa planira snimanje nosača zvuka ''Ajmo pjevat, ajmo igrat''. Planiraju snimiti 25 napjeva i skladbi s kojima će zaokružiti rad na oživljavanju autohtonih, izvornih napjeva dubrovačkog kraja i juga Hrvatske. Nosač zvuka snimat će se u prostoru crkve sv. Luke u Čibači. Nakon završetka rada na CD-u, planiraju snimljeni materijal predstaviti koncertom u Dubrovniku. 

 

KUD Ivo Kuljevan – Koncerti tamburaškog sastava

KUD Ivo Kuljevan Lopud osnovano je 1950. godine i otad djeluje u kontinuitetu. Osnovna zadaća Društva je njegovanje i obnavljanje kulturne tradicije i baštine otoka Lopuda, osobito dijela koji se odnosi na folklornu i glazbenu tradiciju. U 2024. godini planiraju nastaviti s radom mladog tamburaškog sastava na otoku Lopudu. Uz redovite probe, tijekom godine planiraju nastupiti na završnoj školskoj priredbi, predstavi za blagdan Velike Gospe, prigodnoj priredbi povodom blagdan sv. Nikole i Božića. Planiraju servis i kupovinu novih instrumenata.

 

KUD Komolac – Godišnji program

Kulturno umjetničko društvo Komolac njeguje višedesetljetnu tradiciju kulturnog amaterizma na području Rijeke dubrovačke. KUD Komolac okuplja mlade s prostora cijele Rijeke dubrovačke i šire. KUD sadrži glazbenu, dramsku, sportsku i sekciju za održavanje kulturne baštine Rijeke dubrovačke. Treba naglasiti i kako je, zbog neriješenog stanja oko osiguranja prostorija za rad Udruge, Gradsko poglavarstvo Grada Dubrovnika donijelo zaključak kojim se obvezuje pokrivati troškove zakupa prostora i režija za potrebe KUD-a Komolac do iznalaženja trajnog rješenja. U  2024. Glazba Komolac slavi 85 godina od svog osnutka. Pored redovitih koncertnih aktivnosti, planira i edukaciju novih članova kroz tečajeve učenja glazbenih osnova i sviranja glazbenih instrumenata.

 

Klavirski trio Dubrovnik – Ciklus komornih koncerata klasične glazbe u okviru manifestacije ''Lopudsko ljeto 2024.''

Klavirski trio Dubrovnik umjetnička je organizacija osnovana 2008. godine kao rezultat dugogodišnjeg prijateljstva troje glazbenika, koji se mogu pohvaliti brojnim i raznovrsnim uspjesima u svojim samostalnim karijerama. Trio redovito nastupa na manifestaciji ''Dubrovački glazbeni salon'', kao i na ''Lopudskom ljetu'', izvodeći svake sezone nove programe. U 2024. godini Trio planira program pod nazivom: ''Ciklus komornih koncerata klasične glazbe u okviru manifestacije Lopudsko ljeto 2024.''. U sklopu navedene manifestacije, planira se održati sedam cjelovečernjih koncerata klasične glazbe u organizaciji Klavirskog trija Dubrovnik, na kojima će nastupiti 20 glazbenika. Koncerti se redovito održavaju u crkvi sv. Nikole na Lopudu, tijekom mjeseci srpnja i kolovoza.

 

Klavirski trio Dubrovnik – Koncert u Beču

Pored nastupa na ''Lopudskom ljetu'', Klavirski trio Dubrovnik u 2024. godini planira i održavanje koncerta u Beču. U organizaciji Veleposlanstva Republike Hrvatske u Republici Austriji koncert je planiran za mjesec studeni 2024. godine. Koncert je koncipiran na način da se austrijskoj publici predstavi hrvatsko i dubrovačko glazbeno stvaralaštvo, uz izvođenje jedne od kapitalnih skladbi iz razdoblja romantizma.

 

Klavirski trio Dubrovnik – Koncert u Bruxellesu

Pored nastupa na ''Lopudskom ljetu'' i koncerta u Beču, Klavirski trio Dubrovnik u 2024. godini planira i održavanje koncerta u Bruxellesu. U organizaciji Veleposlanstva Republike Hrvatske u Belgiji koncert je planiran za mjesec studeni 2024. godine. Koncert je koncipiran na način da se belgijskoj publici predstavi hrvatsko i dubrovačko glazbeno stvaralaštvo, uz izvođenje jedne od kapitalnih skladbi iz razdoblja romantizma.

 

Hrvatska matica iseljenika – Projekt ''Susret Hrvata Italije i proslava blagdana sv. Leopolda Bogdana Mandića u Padovi''

Hrvatska matica iseljenika Dubrovnik u svom redovitom djelovanju organizira programe kulturnog sadržaja, poput koncerata, izložbi, promocije knjiga, u cilju povezivanja iseljene i domovinske Hrvatske. U 2024. godini Matica planira realizaciju projekta pod nazivom ''Susret Hrvata Italije i proslava blagdana sv. Leopolda Bogdana Mandića u Padovi''. U okviru ove manifestacije održat će koncert dubrovačke klape Amfora. Na programu će biti djela dubrovačkih skladatelja. U sklopu programa planirano je i prikazivanje filma ''Gospa od milosrđa'' Boža Vodopije, kao i predstavljanje publikacije ''Kartoline i kultura čestitanja'', autora Ivice Kipre.

 

Ženska klapa FA Linđo – Godišnji glazbeni program

Ženska klapa FA Linđo osnovana je u veljači 2000. godine, na inicijativu plesačica Folklornog ansambla Linđo. Izvodeći dalmatinsku klapsku pjesmu, Klapa je održala niz samostalnih koncerata, nastupila na brojnim festivalima, natjecanjima, a sudjelovala je i u brojnim radijskim i TV emisijama. Klapa je sudjelovala na svim značajnim klapskim susretima, osvojivši brojne nagrade i priznanja. U 2024. godini Klapa je prijavila godišnji glazbeni program koji obuhvaća redovne probe, pripremu dvije nove obrade popularnih pjesama, dvije nove izvorne ili komponirane skladbe, jednu novu duhovnu pjesmu, 20 do 30 javnih nastupa, raspoređenih kroz svih dvanaest mjeseci, od čega minimalno jedno sudjelovanje na festivalu klapske pjesme natjecateljskog karaktera, sudjelovanje na koncertima humanitarnog i edukativnog karaktera, kao i održavanje klapskih uniformi za nastupe.

 

Umjetnička škola Luke Sorkočevića – Opera u Umjetničkoj školi

U sklopu Umjetničke škole Luke Sorkočevića djeluju osnovna glazbena i baletna škola te srednja škola sa smjerovima za glazbu i likovni dizajn koja radi po gimnazijskom programu. U 2024. godini UŠ Luke Sorkočevića planira realizirati projekt pod nazivom ''Opera u Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića''. Umjetnička škola Luke Sorkočevića dogovorila je suradnju s Akademijom za umjetnost i kulturu Osijek za period od četiri godine. Plan navedene suradnje je da se na kraju svake školske godine postavi jedna opera u skraćenoj verziji. Rad na pripremi opere odvijat će se na način odvojenih proba u Dubrovniku i Osijeku. Nakon toga slijedi zajednički rad i izvedba odabrane opere u parku UŠ Luke Sorkočevića ili Kazalištu Marina Držića. Realizaciju ove ideje provodi  prof. Berislav Jerković, kao redatelj i mentor solističkog dijela od strane Akademije, te ravnatelj UŠ Luke Sorkočevića.

 

KUU Izvor Zaton – Godišnji program

KUU Izvor Zaton nastoji okupiti što veći broj mladih ljudi, educirati ih i omogućiti da mogu sudjelovati u glazbenim aktivnostima Udruge te održati 73 godine staru tradiciju puhačkog orkestra u Zatonu. Društvo redovito obilježava blagdane i državne praznike te sudjeluje u poboljšanju turističke ponude svojim nastupima u Dubrovniku, Zatonu i okolici. U 2024. godini planiraju održavati redovite probe, desetak koncertnih izvedbi, kao i sudjelovanje na što većem broju manifestacija koje se održavaju u Dubrovniku i okolici.

 

Željko Čatić – predstavljanje projekta  ''Prva dubrovačka violina''

Željko Ćatić muzejski je preparator za drvo koji u Dubrovačkim muzejima obavlja preventivne, konzervatorske i restauratorske zahvate na predmetima od drva. Od 2019. godine istražuje literaturu o izradi gudačkih instrumenata, posebno violine, te 2022. godine počinje izradu violine nazvane ''Marta'' koju završava u svibnju 2023. godine. Prvu tonsku probu novog instrumenta organizirao je u Kneževom dvoru, uz prisutnost profesora iz Umjetničke škole Luke Sorkočevića koji su pozitivno ocijenili tonsku kvalitetu i interpretativne mogućnosti instrumenta. U 2024. godini planira se predstavljanje ove prve dubrovačke violine na prigodnom koncertu u Kneževom dvoru. Instrument će se predstaviti javnosti kroz izvedbu renomirane umjetnice Eve Šulić te učenika UŠ Luke Sorkočevića. Program obuhvaća i izvedbu djela dubrovačkog skladatelja iz 18. stoljeća Antonia Bertolinija.

 

Obrt Tehno servis – ''Ljeto na Orsuli 2024.''

Službeni organizator programskog dijela manifestacije ''Ljeto na Orsuli 2024.'' je Udruga za međunarodno promicanje kulturne povijesti i prirodne baštine iz Dubrovnika, u suradnji s obrtom Tehno servis, vlasnika Andrije Vidaka. Riječ je o nastavku projekta ''Park Orsula dubrovačka ljetna pozornica'' u sklopu kojeg je dosad održano preko stotinu koncerata koji su značajno doprinijeli obogaćivanju glazbeno – scenske ponude u Dubrovniku. U 2024. godini planiraju program koji bi obuhvaćao minimalno deset izvedbi veće produkcijske i programske razine, u vremenskom periodu od 1. lipnja do 30. rujna.

 

Udruga Sve ostalo je glazba – Projekt ''Renesansni vrt - interpretacija baštine''

Djelatnost Udruge Sve ostalo je glazba je autorsko pripremanje i ostvarivanje edukativnih ciklusa glazbeno – scenskih kolaža koji prikazuju različita razdoblja glazbene prošlosti za različite dobne i obrazovne skupine. Za 2024. godinu Udruga prijavljuje projekt pod nazivom ''Renesansni vrt - interpretacija baštine''. Projekt ''Renesansni vrt'' osmišljen je kao ciklus multimedijalnih koncerata uz vodstvo, temeljenih na suvremenoj interpretaciji kulturne baštine. Projekt se izvodi u ljetnikovcu Bunić – Kaboga, a inovativnost u kreiranju izvedbi projekta je korištenje suvremenih izričaja i tehnologija unutar izvedbe koja je naizgled klasična. Trajanje svake izvedbe je 90 minuta, a audio-vizualnih formi 30 minuta.

 

Obrt Pikatabar – Koncert klasične glazbe ''Paulina Đapo i prijatelji''

Obrt Pikatabar bavi se obrazovanjem i poučavanjem, kao i razvojem izvođačke umjetnosti. U 2024. godini planiraju realizirati koncert klasične glazbe ''Paulina Đapo i prijatelji''. Na koncertu će se izvesti skladbe za ženski glas i klavir koje predstavljaju bogatu i jedinstvenu hrvatsku vokalnu baštinu koju su nam ostavili skladatelji poput Ivana pl. Zajca, Dore Pejačević, Jelene Pucić-Sorkočević, Karla Krausa, Krešimira Magdića. Nositeljica projekta je sopranistica Paulina Đapo, Dubrovkinja s privremenim boravkom u Zagrebu.

 

Dubrovnik partner d.o.o. – ''Ponta Lopud jazz festival''

Dubrovnik partner d.o.o. već dugi niz godina bavi se organizacijom izložbi, koncerata, festivala te ostalih kulturnih i zabavnih manifestacija. U 2024. godini planiraju organizirati ''Ponta Lopud jazz festival''. Riječ je o edukativno-scenskoj manifestaciji koja će početkom mjeseca rujna okupiti međunarodne jazz glazbenike na otoku Lopudu. Četiri jazz benda održat će, tijekom četiri dana Festivala, edukativne majstorske radionice iz područja jazz pjevanja i muziciranja. U večernjim satima održavat će se jazz koncerti u tvrđavi Franjevačkog samostana.   

 

Udruga PROMO-ART – ''Čarobni muzej'' (priča i koncert za djecu i mlade)

Udruga PROMO-ART promovira hrvatske glazbenike i hrvatsku umjetnost  u zemlji i inozemstvu, s posebnim naglaskom na mlade glazbenike. U 2024. godini Udruga planira realizirati projekt pod nazivom ''Čarobni muzej''. Riječ je o edukativnom projektu za djecu, koji za cilj ima približiti djeci i mladima svijet klasične glazbe kroz inovativan i maštovit pristup. Ključni element projekta je povezivanje klasične glazbe s vizualnim umjetnostima i pričom o superjunacima. Glavni junaci, koji se suočavaju s istim predrasudama prema muzeju i klasičnoj glazbi kao i djeca, slučajno ulaze u Čarobni muzej, gdje se susreću s različitim slikama koje prikazuju scene iz slavne kompozicije Musorgskog ''Slike s izložbe''. Svaka slika postaje inspiracija za jedan dio priče i glazbeni stavak. Voditelji radionice bit će Barbara Klepić i Filip Merčep.

 

Mješoviti zbor Libertas -  Godišnji glazbeni program

Mješoviti zbor Libertas, kao nezaobilazni dio dubrovačke kulturne ponude, osnovan je 1980. godine i godinama sudjeluje u svim važnijim kulturnim događanjima u Dubrovniku. U 2024. godini Zbor je prijavio svoj redovni godišnji rad, pod vodstvom umjetničkog voditelja prof. Viktora Lenerta. Zbor će, pored svojih redovitih probi, sudjelovati u javnim manifestacijama, proslavama i obilježavanjima značajnih blagdana, organizirati nastupe u zemlji i inozemstvu, a radit će i na osposobljavanju pjevača amatera te unapređenju glazbenog umijeća svojih članova.

 

Udruga Sve ostalo je glazba – Glazbeni projekt ''Druga strana povijesti''

Djelatnost Udruge Sve ostalo je glazba je autorsko pripremanje i ostvarivanje edukativnih ciklusa glazbeno – scenskih kolaža koji prikazuju različita razdoblja glazbene prošlosti za različite dobne i obrazovne skupine. Za 2024. godinu Udruga prijavljuje projekt pod nazivom ''Druga strana povijesti''. Koncept ovog projekta temelji se na bogatom kulturno-povijesnom nasljeđu, a posjetitelje glazbom uvodi u društveno ozračje Dubrovačke Republike na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće. Muzicira se na povijesnim instrumentima kakve su poznavali tadašnji vodeći europski glazbenici. U 2024. godini planiran je ciklus od tri različita tematska koncerta – akademije u Kneževom dvoru u Dubrovniku.

 

Udruga Dubrovnik 33/45 – Festival ''Record store day 2024.''

Udruga Dubrovnik 33/45 osnovana je 2021. godine od strane nekolicine ljubitelja glazbe, a posebno zaljubljenika u gramofonsku ploču (vinil). Temeljni ciljevi Udruge jesu promicanje kulture slušanja gramofonskih ploča, edukacija mladih o glazbi i pop kulturi te organiziranje specijaliziranih sajmova, slušaonica i srodnih događanja namijenjenih lokalnom stanovništvu, ali i posjetiteljima Dubrovnika. U 2024. godini Udruga planira organizirati festival ''Record store day'' (Dan prodavaonica ploča). Riječ je o međunarodnom godišnjem događanju koje se održava od 2007. godine, kako bi se proslavila kultura slušanja glazbe i konzumiranja svih fizičkih medija. Dubrovačko izdanje ove manifestacije uključivat će sajam razmjene gramofonskih ploča, uz puštanje glazbe s gramofona i akustični nastup lokalnog glazbenika te glazbene slušaonice. Festival bi trajao tri dana i održao bi se u Art radionici Lazareti. 

 

Udruga Dubrovnik 33/45 – Projekt ''Kako smo slušali glazbu''

Pored festivala ''Record store day 2024.'', Udruga u 2024. godine planira i izložbu audio opreme za reprodukciju glazbe i rijetkih gramofonskih ploča pod nazivom ''Kako smo slušali glazbu''. Riječ je o jednodnevnoj izložbi postojećih nosača zvuka, rijetkih gramofonskih ploča i audio opreme, s predavanjem i prezentacijom načina na koji se nekad (a i sad) slušala glazba. Program bi trajao u vremenu od 15 do 20 sati, a izložba će biti popraćena glazbom s gramofona po izboru dva DJ-a. Projekt je planiran za mjesec prosinac u prostorima Art radionice Lazareti.

 

6.2. DRAMSKA I PLESNA DJELATNOST TE IZVEDBENE UMJETNOSTI

 

Dalmata Aeterna d.o.o. – ''WADF Svjetsko prvenstvo u Dubrovniku 2024.''

''WADF Svjetsko prvenstvo u umjetničko – scenskim predstavama'' održat će se u Dubrovniku, u vremenu od 11.- do 13. travnja 2024. godine. Prvenstvo će se održati u organizaciji agencije Dalmatia Aeterna d.o.o., uz potporu predsjednika Europskog plesnog vijeća i Nacionalnog plesnog vijeća Hrvatske Marka Cibocia. WADF (World Artistic Dance Federation) međunarodna je krovna plesna organizacija koja okuplja preko 90 000 plesača iz 67 država svijeta. Na Svjetskom prvenstvu u Dubrovniku nastupit će više od 2000 najboljih plesača u umjetničko – scenskim plesovima, s više od 400 plesnih izvedbi. Sudački panel činit će svjetski poznati plesni stručnjaci, na čelu s hrvatskim plesnim pedagogom Markom Cibocijem. Program će se odvijati u hotelu Valamar Lacroma.

 

Umjetnička organizacija Genijator – Projekt ''Između nas 3'' (reprizne izvedbe)

Umjetnička organizacija Genijator osnovana je 2016. godine. Putem ove umjetničke organizacije, samostalne umjetnice Lena Kramarić i Martina Tomić nude razne kreativne programe namijenjene svim društvenim skupinama, kroz multimedijske projekte, izložbe i edukativne radionice. U 2024. godini planiraju izvesti reprizne izvedbe projekta pod nazivom ''Između nas 3''. Riječ je o projektu suradnje ove dvije umjetnice i dramaturginje Ivane Đula, koji se bavi dvostrukom, majčinsko – umjetničkom pozicijom, i stvaranjem u (ne) idealnim uvjetima u kojima je uloga majke u svakom trenutku bila nadređena onoj umjetnice. Ovaj put bave se i ulogom djece; stvaraju li njima prostor autorstva bez ili s kontrolom te predstavlja li to njima luksuz ili teret. Program će se predstaviti u Dubrovniku, Zagrebu, Klanjcu i Beču.

 

Udruga za savjetovanje, edukaciju i pomoć roditeljima djece s posebnim potrebama Poseban prijatelj Dubrovnik – Projekt ''Integralno kazalište''

Udruga Poseban prijatelj nastala je kao odgovor na potrebe roditelja djece s teškoćama u razvoju na području grada Dubrovnika i Dubrovačko – neretvanske županije. U 2024. godini Udruga planira realizirati projekt ''Integralno kazalište''. Projekt se provodi u suradnji s Kazalištem Marina Držića, ''Centrom UP2DATE'' i udrugom ''Zamisli'' iz Zagreba, koje već godinama rade prilagodbe za kazališne predstave slijepim i gluhim osobama. Kroz ovaj projekt slijepim i gluhim osobama prilagodit će se jedna predstava s repertoara Kazališta Marina Držića. Na taj način publika s invaliditetom uključena u ovaj projekt će moći imati potpuni doživljaj kazališne predstave.

 

Udruga Domino – Gostovanje programa festival ''Perforacije'' u Dubrovniku

Udruga Domino djeluje na tematskim područjima nezavisne kulturne scene, manjinskih identiteta i istraživanja inovativnih pristupa ekološkim pitanjima. Festival ''Perforacije'', kojeg Udruga od 2009. godine provodi u Zagrebu, Splitu i Dubrovniku te posljednjih nekoliko godina i u Zadru, Koprivnici i Osijeku, nastao je upravo kao rezultat prikupljanja dugogodišnjeg iskustva rada na nezavisnoj kulturnoj sceni i povezanosti s inozemnim kulturnim organizacijama. Festival perforacije će i u 2024. godini nastaviti podržavati nezavisnu, eksperimentalnu i istraživačku umjetnost, s fokusom na marginalizirane umjetničke forme, mlade autore, programe razvoja publike, kao i jačanje regionalne vidljivosti domaćih umjetnika i autora. Gostovanje u Dubrovniku održat će se 10. i 11. lipnja 2024. godine, s izvedbom multimedijalne predstave ''Kata Strofa''.

 

Studentski teatar Lero – Projekt ''Snovi izgubljenih godina''

Studentski teatar Lero od samog osnutka davne 1968. godine iznova prilagođava svoj teatarski rukopis nastojeći biti drugačiji, ali uvijek jednako svoj i prepoznatljiv. U razdoblju zadnjih petnaestak godina, na suvremen i originalan način, Lero propituje dubrovačku književnu baštinu. U 2024. godini Studentski teatar Lero planira kazališni projekt ''Snovi izgubljenih godina''. Riječ je o posebno osmišljenom projektu koji sadrži izbor tekstova, pjesama, biografskih fragmenata, dnevničkih i drugih svjedočenja i zapisa te posebno bogatog dubrovačkog baštinskog traga i neopravdano zaboravljenih autora koji, gotovo redovito, ostaju izvan suvremenih kazališnih prepoznavanja i posezanja. Premijera predstave planirana je za mjesec studeni 2024. godine.

 

Studentski teatar Lero – Projekt ''Grad na dlanu Parca''

Pored kazališnog projekta ''Snovi izgubljenih godina'', Studentski teatar Lero u 2024. godini planira i projekt ''Grad na dlanu Parca'' (''Priča o sv. Vlahu''). U godini obilježavanja 15. obljetnice uvrštenja Feste sv. Vlaha u registar nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a, izborom tekstova, fragmenata, priča, legendi, svjedočenja i raznih drugih povijesnih i stručnih izvora te bogatih tragova brojnih književnih ostvarenja i pjesničkih posveta sv. Vlahu i gradu Dubrovniku, Lero planira realizirati scenski recital ciljano namijenjen i prilagođen mladoj publici (5 do 14 godina). U formi pripovijedanja i neposrednog interaktivnog susreta pripovjedača i publike, osvijetlit će se priča o stoljetnoj povezanosti sv. Vlaha i Grada, kroz izbor intrigantnih, zanimljivih i možda manje znanih povijesnih sličica, raznih svjedočenja i zapisa. Projekt će realizirati Jasna Held, afirmirana i priznata pripovjedačica bajki.

 

Studentski teatar Lero – Projekt ''Čitanje Grada''

U 2024. godini Studentski teatar Lero planira i kazališni projekt ''Čitanje Grada''. Riječ je o posebno osmišljenom ciklusu izvedbi sastavljenom od programskih sadržaja kojim se želi, izborom naslova, tema i autora, teatralizirati sam proces čitanja i predstavljanja odabranog književnog štiva u polusatnoj scenskoj izvedbi kojoj je Dubrovnik izbor, povod i zagovor. Novi Lerov naslov u ovom ciklusu tekst je Toma Basiljevića (1756.-1806.) ''Bilješke o malim gradovima i malim državama'', štivo koje otvara dosad manje znane stranice dubrovačke svakodnevice, društvenih prilika i povijesnih okolnosti Basiljevićevog vremena.

 

Plesni studio Step'n'Jazz – ''Dubrovnik Dance Festival 2024.''

Plesni studio Step'n'Jazz  djeluje već dugi niz godina na području grada Dubrovnika, pružajući plesnu edukaciju dubrovačkoj mladeži, s naglaskom na posebnu plesnu tehniku step. Dubrovnik je kroz dugogodišnji rad plesnog studija Step'n'Jazz postao jedan od centara stepa u Hrvatskoj. U 2024. godini Udruga planira organizirati festival ''Dubrovnik Dance Festival 2024.''. Organizacijom ovog međunarodnog festivala Dubrovnik otvara svoja vrata vrhunskim plesačima iz cijelog svijeta. Festival je edukativnog karaktera, kojem je primarni cilj djeci Dubrovnika, ali i cijele Hrvatske dovesti poznate plesne pedagoge iz cijelog svijeta. Festival je koncipiran na način da plesači imaju radionice svaki dan od 9 do 16 sati, a svaku večer se organizira različito plesno događanje. Festival se održava od 20. do 24. kolovoza.

 

Plesni studio Step'n'Jazz – Godišnji program

Godišnji plesni Plesnog studija Step'n'Jazz sadrži programe za predškolsku djecu, za školsku djecu (rekreativni i natjecateljski), dodatni program za nadarenu djecu i plesni program za odrasle, kao i  DPAA Musical Theatre radionice u suradnji s ''Husar&Tomčić škola pjevanja''. U planu su i radionice akrobatike, snimanje spota za Međunarodni dan stepa, nastupi na državnim, europskim i svjetskim prvenstvima stepa, završna i božićna priredba, kao i organizacija Kupa Hrvatske (''Dance Explosion Dubrovnik'').

 

Udruga Mažoretkinje grada Dubrovnika – Godišnji program

Osnovni sadržaj djelatnosti Udruge je promicanje, razvitak i unaprjeđenje mažoret i plesne kulture kod djece, mladeži i građana, kao i promicanje umjetničkog i kreativnog izražavanja. U 2024. godini Udruga planira realizirati bogat godišnji program. Njegujući i predstavljajući običaje, tradiciju i kulturnu baštinu Grada Dubrovnika, Udruga će predstavljati Grad na raznim kulturno-umjetničkim manifestacijama, protokolarnim događanjima, natjecanjima, proslavama, obilježavanjima gradskih, županijskih i državnih blagdana i svetkovina. Mažoretkinje će aktivno surađivati s Gradskom glazbom Dubrovnik, kao i s drugim udrugama, organizacijama i institucijama istog ili sličnog interesa.

 

KUD Ivo Kuljevan – Baletni seminar i predstava

KUD Ivo Kuljevan Lopud osnovano je 1950. godine i otad djeluje u kontinuitetu. Osnovna zadaća Društva je njegovanje i obnavljanje kulturne tradicije i baštine otoka Lopuda, osobito dijela koji se odnosi na folklornu i glazbenu tradiciju. U 2024. godini planiraju realizaciju baletnog seminara na Lopudu. Riječ je o projektu koji polaznike upoznaje s osnovnim tehnikama i koracima klasičnog baleta te suvremenog plesa. Seminar okuplja djecu uzrasta od 5 do 16 godina. Program se sastoji od svakodnevnih proba, premijere plesne predstave na Lopudu te post premijernih izvedbi na Elafitima. Baletni seminar provodi se u ljetnim mjesecima, od sredine lipnja do kraja kolovoza. Organizatorica, trenerica, koreografkinja i kostimografkinja ovog baletnog seminara je Petra Macan.

 

Kazališna družina Kolarin – Godišnji program

Osnovni sadržaj djelatnosti Udruge je izvođenje dramskih djela, poglavito dubrovačkih pisaca za odrasle i djecu, razvijanje programa međunarodne suradnje, savjetodavni rad s djecom i mladeži, organiziranje stručnih skupova, seminara, predavanja, izložbi, revija, koncerata, suradnja sa znanstvenim i kulturnim institucijama. Za 2024. godinu Kazališna družina Kolarin planira godišnji program pod nazivom ''Edukativna i pedagoška komponenta razvoja djece, mladih i umirovljenika kroz kazališni amaterizam''. Program uključuje novu premijeru, izvođenje repriznih predstava, dramske radionice, sudjelovanje u različitim kulturnim i humanitarnim manifestacijama, njegovanje suradnje s amaterskim kazalištima iz naše županije, kao i iz cijele Hrvatske i inozemstva.

 

HKD Napredak Dubrovnik – Izvedba kazališne predstave ''U ime oca''

Hrvatsko kulturno društvo Napredak intenzivno radi na razvoju kulturnog i prosvjetnog djelovanja u našem gradu, promicanju hrvatske duhovnosti, jačanju nacionalne svijesti, njegovanju izvornosti hrvatskog jezika, suradnji sa znanstvenim, kulturnim, odgojno-obrazovnim, vjerskim i gospodarskim institucijama, u cilju promicanja etičkih vrjednota hrvatskog naroda u zemlji i inozemstvu. U 2024. godini Društvo planira realizirati projekt praizvedbe obiteljske komedije ''U ime oca'' Mira Gavrana, jednog od najprevođenijih i najizvođenijih hrvatskih autora.

 

Dubrovačka art udruga bez granica DART – Karnevalski program 2024.

Udruga DART od svog osnutka suorganizator je manifestacije ''Dubrovački karnevo'', organizator karnevalskih art radionica, karnevalskih manifestacija, kao i prigodnih izložbi. Kao partneri projekta ''Lazareti – kreativna četvrt Dubrovnika'', članovi ove udruge pet su godina organizirali karnevalska događanja i art radionice za izradu maski u prostorima Lazareta, kao i u dubrovačkim osnovnim i srednjim školama. U 2024. godini Udruga planira nastavak i razvoj dosadašnjih aktivnosti uz zimske i ljetne maškarate, poput sudjelovanja na karnevalskim događanjima, izrade novih masaka i kostima, pripreme izložbi. Cilj projekta je povećanje fonda  karnevalskih događanja te sudionika na njima, očuvanje bogatog nasljeđa dubrovačkih maškarata, isticanje posebnosti dubrovačkih masaka u odnosu na venecijanske te osposobljavanje sudionika karnevalskih radionica za samostalno izrađivanje maski.

 

Brilliant Events d.o.o. – ''Midsummer Scene 2024.''

Festival ''Midsummer Scene'' kazališni je projekt nastao 2014. godine u partnerstvu Grada Dubrovnika, Turističke zajednice Grada Dubrovnika, agencije Brilliant Events Dubrovnik i Honey-tongued Theatre Productions Ltd London. Jedinstvenost ovog festivala je što prikazuje kazališne predstave na engleskom jeziku, a koje se premijerno izvode na scenskom prostoru tvrđave Lovrijenac. Riječ je o Festivalu koji na poseban način upotpunjuje dubrovačku kulturnu ponudu, jer jamči vrhunski kazališni ansambl i kvalitetnu programsku politiku, upotpunjenu jedinstvenim dubrovačkim ambijentom. Trajanje Festivala predviđeno je od 20. lipnja do 07. srpnja 2024. godine. Festival će svoju novu sezonu obilježiti ponovnom izvedbom mjuzikla ''Put oko svijeta u 80 dana'', Julesa Vernea. Uz glavnu produkciju, na repertoaru bi se trebali naći i koncerti, izložbe i druga događanja kojima će se obilježiti deset godina postojanja Festivala. Nastavit će se suradnja s dubrovačkim kulturnim ustanovama, a planira se i nova suradnja s ''York Shakespeare festivalom'' i uglednom glumačkom skupinom ''Wax Factory iz New Yorka''.

 

Kulturno društvo Aster – Mali festival lutkarstva ''Pupica''

Udruga Aster osnovana je kao društvo za poticanje kreativnosti  kroz umjetnost. Pet godina Udruga je organizirala međunarodni ljetni ''Festival pripovijedanja bajki'' koji je, osim večernjeg programa, sadržavao i različite kreativne radionice. U 2024. godini Udruga planira realizaciju projekta pod nazivom ''Mali festival lutkarstva Pupica''. Vrijeme održavanja je od 29. kolovoza do 1. rujna u parku Gradac i kino Slavici. Festival će gostovati i u kući Bukovac u Cavtatu. Riječ je o festivalu namijenjenom prvenstveno djeci, njihovim roditeljima i ostalim zaljubljenicima u lutkarsko kazalište. Uz nove lutkarske predstave, Festival će sadržavati i radionice te popratni filmski program. 

 

Art radionica Lazareti – ''Scena Karantena 2024.''

Art radionica Lazareti kao nezavisna umjetnička inicijativa djeluje od 1988. godine te se do danas razvila u stabilnu organizaciju s cjelogodišnjim umjetničkim i edukativnim programima. Jasnom definicijom programa i odlučnošću da se kritički bavi suvremenom umjetnošću i njezinom interakcijom s političkim, socijalnim, globalnim i lokalnim pitanjima, ARL je s godinama postala nezavisni kulturni centar poznat i izvan Dubrovnika. U 2024. godini ARL je prijavila program pod nazivom  ''Scena Karantena 2024. – godišnji program //35 godina ARL//''. Program se sastoji od gostovanja niza kazališnih i plesnih produkcija, rezidencijalnih boravaka u ARL-u, koprodukcije izvedbenih projekata te komplementarnih programa (javni razgovori, radionice, okrugli stolovi, promocije relevantnih publikacija, među organizacijska suradnja, poticanje lokalne izvedbene produkcije).

 

 

6.3. KNJIŽNIČNO – IZDAVAČKA DJELATNOST 

 

Udruga Kulturtreger – Projekt ''Književna transverzala: Booksa – Lazareti''

Udruga za promicanje kulture Kulturtreger osnovana je u svrhu promicanja i popularizacije književnosti i suvremene kulture. U proteklih 20 godina, rad udruge se profilirao u nekoliko programskih cjelina: Klub Booksa, Portal za književnost booksa.hr, Edukativni program, Centar za dokumentiranje nezavisne kulture, Izdavačka djelatnost, Program sa zajednicom i za zajednicu. U 2024. godini Udruga će u dva ciklusa (proljetnom i jesenjem), u suradnji s Art radionicom Lazareti, predstaviti književnu manifestaciju čija je namjera promovirati relevantnu domaću i stranu književnu produkciju kroz inovativne formate promocije književnosti, s naglaskom na razvoj odnosa s ovdašnjom publikom. Javni program čitanja, književnih razgovora i predavanja u kojem se ugošćuju domaći književnici održavat će se u proljeće i jesen, a biti će pozvani autori čije su objavljene knjige privukle veliku pozornost čitatelja i kritike.

Nada Zec Ivanović – Izdavanje dvojezične monografije ''Šest likovnih ciklusa Nade Zec – Ivanović''

Nada Zec Ivanović slikarstvo je diplomirala na  Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu. Uz slikanje je tijekom cijelog studija izučavala i grafiku, koja joj je jednako tako postala područjem interesa i rada. Realizirala je šest slikarskih ciklusa: ''Ishodišta'', ''Letači'', ''Friendship'', ''Krajolici'', ''65 pogleda na Grad'', ''Pod kapom lude'' te veliki broj djela zasebne tematike, akvarela, kolaža, crteža. Izlagala je na devedesetak izložbi u zemlji i inozemstvu te priredila 17 samostalnih izložbi. Članica je HDLU Dubrovnik i HZSU-a. U 2024. godini planira izdavanje dvojezične monografije ''Šest likovnih ciklusa Nade Zec – Ivanović'', na hrvatskom i engleskom jeziku. Autor teksta ove monografije je prof.dr. Antun Karaman, dok je njezin urednik povjesničar umjetnosti Milan Bešlić.

 

Petra Jelača – Godišnja kazališna kritika

Petra Jelača je rođena u Dubrovniku, diplomirala je komparativnu književnost i talijanski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a magistrirala na Sveučilištu Paul Valery u Montpellieru. Objavljivala je teatrološke i književnopovijesne radove, eseje i kazališne kritike u različitim časopisima, kao i na Hrvatskom radiju. Radila je kao dramaturginja te prevoditeljica, a surađivala je i s Dubrovačkim ljetnim igrama. U 2024. godini planira objaviti najmanje 12 kazališnih kritika na portalima Dubrovniknet.hr i Kazalište.hr, dvotjedniku Matice hrvatske za umjetnost, kulturu i znanost ''Vijenac'', kao i  u emisiji o kazalištu ''Theatralia'' Trećeg programa Hrvatskog radija.

 

Slavka Jurić – Tiskanje zbirke pjesama

Slavka Jurić diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, u klasi prof. Thea Tabake. Po završetku Akademije prihvaća angažman u Narodnom kazalištu ''Ivan pl. Zajc'' u Rijeci, nakon čega glazbenu karijeru nastavlja u Zagrebu, u ''Simfonijskom puhačkom orkestru Hrvatske vojske''. Od 1996. godine zaposlena je u Dubrovačkom simfonijskom orkestru. Paralelno s glazbom, bavi se i pisanjem. Piše poeziju na dijalektu i na standardnom jeziku, kratke priče i eseje. Dosad je objavila zbirku priča ''Tišinica'', pripovijest u stihovima za djecu ''Patuljak-cijeli svijet vrtuljak'' te zbirku pjesama ''Proročica''. U 2024. godini planira tiskanje nove zbirke poezije, u nakladi izdavačke kuće ''Redak'' iz Splita.

 

Institut Latina et Graeca Izdavanje knjige ''Latinske pjesme Đura Hidže''

Institut za klasične jezike i antičku civilizaciju Latina et Graeca izrastao je iz projekta Latina et Graeca, koji je nastao 1973. godine djelovanjem tadašnjih studenata i mladih znanstvenika. Institut posebnu pažnju posvećuje objavi djela antičkih autora. Dosad su objavili preko osamdeset prijevoda grčkih i rimskih autora, čime su mnogi od njih zapravo po prvi puta postali dostupni hrvatskoj javnosti jer do tada nije postojao njihov prijevod na hrvatski jezik. Osim prijevoda, objavljuju i stručne radove, leksikone, zbornike, slikovnice. U 2024. godini planiraju tiskati pjesme znamenitog dubrovačkog latinista Đura Hidže. Ovom knjigom obilježit će 190. obljetnicu pjesnikove smrti. Osim uvodne studije o autoru i djelu, sadržavat će uglavnom neobjavljene latinske stihove Đura Hidže s prepjevom na hrvatski jezik, a obuhvatit će i još za njegova života izdane pjesme. Voditeljica ovog izdavačkog projekta je dr.sc. Jadranka Bagarić.

 

Metafizika d.o.o. – Tisak knjige ''Razgovori o Jupi''

Metafizika d.o.o. produkcijska je tvrtka pod vodstvom Hrvoja Juvančića. Dosad je producirala ciklus programa pod nazivom ''Sjećanje grada'', kao i cijeli niz dokumentarnih i ostalih vrsta filmova. Hrvoje Juvančić diplomirani je novinar, TV redatelj i urednik koji se profesionalno bavi filmom i video umjetnošću od 1985. godine te je do sada snimio više od 40 dokumentarnih filmova, video radova i eksperimentalnih filmova. U 2024. godine planirano je tiskanje književnog izdanja ''Razgovori o Jupi''. S opusom od preko 250 predstava Joško Juvančić Jupa jedan je od najvećih hrvatskih i dubrovačkih kazališnih redatelja druge polovice 20. i početka 21. stoljeća. Knjiga ''Razgovori o Jupi'' je zbirka stručnih razgovora s najvažnijim suradnicima Joška Juvančića, kojima su pridodani i osvrti njegovih prijatelja.

 

Metafizika d.o.o. – Predstavljanje knjige ''Razgovori o Jupi''

Pored tiskanja knjige ''Razgovori o Jupi'', Metafizika d.o.o. u 2024. godini planira i njeno predstavljanje u Dubrovniku. S opusom od preko 250 predstava Joško Juvančić Jupa jedan je od najvećih hrvatskih i dubrovačkih kazališnih redatelja druge polovice 20. i početka 21. stoljeća. Knjiga ''Razgovori o Jupi'' je zbirka stručnih razgovora s najvažnijim suradnicima Joška Juvančića, kojima su pridodani i osvrti njegovih prijatelja. Predstavljanje je planirano u mjesecu srpnju u Kneževom dvoru u Dubrovniku, s recenzentima Ivicom Prlenderom, Hrvojem Ivankovićem i Snježanom Banović.

 

Udruga za savjetovanje, edukaciju i pomoć roditeljima djece s posebnim potrebama Poseban prijatelj Dubrovnik Tisak ilustrirane knjige za djecu ''Mi, superjunaci''

Udruga Poseban prijatelj nastala je kao odgovor na potrebe roditelja djece s teškoćama u razvoju na području grada Dubrovnika i Dubrovačko – neretvanske županije. U 2024. godini Udruga planira realizirati projekt tiskanja ilustrirane knjige za djecu ''Mi, superjunaci''. Navedena slikovnica obraća se djeci od 1. do 4. razreda, predstavlja čitavu lepezu vršnjačkih odnosa, a glavni junak je dječak s teškoćama u razvoju. Tekst slikovnice napisala je Jelena Mašek Lepčić, majka djeteta s teškoćama u razvoju, kao zahvalu za potporu koje je njezino dijete dobilo u sustavu odgoja i obrazovanja. Ilustracije za slikovnicu izradili su učenici prvog razreda OŠ Mato Lovrak, koju je dijete pohađalo. U sklopu projekta planirane su i interaktivne radionice na temu invaliditeta i vršnjačkih odnosa.

 

Udruga samostalnih umjetnika Dubrovnik /Ana Bašić – ''Dubrovački spomenar 2024.''

Udruga samostalnih umjetnika Dubrovnik - Ana Bašić organizira događanja iz područja likovne, glazbene i književno-izdavačke djelatnosti te dizajna. U 2024. godini Udruga planira realizirati projekt naziva ''Dubrovački spomenar 2024.''. Riječ je o zbirci poezije i proze u kojoj svoje radove objavljuju dubrovački književnici i pjesnici, kao i pisci iz regije koji sudjeluju u on-line programu Udruge, kao i na ostalim književnim aktivnostima tijekom godine. Za zbirku se odabiru radovi različitih književnih vrsta, uglavnom kraće pisane forme ili fragmenti većih djela.

 

Udruga samostalnih umjetnika Dubrovnik /Ana Bašić– Tisak knjige ''U dodiru s vjetrom''

Uz projekt ''Dubrovačkog spomenara'', Udruga samostalnih umjetnika Dubrovnik - Ana Bašić u 2024. godini planira i tisak knjige bajki ''U dodiru s vjetrom''. Knjiga sadrži ukupno 23 bajke, namijenjene dječjem uzrastu. Svaka od tih bajki, koliko je god u stvarnosti nemoguća, u dječjoj mašti je moguća, zabavna i poučna. Uz sam tisak knjige, autorica Ana Bašić planira organizirati i likovne radionice na kojima bi svaka pojedina bajka  bila oslikana iz dječje perspektive.

 

HKD Napredak Dubrovnik – Predstavljanje zbornika ''Trebinjsko – mrkanska biskupija''

Hrvatsko kulturno društvo Napredak intenzivno radi na razvoju kulturnog i prosvjetnog djelovanja u našem gradu, promicanju hrvatske duhovnosti, jačanju nacionalne svijesti, njegovanju izvornosti hrvatskog jezika, surađujući sa znanstvenim, kulturnim, odgojno-obrazovnim, vjerskim i gospodarskim institucijama. U 2024. godini Društvo planira predstaviti zbornik ''Trebinjsko – mrkanska biskupija'', povodom obilježavanja 1000. obljetnice prvog pisanog spomena Trebinjske biskupije i 700. obljetnice prvog pisanog spomenika Mrkanske biskupije. U ovom zborniku objavljeni su radovi 17 priznatih znanstvenika i poznavatelja crkvene i opće povijesti Katoličke crkve, Trebinjske i Dubrovačke biskupije, u kojem autori svojim istraživanjima i novim spoznajama pridonose novom otkrivanju blaga duhovnog i kulturnog života ove biskupije te njenih stoljetnih spona s Dubrovačkom (nad)biskupijom.

 

Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine u Zagrebu – Izdavanje časopisa ''Dubrovački horizonti''

Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine u Zagrebu djeluje već 55 godina, nastojeći oplemeniti život Dubrovčanima na privremenom ili stalnom boravku u Zagrebu. Društvo tiska časopis ''Dubrovački horizonti'', periodičku publikaciju koja je tematski, koncepcijski i sadržajno usmjerena na Grad i sve segmente njegova života. Već desetljećima ovaj časopis je kulturološka i duhovna poveznica između Dubrovčana u Dubrovniku i onih koji ne žive u Gradu, ali ga nose u srcu, otvoren brojnim stručnjacima koji s različitih motrišta propituju dubrovačku kulturnu baštinu, ali i Grad kojem smo suvremenici. U 2024. godine planira se izlazak novog broja ovog vrijednog časopisa, u čijem stvaranju sudjeluju eminentna imena dubrovačke i hrvatske književnosti, umjetnosti, kulture i znanstvene misli.

 

HKD Napredak Dubrovnik – Projekt ''Književni i kazališni razgovori s Mirom Gavranom''

Hrvatsko kulturno društvo Napredak intenzivno radi na razvoju kulturnog i prosvjetnog djelovanja u našem gradu, promicanju hrvatske duhovnosti, jačanju nacionalne svijesti, njegovanju izvornosti hrvatskog jezika, surađujući sa znanstvenim, kulturnim, odgojno-obrazovnim, vjerskim i gospodarskim institucijama. U 2024. godini Društvo planira realizirati program pod nazivom ''Književni i kazališni razgovori s Mirom Gavranom''. Predstavljanje i razgovor s jednim od najprevođenijih i najplodnijih hrvatskih pisaca Mirom Gavranom održat će se povodom praizvedbe njegovog teksta, obiteljske komedije ''U očekivanju oca'' u Kazalištu Marina Držića. Razgovor će se organizirati za studente Sveučilišta u Dubrovniku, učenike srednjih škola, kao i za zainteresiranu publiku.

 

Društvo dubrovačkih pisaca – Godišnji izdavački program

Društvo dubrovačkih pisaca osnovano je 2009. godine. Među osnivačima je tridesetak pisaca književnog i publicističkog stila. U trinaest godina djelovanja Društvo je objavilo 78 knjiga, a svake godine objavljuje i zbornik književnih radova ''Literat''. U 2024. godini Društvo planira realizirati program godišnje izdavačke djelatnosti, što uključuje tiskanje zbornika ''Literat'' i knjige iz programa biblioteke ''Mirac'' (autori: Stanko Krnjić, Davor Mojaš, Luko Paljetak). U sklopu programa biblioteke ''Mirac'' planiran je i tisak jednog novog dubrovačkog autora, kao i reprint pjesama iz lista mladih ''Laus''. Objavljivanjem ''Literata'' namjera je postići daljnju afirmaciju pisane riječi u Dubrovniku te omogućiti tiskanje pisanih uradaka znanim dubrovačkim piscima, ali i autorima koji su nepoznati široj javnosti.

 

Monika Grdiša Asić – Izdavanje knjižice ''My Dubrovnik Vacation Juornal''

Monika Grdiša Asić doktorirala je Sveučilištu u Dubrovniku na temu ''Dubrovački studenti na Sveučilištu u Padovi od druge polovice 14. stoljeća do pada Republike''. Sudjelovala je u nekoliko istraživačkih projekata Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Dubrovniku i Sveučilišta u Dubrovniku, a područja njenog istraživačkog interesa su Dubrovačka Republika, povijest školstva, povijest svakodnevice, ženska zanimanja kroz povijest. U 2024. godini planira realizirati izdavanje knjižice ''My Dubrovnik Vacation Juornal'' na engleskom jeziku, koja je namijenjena djeci do 12 godina starosti. Riječ je o knjižici u formi dnevnika koja je vrlo popularna i rasprostranjena u europskim državama. Sadrži rubrike za opis destinacije koja se posjećuje, lokalnih jela, klime, flore, faune, povijesnih činjenica. Knjižica je spoj zabavnog i edukativnog sadržaja i vrlo je zanimljiv način promicanja bogatog i slojevitog baštinskog nasljeđa, koji na ovaj način ostaje opisano kao osobni spomenar za najmlađe uzraste.

 

Marija Lučić – Izdavanje zbirke pjesama ''Dubrovnik narančama ozaren''

Marija Lučić rođena je u Dubrovniku. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu završila je studij filozofije i grčkog jezika i književnosti. Kao njemačka stipendistica pohađa kolegije iz režije na Visokoj školi za film i televiziju HFF u Munchenu. Radila je u dokumentarnom i znanstvenom programu HTV-a, gdje je režirala nekoliko zapaženih televizijskih dokumentaraca, kao i emisiju ''Iz jezične riznice'' s Tomislavom Ladanom i Ozanom Ramljak. Povremeno predaje kolegij ''Grčki jezik'' na Hrvatskim studijima. Uredila je knjigu poezije ''Harfe ljubavi'', napisala zbirku pjesama ''Ruže majci darovane'', a članica je HDFD-a. U 2024. godini planira tiskanje zbirke poezije ''Dubrovnik narančama ozaren'', koja se sastoji od pjesama posvećenih dubrovačkoj svjetlosti, ljepoti i vedrini Grada.

 

Matica hrvatska, Ogranak Dubrovnik – Godišnji izdavački program

Program Matice Hrvatske Dubrovnik sastoji se od bogate izdavačke djelatnosti vrijednih povijesnih djela, djela živih autora, organizacije predavanja, književnih večeri, predstavljanja, izložbi, obilježavanja obljetnica, skupova te prezentacije dubrovačkog ogranka Matice izvan Dubrovnika. Tako i u 2024. godini planiraju tiskanje četiri broja časopisa ''Dubrovnik'', knjigu ''Znanstvenik i pjesnik Ruđer Bošković'', autora dr.sc. Stipe Kutleše te knjigu ''Baro Bettera – pjesme'', koju je priredila prof.dr.sc. Divna Mrdeža Antonina.

 

Matica hrvatska, Ogranak Dubrovnik – Obilježavanje 70 godina Ogranka Matice hrvatske u Dubrovniku

Pored bogate izdavačke djelatnosti u 2024. godini, dubrovački Ogranak Matice hrvatske planira realizirati program obilježavanje 70 godina djelovanja. Cjelogodišnji program sastojat će se od predavanja na temu književnosti, kulture i povijesti Matice, predstavljanja knjiga u izdanju Matice hrvatske, trodnevnog književnog festivala ''Dani dubrovačke Matice hrvatske'', kao i okruglog stola o ulozi humanistike u očuvanju povijesnog identiteta Grada (povodom obilježavanja 45. obljetnice upisa Starog grada Dubrovnika na UNESCO-ov popis svjetske baštine).

 

Matica hrvatska, Ogranak Dubrovnik – Izdavanje knjige ''70 godina glazbene scene u Dubrovniku''

U 2024. godini Matica hrvatska, Ogranak Dubrovnik planira tiskati i knjigu ''70 godina glazbene scene u Dubrovniku''. Riječ je o opsežnom djelu autora Srđana Žitkovića, koji je posljednjih 20 godina marljivo skupljao fotografije, komentare i tekstove, koristeći arhivske zapise lokalnih medija, arhiva i knjižnice. Na gotovo 400 stranica knjige nalaze se tekstovi o više od 200 bendova i glazbenika koji su djelovali na području Dubrovnika. Ovo je djelo doprinos proučavaju dubrovačke glazbe, spomenik jednog vremena i sjajan sociološki prikaz Dubrovnika u periodu od 70 godina. Autori predgovora su Slobodan Vlašić i Vlaho Šoletić.

 

Danijela Crljen – Prijevod romana ''Strah od kupine'' na engleski jezik

Roman ''Strah od kupine'' prvi je roman Danijele Crljen, objavljen u ''Nakladi Fragment'' u lipnju 2021. godine. Do sada je doživio tri izdanja i ostvario značajan broj pozitivnih recenzija od strane struke i čitatelja. Urednica romana je hrvatska književnica i sveučilišna profesorica Julijana Matanović. To je i obiteljski roman koji secira najrazličitije odnose i veze,  roman o povijesti čije kulise ne opterećuju nego se samo blago naziru, ljubavni roman koji svjedoči o razlikama u shvaćanjima ljubavi kroz različite generacije, ali  i roman o Splitu i njegovoj arhitekturi, novinarstvu, školstvu, njegovim starosjediocima i došljacima. Roman ''Strah od kupine'' uvršten je na popis gimnazijske lektire. U 2024. godini planira roman prevesti na engleski jezik, s ciljem ostvarivanja mogućnosti plasiranja knjige na strano tržište.

 

Zavod za povijesne znanosti HAZU – Godišnji izdavački program

Zavod za povijesne znanosti HAZU u Dubrovniku osnovan je 1949. godine kao jedna od znanstvenih jedinica Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Zavod je ujedno i najstarija dubrovačka znanstveno – istraživačka ustanova. Osnovna djelatnost Zavoda je istraživanje povijesti Dubrovnika i njegovog šireg mediteranskog okruženja, osobito u periodu postojanja Dubrovačke Republike. U 2024. godini Zavod planira objaviti dvije znanstvene knjige: ''Dubrovački diptih: Slika gradskog prostora Dubrovnika u narativnim vrelima od 15. stoljeća do potresa 1667. godine'', autora Vedrana Stojanovića i ''Zakoni braće: dubrovačke bratovštine od 1808. do 2015. godine'', autora Marka Rašice. Planira se i tisak novih brojeva časopisa Anali zavoda za povijesne znanosti HAZU u Dubrovniku (s deset znanstvenih članaka i pet prikaza) i Dubrovnik Annals na engleskom jeziku (s pet znanstvenih članaka i četiri prikaza).

 

6.4. AUDIO – VIZUALNE DJELATNOSTI I NOVE MEDIJSKE KULTURE

 

Udruga Audiovizualni Centar Dubrovnik – Dokumentarni film ''Tragom Federika Glavića''

Nagrađivana udruga Audiovizualni centar Dubrovnik od svog osnutka 2013. godine sustavno radi na implementaciji interdisciplinarnih programa koji se tiču multimedije i suvremenih utjecaja 21. stoljeća, koji se mogu podvesti pod zajednički nazivnik “novi mediji”. Posljednje 4 godine u cjelokupnom radu Udruge svi projekti se u potpunosti naslanjaju na Strategiju razvoja kulture Grada Dubrovnika 2015. – 2025.  U 2024. godini u suradnji s Pomorsko – tehničkom školom  Dubrovnik planiraju realizaciju dokumentarnog filma “Tragom Federika Glavića”, koji je u biti nastavak školskog projekta “Tragovima dubrovačkih pomoraca”, započetog školske godine 2022. / 2023. u Pomorsko – tehničkoj školi Dubrovnik. Provedba programa planirana je tijekom cijele 2024. godine.

 

Udruga Sve ostalo je glazba – Projekt „The Rest is Music“ 2024.

Projekt pod nazivom #therestismusic (The Rest is Music) 2024 nastavak je aktivnosti udruge Sve ostalo je glazba s ciljem razvoja publike putem novih medijskih kultura. Predloženi program za cilj ima razvoj publike putem novih medijskih kultura. Povijesno istraživanje dubrovačkih salonskih okupljanja u ljetnikovcima i gradskim palačama je polazna točka u kreiranju sadržaja, kako glazbenog programa koji se izvodi uživo, tako i audio – vizualnih formi koje šire mogućnosti u smislu „virtualnih šetnji“ kroz različite ambijente.  Nastavak projekta je razrada sinopsisa i prvi dio pripreme materijala za dokumentarni film radnog naziva „4 Stanze / 1 Salon“ koji bi prikazao sam proces rada projektnog tima i izvedbi, radionica u koje bi se sadržajno uklopili arhivski materijali. Vrijeme provedbe projektnih aktivnosti planirano je od 15. ožujka do 30. studenoga 2024. godine.

 

Dubrovnik Partner d.o.o. – ''Ponta Lopud film festival''

''Ponta Lopud film festival'' jedinstveni je kreativni hub za nadolazeće profesionalce iz Hrvatske i regije, u okviru kojeg imaju priliku unaprijediti svoje znanje kroz predavanja priznatih svjetskih autora, ali i kroz praktične radionice, posebno prilagođene potrebama sudionika. Cilj ovog festivala je stvaranje i jačanje regionalnog umrežavanja svih sudionika kako bi se pokrenuli regionalna suradnja i novi projekti. Istovremeno se kroz prateće programe promovira otok Lopud i dubrovačka regija kao privlačne lokacije za snimanje i kreativne filmske susrete, ali i kao lokacije bogate gourmet scenom i kulturno – povijesnim nasljeđem. Organizacija programa bit će vođena principom izvrsnosti koji će se dosljedno primjenjivati prilikom odabira predavača i sudionika te osmišljavanja cjelokupnog edukativnog programa. U cilju lokalnog razvoja, u organizaciju programa će se uključiti lokalni filmski profesionalci i lokalna zajednica. Predviđeno održavanje programa je od 18. do 22. lipnja 2024. godine.

 

Škola filma Šipan - 21. ''Ljetna škola filma Šipan''

Prošlo ljeto „Ljetna škola filma Šipan“ doživjela je jubilarno dvadeseto izdanje. Sljedeće ljeto, po 21. put u kontinuitetu, ponovno će činiti neizostavni dio života i nezamjenjivi doprinos kulturnoj ponudi otoka Šipana.  Radionice posjećuju uglavnom otočani, ali i druga djeca koja se u kolovozu zateknu na otoku, a imaju interes za ovom vrstom kulturno – obrazovnih programa. „Ljetna Škola filma Šipan“ ugošćuje eminentne predavače raznih struka: režisere, snimatelje, fotografe, scenariste i druge renomirane stručnjake koji po obrascu “od ideje do premijere” rade s djecom i mladima, podijeljenim u radionice: škola igranog i animiranog filma, dokumentarnog filma i fotografije. „Ljetna Škola filma Šipan“ se kroz proteklih 20 godina izbrendirala u jednu od najpoznatijih manifestacija toga tipa na državnoj, ali i na međunarodnoj razini, zahvaljujući plasmanu i uspješnim nastupima na međunarodnim festivalima.

 

Metafizika d.o.o. – Projekt ''Sjećanje grada: Jadran Gamulin, dubrovački jedriličar''

Predloženi program je nastavak projekta “Sjećanje grada” kojeg je osmislio redatelj Hrvoje Juvančić, a koji se uz potporu Grada Dubrovnika odvija već dugi niz godina. Ove godine autor prvi put planira u „sjećanja“ uvrstiti i jedan portret – Jadrana Gamulina, dubrovačkog jedriličara. Juvančić  tako nastavlja svoje arhiviranje razglednica Dubrovnika kroz vrijeme, ovaj puta kroz lik poznatog dubrovačkog građanina. Besplatna projekcija filma održala bi se u blizini Gamulinove kuće na Kolorini 29. kolovoza 2024. godine.

 

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik – Godišnji  program Medijateke Flora

HDLU Dubrovnik započelo je s programom Medijateke Flora u 2021. godini, a u protekle je dvije godine u okviru tog programa provodilo audio-vizualne radionice, interaktivne izložbe i prikazivanje eksperimentalnih filmova. Medijateka je otvorena za javnost  kao knjižnica, čitaonica, slušaonica, produkcijski centar, video i audio arhiva. U godišnjem programu Medijateke i ovaj put planiraju se rezidencijalni boravci umjetnika i teoretičara umjetnosti s ciljem predstavljanja suvremene umjetničke prakse, a sve kroz razgovore s umjetnicima i predstavljanje njihovih umjetničkih radova. Program bi se odvijao tijekom cijele godine u dogovoru s gostujućim autorima.

 

Kulturno umjetnička udruga PROMO-ART – Program ''Videoigranje s umjetnošću''

Program „Videoigranje s umjetnošću“ predstavlja inovativan pristup spajanju svijeta videoigara i umjetnosti, s ciljem inspiriranja mladih da se aktivno uključe u suvremeni kulturno - umjetnički prostor. Ova programska koncepcija proizlazi iz prepoznate potrebe da se smanji jaz između mladih i suvremene umjetnosti, koristeći se atraktivnom platformom videoigara kao mostom. Programski koncept temelji se na razvoju igara koje koriste električne instrumente kao kontrolere igara. Ovi instrumenti postaju ključni za interakciju s igrom, omogućujući mladima da svirajući stvarne instrumente istovremeno upravljaju tijekom igre. Ovim se postiže sinergija između glazbe i igre, stvarajući jedinstveno iskustvo. Ova integracija glazbenog obrazovanja s tehnološkom platformom igara otvara novo područje interesa i mogućnosti za mlade. Program bi se održavao u Lazaretima od 15. do 21. studenoga 2024. godine.

 

Ivana Pegan Baće -  Umjetnički projekt ''Radio walk: Uvala nekad i danas''

Radio walk je umjetnička forma u kojoj autor odabire neki prostor koji mu je po nečemu zanimljiv i o tom prostoru snimi zvučni zapis koji se poslije pušta publici. U vremenu trajanja zvučne šetnje publika se kreće prostorom prateći snimljene naputke i sluša umjetnički obrađeni sadržaj. Taj sadržaj odražava umjetnikov senzibilitet i prenosi razmišljanja o prostoru koja nastaju tijekom mjeseci rada na zvučnoj šetnji. Ideja programa je u Uvali oživjeti sjećanja na mjesta, zgrade, puteljke koji možda više ne postoje ili su doživjeli značajne promjene. Program će se održati u Uvali Lapad u rujnu 2024. godine.

 

DEŠA Dokumentarni film ''30 godine DEŠE''

Udruga DEŠA svojim djelovanjem doprinosi kvalitetnijem životu zajednice, pokrećući pozitivne promjene kroz programe osmišljene kao odgovor na potrebe zajednice, zasnovane na prepoznavanju i očuvanju izvornih prirodnih i kulturnih vrijednosti, izgradnji kapaciteta različitih dionika, većem uključivanju socijalno osjetljivih skupina u održivi razvoj zajednice, zagovaranju građanske odgovornosti i rodne ravnopravnosti. Kratkim dokumentarnim filmom u trajanju od 15 minuta DEŠA želi obilježiti svoj dugogodišnji rad od osnutka do danas, te na taj način dati zajednici pregled svog djelovanja i animirati nove potencijalne korisnike. Predstavljanje filma je planirano u razdoblju od travnja do lipnja 2024. godine.

 

Mariana Pende – Umjetnički rad (knjiga) ''Dance de Luxe“ - Olaf Nicolai, Mariana Pende''

U Meštrovićevom paviljonu u Zagrebu ove je godine predstavljena site – specific instalacija izložbe „DANCE DE LUXE“ autora Olafa Nicolaia i Mariane Pende koja se odnosi na dubrovačku plažu Danče. U programu za sljedeću godinu „DANCE DE LUXE“ obuhvaća novi prostor i želi se predstaviti u novom mediju, u obliku umjetničkog rada tzv. „umjetničke knjige“. Knjiga neće samo dokumentirati izložbu, već će omogućiti praćenje iskustva koje je posjetitelj doživio na izložbi. Stranice će biti dizajnirane s detaljima kao što je šetnja kroz izložbu, nudeći neočekivane poglede i detalje, odnosno tumačeći izložbu kao krajolik.

 

Ivana Jelavić -  Multimedijalni projekt ''Grad''

Tema koju autorica namjerava obrađivati nije nova, ali je ipak vrlo aktualna. Riječ je o dubrovačkoj stvarnosti koja je zbog nekontrolirane eksplozije turizma ono „kako je bilo nekad“ učinila nemogućim. Promijenili su se i ljudi i uzusi ponašanja i navike. Promijenio se dubrovački život i življenje. Metodama razgovora, audio, foto i video snimanja, cilj je zabilježiti i oblikovati foto, video i audio materijal koji se može koristiti za multimedijalne instalacije i intervencije u tkivo Grada. Istraživanje će biti prezentirano i na web stranici, što će omogućiti pregled snimljenih i montiranih materijala te komunikaciju sa zainteresiranim građanima i širom publikom. Prezentacije su planirane u kolovozu 2024. godine u Art radionici Lazareti te u listopadu 2024. godine u Galeriji Atelieri Žitnjak u Zagrebu.

 

6.5. MUZEJSKO - GALERIJSKA DJELATNOST, LIKOVNA UMJETNOST TE ZAŠTITA I OČUVANJE KULTURNE BAŠTINE

 

Majeutika d.o.o. (Muzej crvene povijesti) – Godišnji edukativni program Muzeja crvene povijesti

Muzej crvene povijesti, koji djeluje pod tvrtkom Majeutika d.o.o. , osnovan je 2018. godine, a od 2022. godine službeno je upisan u Registar muzeja Republike Hrvatske. Cilj Muzeja crvene povijesti je valorizacija i stavljanje naglaska na društvenu, dizajnersku, arhitektonsku i umjetničku baštinu iz razdoblja socijalizma u Hrvatskoj, kao i njezino tumačenje i interpretaciju u suvremenom kontekstu. Godišnji edukativni program provodio bi se tijekom cijele godine, od sudjelovanja u manifestaciji ''Noć muzeja'', preko ciklusa radionica za odrasle ''Uradi sam'', ''Malog ljetnog kampa domaćinstva za djecu'', ''Filmskog maratona'' te predavanja u razdoblju ''Mjeseca hrvatske knjige''.  Cilj svih programa je obogaćivanje kulturnog i edukativnog života lokalne zajednice.

 

Majeutika d.o.o. (Muzej crvene povijesti) – Godišnji izložbeni program Muzeja crvene povijesti

Godišnji izložbeni program sastoji se od 4 izložbe, a cilj svih izložbi je upravo ono što je cilj samog Muzeja crvene povijesti – istraživanje, valorizacija i prezentacija socijalističke baštine Hrvatske. Izložbe ''Opasno crvena'', ''Kubanski revolucionarni plakat od 1968. do 1971.'', ''Mjesta sjećanja: Dubrovnik i Drugi svjetski rat'' i ''Smetnje u prijemu slike: Transferi fotografije u dizajnu 1960. – 1990.'', bit će postavljene kroz cijelu godinu na lokaciji ''Urbana četvrt TUP'', odnosno mikrolokaciji bivše Tvornice  ugljeno – grafitnih proizvoda ''TUP''.

 

Mara Bratoš Kušelj – Izložba ''Lopudski portreti''

Fotografkinja Mara Bratoš Kušelj počela je s fotografiranjem glumice Jelene Perčin 1998. godine na Lopudu, gdje je obitelj glumice imala veliku obiteljsku kuću koju su izgubili nakon rata. Taj trenutak na svojevrstan je način promijenio Jelenu Perčin, a tu je promjenu fotografkinja Mara Bratoš željela uhvatiti fotografskim aparatom. Do danas su snimljene tri serije fotografija: 1998. godine, te 2003. i 2023. godine i sve tri serije prikazuju transformaciju društva i regije kroz osobnu priču o djevojci i njezinoj transformaciji u društvu. To je priča koja ima poseban odjek u mediteranskoj regiji, gdje je napuštanje domova u potrazi za boljim životom rezultiralo brojnim napuštenim selima i otocima. Izložba će se održati u Palači Sponza tijekom kolovoza i rujna 2024. godine, a predviđeno je i vođenje kroz izložbu na hrvatskom i engleskom jeziku.

 

Iva Laterza Obuljen – Izložba u Balama (Istra)

Umjetnica Iva Laterza Obuljen trenutno je u pripremnim radnjama za novu seriju slika akrila na platnu. Serija će se sastojati od deset do dvanaest slika dimenzija 180 cm x 140 cm  i  110 cm x 100 cm. Cilj izložbe, koja će bit predstavljena u Balama u Istri, je promocija suvremene lokalne dubrovačke scene izvan samog Grada, ali i povezivanje s drugim gradovima na kulturnoj i umjetničkoj sceni. Izložba će se održati tijekom kolovoza i rujna 2024. godine, a katalog izložbe, kao i vodstva izložbe će se održavati na hrvatskom i engleskom jeziku.

 

Noemi Čotić – Izložba ''Izoliranost''

Noemi Čotić rođena je u Splitu 1988. godine. Umjetničku školu Luke Sorkočevića završila je u Dubrovniku, a magistrirala je Kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Splitu 2013. godine. Godine 2016. u kanadskom eksperimentalnom i multimedijalnom centru La Chambre blance istraživala je nove tehnološke mogućnosti u vizualnim izvedbama te postavila dvije samostalne izložbe. Surađivala je s Ambasada filmom u scenografijama nekoliko filmskih projekata: ''Čarobnjak iz Oza'', ''Igra Prijestolja'', ''DIG'', ''Game of war'' i ''Winnetou''. Cilj izložbe ''Izoliranost'', koja je uvrštena u program galerije Flora za 2024. godinu, je produkcija novih djela i predstavljanje široj publici, a tema izložbe obuhvaća autoričino promišljanje i analiziranje vlastitog položaja, ali i položaja drugih unutar konteksta vremena i okolnosti u protekle tri godine.

 

Umjetnička škola Luke Sorkočevića – Godišnji izložbeni program Galerije mladih UŠLS

Galerija mladih pri Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića djeluje od svibnja 2011. godine, a svake godine izlaže radove aktualnih i bivših učenika Slikarskog odjela UŠLS. Za 2024. godinu planirane su dvije izložbe. Prva izložba, naziva “Pismo arvacko”, organizirat će se u povodu obilježavanja 45. obljetnice upisa Staroga grada Dubrovnik na UNESCO-ov Popis svjetske baštine, kao i recentnog upisa arhivskih fondova iz razdoblja Dubrovačke Republike na UNESCO-vu listu “Sjećanje svijeta”. Tematika druge izložbe, “Vizualne komunikacije u politici”, odnosi se na utjecaj političke kulture na percepciju i izražavanje stavova kroz vizualni jezik i u njoj bi učenici kreirali svoje “stranačke” vizuale i poruke koje će biti izložene u Galeriji mladih i prezentirane na društvenim mrežama.

 

Art radionica Lazareti – Program ‘’Galerija Otok 2024 // 35 godina ARL’’

Program Galerije Otok, koji u prostoru Lazareta kao jednu od svojih programskih linija vodi Art radionica Lazareti, posvećen je suvremenom vizualnom stvaralaštvu i to kroz razvoj, afirmaciju, produkciju te doprinos distribuciji i razmjeni suvremenih vizualnih i likovnih umjetničkih radova, izložbi, projekata, ideja, te umjetničkih istraživanja. U programu ARL i Galerije Otok poseban je naglasak stavljen na stvaranje novih radova dubrovačkih i hrvatskih suvremenih umjetnika putem produkcije ili koprodukcije novih radova, organizacije izložbi i dokumentacije radova. U aspektu poticaja lokalne suvremene umjetničke produkcije i stvaralaštva, posebno se izdvaja mala edicija ARL „Knjige umjetnika“ koja potiče autore da konceptualiziraju vizualno umjetničko djelo u formi knjige — osobnog i privatnog objekta za čitatelja / gledatelja. Tijekom 2024. godine u fokusu je obilježavanje 35. godina rada ARL, te će se programi održavati kroz cijelu godinu kroz više skupnih izložbi. Osim izložbi, program predviđa održavanje okruglih stolova, razgovora i simpozija koji će se baviti različitim aspektima konteksta i kontekstualizacije rada ARL.

 

Art radionica Lazareti -  Program ''Kolektivni esej o prostoru i mjestu''

Riječ je o edukativnom programu posvećenom Lazaretima, a sastoji se od 5 predavanja prominentnih stručnjaka, ali i građana, te predstavnika organizacija koje su sudjelovale u stvaranju novije povijesti Lazareta, kao kulturno – umjetničkog centra Dubrovnika. Predavanja će biti posvećena zanimljivim fazama života Lazareta od kraja 19. stoljeća do danas. Zadnje predavanje je u biti šetnja kroz Lazarete, a cilj je upoznati građane s trenutnim korisnicima Lazareta i njihovim programima.

 

DEŠA – Godišnji program ''DEŠINA kokula''

DEŠA Dubrovnik djeluje već 30 godina kroz različite projektne aktivnosti kojima nastoji očuvati i zaštititi bogatu kulturnu materijalnu i nematerijalnu baštinu Dubrovnika i okolice te tu baštinu prenijeti novim naraštajima. I ovim projektom nastavlja svoju misiju kroz raznovrsne gastro i kreativne radionice na kojima će sudjelovati najmanje 50 učenika i učenica dubrovačkih osnovnih škola te najmanje 20 odraslih žitelja Dubrovnika i okolice. Program će se odvijati tijekom cijele godine, a sastojat će se od radionice za izradu kalupa za kolačiće sv. Vlaha, radionice izrade pince, pletenja pomica, maslinovih grančica, radionice kukičanja i pletenja mljetskog, konavoskog i primorskog veza. Na kraju godine će se upriličiti izložba svih dječjih radova.

 

Udruga Dječji zbor Dubrovnik – Radionica “Kolende i Božićne pjesme”

Radionica pod nazivom ''Kolende i Božićne pjesme'',  koja će se u 2024. godini u suradnji s djecom i mladima održati po šesnaesti put, njeguje nematerijalnu baštinu dubrovačkog područja povezanu s tradicijom predbožićnog i božićnog vremena. Radionicu od prvoga dana vode Paola Dražić Zekić, zadužena za svirače te Sanja Dražić koja uvježbava zbor. Za vrijeme trajanja Radionice polaznici uče kolende iz našega kraja, kao i božićne pjesme i to na način na koji se od starina pjevaju u Dubrovniku. Tako su do sada naučili dvanaest kolendi: Dubrovačku, Cavtatsku (Kolendu k Novoj Godini), Kolendu iz Rijeke dubrovačke, Mljetsku, Kolendu s Kalamote (Kolendu Gospi), Primorsku kolendu, Kolendu s Gromače, Prožursku kolendu, Blajsko veseljenje, Kolendu iz Račišća, Kolendu iz Vela Luke i Kolendu iz Ponikava. Radionicu uglavnom pohađaju djeca vrtićke dobi i učenici osnovnih škola, dakle djeca od četiri do četrnaest godina starosti, iako uzrast nije uvjet. Osim kolende i božićnih pjesama, polaznici uče i dubrovačke riječi, kao i posebnosti raznih dijelova Županije povezanih uz predbožićno i božićno vrijeme.

 

Društvo dubrovačkih trombunjera -  Program ''Očuvanje tradicije trombunjerstva''

Program očuvanja tradicije trombunjerstva u 2024. godini tradicionalno se sastoji od sudjelovanja dubrovačkih trombunjera i sedam gostujućih povijesnih postrojbi na Festi sv. Vlaha, kao i na sudjelovanjima u promociji kulturne tradicije Dubrovnika na smotrama i obljetnicama povijesnih postrojbi RH te hodočašćima na području cijele Hrvatske. Ove godine u planu Društva dubrovačkih trombunjera je i obnova odora.

 

Dubrovačka udruga likovnih umjetnika (DULU)Tematske likovne izložbe članova Dubrovačke udruga likovnih umjetnika

Dubrovačka udruga likovnih umjetnika je udruga amaterskih likovnih kreatora koji pomažu, organiziraju i prezentiraju likovni rad svojih članova te na taj način sudjeluju u kulturnom životu Grada. Udruga sudjeluje i u organizaciji godišnjih likovnih kolonija na kojima sudjeluju likovni umjetnici iz cijele Hrvatske i inozemstva. Također, svake godine DULU sudjeluje na likovnim susretima koje organizira Hrvatski sabor kulture. Od 2007. godine četiri puta su proglašeni najboljom udrugom u Hrvatskoj. U 2024. godini planiraju organizirati pet do šest tematskih izložbi koje će biti predstavljene tijekom siječnja, veljače, ožujka, listopada i prosinca. Većina izložbi bit će organizirana u prostorima stare gradske jezgre, u trajanju od 7 do 25 dana. Većina izložbi bit će posvećena aktualnim trenucima u životu Grada, a prva tradicionalna izložba posvećena je Festi sv. Vlaha.

 

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik - Godišnji izložbeni program Galerije Flora

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik je strukovna i neprofitna udruga vizualnih umjetnika, koja  sedamdeset godina djeluje u Dubrovniku, sa sjedištem u zgradi Florin dom u Lapadu. Primarni cilj HDLUDU je ostvariti kontinuitet događanja kako bi ovaj izložbeni prostor duge tradicije i iznimne važnosti za likovnost u dubrovačkoj sredini u javnosti bio prepoznat kao mjesto stalnih aktivnosti namijenjenih lokalnoj publici i posjetiteljima Dubrovnika. U sklopu godišnjeg izložbenog programa predstavit će se sljedeći umjetnici: Kristina Marić, Goran Petercol, Petra Slobodnjak, Josipa Vlašić, Lucija Lobaš, Vida Sačić, Krunoslav Stojanovski, Noemi Čotić, Marko Dajak, Manuela Pauk I Katarina Alamat Kusijanović. Također, HDLUDU,  kao i prijašnjih godina, nastavlja razmjenu umjetnika s organizacijom Atelijeri Žitnjak iz Zagreba, a u 2024. godini je planirana i  razmjena umjetnika s Kućom za umjetnike iz Usti nad Labem iz Češke. Također je planirana i izložba u suradnji s Kulturnim centrom Beograd, kustosice Zorane Đaković.

 

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik Nabava muzejsko – galerijske opreme

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik više od 70 godina djeluje u zgradi Florin dom, zaštićenom kulturnom dobru, koju je prije 100 godina sagradila slikarica Flora Jakšić. U Galeriji Flora do danas je realizirano 120 izložbi i postavljeni su radovi više od 150 suvremenih umjetnika koji su boravili u Florinom domu. Osim izložbi, realizirane su i brojne radionice za lokalnu zajednicu, a 2021. godine u istoj zgradi započinje s radom i Medijateka suvremenih umjetničkih praksi. Prostor Medijateke je otvoren za javnost i do danas je u Medijateci realizirano više od 20 predstavljanja. Florin dom se kontinuirano održava i uređuje, a tijekom 2024. godine planirana je nabava opreme za Medijateku (printer i snimač zvuka) te postavljanje primjerene rasvjete u Medijateci i u vrtu.

 

Helena PuharaKritički osvrt na program Galerije Flora i Medijateke Galerije Flora

Helena Puhara je diplomirala na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 2000. godine, zaposlena je kao voditeljica Odjela za arheologiju i spomeničku baštinu Konavala, a trenutno završava doktorat na poslijediplomskom znanstvenom studiju Graditeljsko naslijeđe na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. Sudjelovala je na brojnim znanstvenim skupovima te objavila više radova s temama iz povijesti suvremene likovne prakse i povijesti umjetnosti. Kao autorica tekstova za katalog, Helena Puhara je surađivala je s Galerijom Flora na nekoliko izložbenih programa, a ovim projektom želi senzibilizirati širu javnost za suvremene umjetničke prakse te kritičko vrednovanje izlagačkog, ali i ostalih programa Galarije Flora.

 

Katija Živković – Projekt ''Pazija''

Fotografkinja Katija Živković 20 se godina bavi samostalnim fotografskim radom i 15 godina samostalnim dizajnerskim radom. Autorica je knjige ''Dubrovnik Table'', art direktorica projekta ''Lost in Dubrovnik'' te je stalni suradnik TZ Dubrovnik na projektu ''Good Food Festival“.
''Pazija“ je projekt koji njeguje i promovira kulturnu baštinu i tradicionalnu gastronomiju. Cilj projekta je upoznati Dubrovčane sa stoljetnom tradicijom branja samoniklog jestivog bilja u Dubrovniku i to kroz razne proizvode i aktivnosti povezane s branjem i konzumiranjem pazije. Izdavanje knjige planirano je do kraja ove godine, a u 2024. godini trebao bi biti objavljen prošireni priručnik.

 

Katarina Alamat Kusijanović – Samostalna izložba “MEDUZA”

Katarina Alamat Kusijanović je diplomirala na Višoj pedagoškoj školi u Beogradu 1989. godine, na Odsjeku konzervacije i restauracije štafelajnog slikarstva, te na Likovnoj akademiji u Splitu 2004. godine. Održala je niz predavanja na stručnim i znanstvenim skupovima u Hrvatskoj i inozemstvu, objavila je dva znanstvena i više stručnih radova, te je izlagala na brojnim samostalnim i skupnim izložbama. Izložba „MEDUZA“ se sastoji od 20 radova, odnosno 20 metalnih ploča dimenzija 90 cm x 90 cm, povezanih u nizove od dvije, tri i četiri ploče, na kojima će se printati fotografije. Fotografije će prikazivati smireni svijet transparentnih i eteričnih bića – meduza. Cilj izložbe je prikazati ravnotežu, sklad i mir, a što je u suprotnosti s onim što današnji čovjek nosi u sebi. Izložba će biti organizirana tijekom lipnja ili rujna 2024. godine u Galeriji Flora.

 

Josipa Vlašić – Samostalna izložba ''UNIŠTENJE / ANNIHILATION''

Nakon što je 2019. godine magistrirala slikarstvo na Umjetničkoj akademiji u Splitu, Josipa Vlašić polaže pedagoško – psihološko – didaktičko – metodičku izobrazbu za cjeloživotno obrazovanje na Filozofskom fakultetu u Osijeku te 2020. godine počinje s održavanjem predmetne nastave u osnovnim i srednjim školama.  Prvi  se put publici predstavila samostalnom izložbom 2018. godine u Splitu, a nakon toga je sudjelovala na brojnim skupnim izložbama u Dubrovniku, Splitu i Zagrebu. Tema Izložbe „UNIŠTENJE / ANNIHILATION“, kako i sam naslov govori, je oslobađanje od ograničenja i sazrijevanje autoričinog umjetničkog bića na način da stvara uništavanjem. Koristeći se performansom kao primarnim medijem izražavanja, umjetnica destrukcijom vlastitih slika, odnosno rezanjem i pilanjem slika na manje površine, stvara nove slike različitih dimenzija. Riječ je o 7 slika koje će biti izrezane na način da će iz njih nastati 30 novih slika, a cijeli proces će biti zabilježen kamerom, tako da će postojati i video zapis radova u nastajanju.  Izložba će se održati u travnju 2024. godine u Galeriji Flora u Dubrovniku.

 

Umjetnički studio KantunićEdukativno – zabavni program crtanja i slikanja

Art studio Kantunić je udruga koja provodi likovne radionice na kojima polaznici uče o različitim crtačkim i slikarskim tehnikama kroz zanimljive i izazovne zadatke. Cilj udruge je potaknuti kreativnost  kod djece i mladih s područja grada Dubrovnika. Kroz navedeni program polaznici će pripremati radove za Božićnu izložbu, a svaki će rad biti isprintan i izrezan na tvrdi karton u formi puzzle, i to u dva primjerka. Izložba će biti prodajna, a ukupan prihod  će biti doniran u humanitarne svrhe.

 

Dubrovačka biskupijaPredavanje “350. obljetnica povratka relikvije ruke sv. Vlaha u Dubrovnik”

Relikvija lijeve ruke sv. Vlaha stigla je u Dubrovnik 5. srpnja 1346. godine, zahvaljujući dubrovačkom trgovcu Tomu de Vitianis. Taj se datum od sljedeće godine počeo obilježavati kao blagdan Ruke sv. Vlaha, a obilježava se i danas. No, nakon katastrofalnog potresa 1667. godine, ruka sv. Vlaha je ukradena.  Nakon što je pronađena u Genovi,  5. srpnja 1674. godine, dakle na sami blagdan Ruke sv. Vlaha, prebačena je u Dubrovnik. Cilj predavanja je prikazati povijest  ruke sv. Vlaha i okolnosti njezinog nestanka i povratka u Dubrovnik. Predavanje bi se trebalo održati u Dvorani Ivana Pavla II. 20. ožujka 2024. godine.

 

Umjetnička organizacija Genijator – Umjetnički projekt ''Žena koja trči s kornjačama''

Umjetnička organizacija Genijator kroz svoj rad spaja likovnu i plesnu umjetnost u prostor izvedbe i edukacije. Kombinirajući ta dva polja, samostalne umjetnice Lena Kramarić i Marina Tomić nude razne kreativne programe kroz multimedijalne projekte, izložbe i radionice. Projekt radnog naslova “Žena koja trči s kornjačama” uključuje produkciju novih radova umjetnice Lene Kramarić te njihovo predstavljanje u Galeriji Sebastian tijekom kolovoza i rujna 2024. godine. Planirano je 12 slika na platnu, a opcionalno će dio izložbe činiti i skice, radovi na papiru te umjetnički radovi manjih dimenzija koji su nastali u istraživačkoj fazi projekta, a s ciljem detaljnije prezentacije umjetničkog procesa, ideje i poruke. Glavni dio projekta i izložbenog postava su oslikani paravani koji će biti postavljeni unutar centralnog prostora, a svaki paravan će se sastojati od 3 ili 4 krila. Paravani, kao samostojeće slike, tvore labirint u koji je posjetitelj izložbe uvučen, a čime nastaje igra promjenjivih perspektiva, gledišta i smjerova kretanja kroz galerijski prostor, odnosno  kroz same radove.

 

PRILOG 1: Pregled financiranja programske djelatnosti ustanova u kulturi za 2024. godinu

 

 

 

Ustanova

Financiranje programske djelatnosti iz sredstava

Grada Dubrovnika

 EUR

Ukupno financiranje programske djelatnosti ustanova

EUR

1

Prirodoslovni muzej

26.565

27.895

2

Dubrovačke knjižnice

65.000

129.400

3

Dubrovačke ljetne igre

1.126.620

2.401.871

4

Dubrovački muzeji

183.738

453.257

5

Dubrovački simfonijski orkestar

159.950

320.740

6

Kazalište Marina Držića

117.380

270.461

7

Kinematografi Dubrovnik

62.349

277.897

8

Folklorni ansambl Linđo

65.000

205.050

9

Umjetnička galerija Dubrovnik

69.170

97.370

10

Dom Marina Držića

45.000

56.700

11

Muzej Domovinskog rata

18.000

18.550

 

Ukupno

1.938.772

4.259.191

 

PRILOG 2: Pregled financiranja programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika u 2024. godine izvan djelatnosti ustanova

 

PRIJEDLOG PROGRAMA JAVNIH POTREBA U KULTURI ZA 2024. GODINU

 

 

EUR

 

350.000,00

GLAZBENA  DJELATNOST                

95.000,00

Udruga Dječji zbor Dubrovnik – Program ''Pjevamo i dvoglasno''

4.000,00

Dubrovnik partner d.o.o. – ''Ponta Lopud Jazzz Festival''

5.000,00

Klavirski trio Dubrovnik – Ciklus koncerata klasične glazbe u okviru manifestacije ''Lopudsko ljeto''

2.900,00

Udruga Sve ostalo je glazba – Glazbeni projekt ''Druga strana povijesti''

2.000,00

Udruga Sve ostalo je glazba – Projekt ''Renesansni vrt-interpretacija baštine''

2.400,00

Udruga Dubrovnik 33/45 Projekt ''Kako smo slušali glazbu''

1.000,00

Udruga PROMO-ART – ''Čarobni muzej'' (priča i koncert za mlade)

1.000,00

Umjetnička škola Luke Sorkočevića – Opera u Umjetničkoj školi

1.400,00

KUD Ivo Kuljevan Lopud – Koncerti tamburaškog sastava

4.000,00

Obrt Pikatabar – Koncert klasične glazbe ''Paulina Đapo i prijatelji''

800,00

Hrvatska matica iseljenika – Projekt ''Susret Hrvata Italije''

1.000,00

Glazbena radionica Sorgo – Ciklus: ''7 Times Bach & Sorgo & Us''

2.300,00

Dubrovački gudački kvartet – Koncertni ciklus ''Glazbeni salon''

2.000,00

Mješoviti zbor Libertas -  Godišnji glazbeni program

9.000,00

KUU Izvor Zaton – Godišnji program

7.500,00

Udruga Dječji zbor Dubrovnik – Godišnji program ''Disanje, pjevanje, šuškanje, lupkanje i cupkanje''

2.000,00

KUD Komolac – Godišnji program

8.500,00

Ženska klapa FA Linđo – Godišnji glazbeni program

1.500,00

Dubrovački komorni zbor – Godišnji glazbeni program

5.000,00

Družba braća hrvatskog zmaja – Predstavljanje notnih izdanja Živka Ključe uz koncertni nastup

600,00

Udruga Festa Dubrovnik – Festa 2024.

4.600,00

Gradska glazba Dubrovnik – Godišnji program

10.000,00

Glazbena radionica Sorgo – Ciklus: ''Pianoforat & strings''

2.500,00

Glazbena radionica Sorgo – Ciklus: ''Studeni festival''

2.200,00

Klavirski trio Dubrovnik – Koncert u Beču

650,00

Klavirski trio Dubrovnik – Koncert u Bruxellesu

650,00

Klapa Kaše – Snimanje nosača zvuka

2.000,00

Eva Šulić Brajčić – Recital s glazbenikom Davidom Vukovićem

500,00

Željko Čatić – Predstavljanje projekta ''Prva dubrovačka violina''

1.000,00

Obrt Tehno servis – ''Ljeto na Orsuli 2024.''

5.000,00

Udruga Dubrovnik 33/45 Festival ''Record store day''

2.000,00

DRAMSKA I PLESNA DJELATNOST TE IZVEDBENE UMJETNOSTI

65.000,00

Art radionica Lazareti – ''Scena Karantena 2024.''

9.500,00

Kulturno društvo Aster – Mali festival lutkarstva ''Pupica''

4.000,00

Brilliant events d.o.o. – ''Midsummer scene 2024.''

7.000,00

HKD Napredak Dubrovnik – Izvedba kazališne predstave ''U ime oca''

1.500,00

Kazališna družina Kolarin – Godišnji program

2.600,00

Kud Ivo Kuljevan – Baletni seminar i predstava

800,00

Studentski teatar Lero – Projekt ''Snovi izgubljenih godina''

3.300,00

Studentski teatar Lero – Projekt ''Čitanje Grada''

2.600,00

Studentski teatar Lero – Projekt ''Grad na dlanu Parca''

2.600,00

Udruga Mažoretkinje grada Dubrovnika – Godišnji program

9.500,00

Plesni studio Step ' n ' Jazz – Godišnji program

7.000,00

Plesni studio Step ' n ' Jazz – ''Dubrovnik Dance Festival 2024.''

3.500,00

Dalmata Aeterna d.o.o. – ''WADF Svjetsko prvenstvo u Dubrovniku 2024.''

1.700,00

Udruga za savjetovanje, edukaciju i pomoć roditeljima djece s posebnim potrebama Poseban prijatelj Dubrovnik – Projekt ''Integralno kazalište''

3.900,00

Umjetnička organizacija Genijator – Projekt ''Između nas 3''

900,00

Dubrovačka art udruga bez granica DART - Karnevalski program 2024.

2.000,00

Udruga Domino – Gostovanje festivala ''Perforacije'' u Dubrovniku

2.600,00

KNJIŽNIČNO – IZDAVAČKA DJELATNOST 

60.000,00

Kulturtreger – Projekt ''Književna transverzala: Booksa – Lazareti''

1.700,00

Monika Grdiša Asić – Izdavanje knjižice ''My Dubrovnik Vacation Journal''

1.540,00

Slavka Jurić – Tiskanje zbirke pjesama

1.100,00

Institut Latina et Graeca - Izdavanje knjige ''Latinske pjesme Đura Hidže''

1.600,00

Matica hrvatska, Ogranak Dubrovnik – Godišnji izdavački program

8.000,00

Metafizika d.o.o. – Tisak knjige ''Razgovori o Jupi''

3.000,00

Metafizika d.o.o. – Predstavljanje knjige ''Razgovori o Jupi''

550,00

Udruga za savjetovanje, edukaciju i pomoć roditeljima djece s posebnim potrebama Poseban prijatelj Dubrovnik – Tisak ilustrirane knjige za djecu ''Mi, superjunaci''

1.950,00

Marija Lučić – Izdavanje zbirke pjesama ''Dubrovnik narančama ozaren''

660,00

Društvo dubrovačkih pisaca – Godišnji izdavački program

6.500,00

Matica hrvatska, Ogranak Dubrovnik – Izdavanje knjige ''Sedamdeset godina dubrovačke glazbene scene''

1.500,00

Petra Jelača – Godišnja kazališna kritika

1.400,00

Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine u Zagrebu - Izdavanje časopisa ''Dubrovački horizonti''

3.800,00

HKD Napredak Dubrovnik – Projekt ''Književni i kazališni razgovori s Mirom Gavranom''

600,00

HKD Napredak Dubrovnik – Predstavljanje zbornika ''Trebinjsko – mrkanska biskupija''

600,00

Udruga samostalnih umjetnika Dubrovnik /Ana Bašić – Tisak knjige ''U dodiru s vjetrom''

700,00

Udruga samostalnih umjetnika Dubrovnik /Ana Bašić – ''Dubrovački spomenar 2024.''

800,00

Danijela Crljen – Prijevod romana ''Strah od kupine'' na engleski jezik

2.100,00

Nada Zec Ivanović – Izdavanje dvojezične monografije ''Šest likovnih ciklusa Nade – Zec Ivanović''

3.400,00

Matica hrvatska, Ogranak Dubrovnik – Obilježavanje 70 godina Ogranka Matice hrvatske u Dubrovniku

7.000,00

Zavod za povijesne znanosti HAZU – Godišnji izdavački program

11.500,00

AUDIO-VIZUALNE DJELATNOSTI I NOVE MEDIJSKE KULTURE

43.436,00

Udruga Audiovizualni Centar Dubrovnik – Dokumentarni film ''Tragom Federika Glavića''

2.322,00

Udruga Sve ostalo je glazba – Projekt „The Rest is Music“ 2024.

2.450,00

Dubrovnik Partner d.o.o. – ''Ponta Lopud Festival''

5.500,00

Škola filma Šipan -  21. ''Ljetna škola filma Šipan''

11.566,00

Metafizika d.o.o – Projekt ''Sjećanje grada: Jadran Gamulin, dubrovački jedriličar''

2.700,00

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik – Godišnji program Medijateke Flora

8.000,00

Kulturno umjetnička udruga PROMO-ART – Program ''Videoigranje s umjetnošću''

2.200,00

Ivana Pegan Baće -  Umjetnički projekt ''Radio walk: Uvala nekad i danas''

1.400,00

Deša – Dokumentarni film ''30 godine DEŠE''

4.500,00

Mariana Pende – Umjetnički rad (knjiga) ''Dance de Luxe“ Olaf Nicolai – Mariana Pende''

1.398,00

Ivana Jelavić -  Multimedijalni projekt ''Grad''

1.400,00

MUZEJSKO - GALERIJSKA DJELATNOST, LIKOVNA UMJETNOST TE ZAŠTITA I OČUVANJE KULTURNE BAŠTINE

70.062,00

Majeutika d.o.o. (Muzej crvene povijesti) – Godišnji edukativni program Muzeja crvene povijesti

2.300,00

Majeutika d.o.o. (Muzej crvene povijesti) – Godišnji izložbeni program Muzeja crvene povijesti

                                   3.200,00

Mara Bratoš Kušelj – Izložba ''Lopudski portreti''

2.300,00

Iva Laterza Obuljen – Izložba u Balama (Istra)

2.200,00

Noemi Čotić – Izložba ''Izoliranost''

1.000,00

Umjetnička škola Luke Sorkočevića – Godišnji izložbeni program Galerije mladih UŠLS

1.800,00

Art radionica Lazareti – Program ''Galerija Otok 2024 // 35 godina ARL”

13.300,00

Art radionica Lazareti -  Program ''Kolektivni esej o prostoru i mjestu''

4.000,00

DEŠA – Godišnji program ''DEŠINA kokula''

3.000,00

Udruga Dječji zbor Dubrovnik – Radionica “Kolende i Božićne pjesme”

2.000,00

Društvo dubrovačkih trombunjera – Program ''Očuvanje tradicije trombunjerstva''

6.700,00

Dubrovačka udruga likovnih umjetnika (DULU) – Tematske likovne izložbe članova Dubrovačke udruga likovnih umjetnika

2.500,00

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik - Godišnji izložbeni program Galerije Flora

13.262,00

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik– Nabava muzejsko – galerijske opreme

2.700,00

Helena Puhara – Kritički osvrt na program Galerije Flora i Medijateke Galerije Flora

1.800,00

Katija Živković – Projekt ''Pazija''

2.400,00

Katarina Alamat Kusijanović – Samostalna izložba “MEDUZA”

1.000,00

Josipa Vlašić – Samostalna izložba ''UNIŠTENJE / ANNIHILATION''

1.000,00

Umjetnički studio Kantunić – Edukativno – zabavni program crtanja i slikanja

1.500,00

Dubrovačka biskupija – Predavanje “350. obljetnica povratka relikvije ruke sv. Vlaha u Dubrovnik”

300,00

Umjetnička organizacija Genijator – Umjetnički projekt ''Žena koja trči s kornjačama''

1.800,00

OSTALI KULTURNI PROGRAMI - izvan natječaja

          16.502,00

 

 

KLASA: 611-01/23-02/18

URBROJ: 2117/01-09-23-3

Dubrovnik, 15. studenog 2023.

 

Predsjednik Gradskog vijeća:                                                                                           

mr. sc. Marko Potrebica, v. r.

----------------------------------------