Službeni glasnik

Službeni glasnik

Službeni glasnik broj 19 - 11. rujna 2018.Objavljeno: 19.09.18.

151. Pravilnik o testiranju na alkohol, droge i druga sredstva ovisnosti na radnom mjestu

Na temelju članka 48. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, broj 33/01, 60/01, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09, 150/11, 144/12, i 19/13, 137/15, 123/17 - pročišćeni tekst), članka 41. Statuta Grada Dubrovnika ("Službeni glasnik Grada Dubrovnika", broj 4/09, 6/10, 3/11, 14/12, 5/13, 6/13 - pročišćeni tekst, 9/15 i 5/18) i  članka 58. stavka 2. točka 5. Zakona o zaštiti na radu („Narodne novine“ broj 71/14, 118/14 i 154/14) gradonačelnik Grada Dubrovnika dana 24. srpnja 2018.godine, donosi

 

PRAVILNIK

O TESTIRANJU NA ALKOHOL, DROGE I DRUGA SREDSTVA

OVISNOSTI NA RADNOM MJESTU

 

 

Članak 1.

 

Ovim Pravilnikom utvrđuju se:

   zabrana rada pod utjecajem alkohola, droga i drugih sredstava ovisnosti,

   postupak provjere (testiranja) kojim se utvrđuje je li službenik, namještenik ili druga osoba na radu (dalje: radnik) za vrijeme rada pod utjecajem alkohola ili drugih sredstava ovisnosti,

   mjere i sankcije koje Grad Dubrovnik primjenjuje prema radnicima koje su na radu zatečene pod utjecajem alkohola, droga ili drugih sredstava ovisnosti, te

   odgovornost i ovlasti ovlaštenika za provedbu mjera zabrane zloupotrebe alkoholnih pića i drugih sredstava ovisnosti.

 

 

Članak 2.

 

Zabranjeno je konzumiranje alkoholnih pića, droga i drugih sredstava ovisnosti u službenom prostoru pod nadzorom Grada Dubrovnika, kao i njihovo unošenje u taj prostor.

 

Na radnom mjestu i u službenom prostoru pod nadzorom Grada Dubrovnika radnik ne smije biti pod utjecajem alkohola, droga ili drugih sredstava ovisnosti.

 

 

Članak 3.

 

Stanjem pod utjecajem alkohola smatra se stanje pri kojem izmjerena vrijednost alkohola u izdahnutom zraku iznosi više od 0,0 miligrama u litri izdahnutog zraka, odnosno više od 0,0 g/kg težine u krvi. 

 

 

Članak 4.

 

Radi osiguranja sigurnosti i zdravlja svih zaposlenih, kao i očuvanja imovine, radnik je dužan pridržavati se zabrane rada pod utjecajem alkohola, droge i drugih zabranjenih supstanci. Postupanje radnika koje je suprotno ovoj zabrani smatra se postupkom koji ugrožava opću sigurnost i zdravlje radnika te imovinu Grada Dubrovnika.   

 

 

Članak 5.

 

Pročelnici upravnih odjela i službi (dalje: Ovlaštenici) i stručni suradnik zaštite na radu, dužni su voditi brigu o tome da svi radnici budu upoznati s odredbama ovog Pravilnika i s mogućim posljedicama postupanja protivnog zabrani iz članka 4. Ovog Pravilnika.

 

Ovlaštenici su dužni provoditi mjere prevencije i poduzimati druge potrebne radnje radi sprječavanja unošenja, konzumiranja i rada pod utjecajem alkohola, droga i drugih zabranjenih supstanci, te u tu svrhu surađivati sa stručnjakom zaštite na radu i zahtijevati provođenje postupka testiranja kojim se utvrđuje prisutnost alkohola.

 

 

Članak 6.

 

Testiranje radnika radi provjere je li pod utjecajem alkohola provodi ovlašteni i osposobljeni radnik i to kao redovno testiranje, nasumično testiranje, ili testiranje po dojavi  Ovlaštenika.

Testiranje može provoditi i vanjska suradna ustanova.

 

Ovlašteni i osposobljeni radnik, namjeru da provede testiranje nije dužan unaprijed najaviti radniku koji će biti testiran.

 

Provjera alkoholiziranosti se može obaviti i pri nesreći na radu, ako se osnovano posumnja u alkoholiziranost ozlijeđenog radnika.

 

Utvrđivanje je li radnik pod utjecajem drugih sredstava ovisnosti obavlja ovlaštena zdravstvena ustanova.

 

Nije dozvoljeno provjeravanje je li radnik pod utjecajem drugih sredstava ovisnosti osim alkohola ako je isti predao potvrdu da se nalazi u programu liječenja, odvikavanja ili rehabilitacije od ovisnosti ili u izvanbolničkom tretmanu liječenja od ovisnosti te da uzima supstitucijsku terapiju.

 

 

Članak 7.

 

Prisutnost alkohola u organizmu utvrđuje se instrumentom za otkrivanje prisutnosti alkohola u izdahnutom zraku koji bilježi i pohranjuje podatke o vremenu uzorkovanja i količini uzorka.

Ovlašteni i osposobljeni  radnik skrbi o nabavci i ispravnosti uređaja za alkotestiranje.

 

 

Članak 8.

 

Postupak provjere provodi se uz pristanak radnika. Prije početka testiranja radnik mora biti upoznat s postupkom testiranja.

 

Testiranju mora prisustvovati Ovlaštenik.

 

Ako radnik odbije testiranje, smatra se da je pod utjecajem alkohola.

 

Poslodavac je obvezan udaljiti s mjesta rada radnika koji je pod utjecajem alkohola ili drugih sredstava ovisnosti sve dok je pod njihovim utjecajem.

 

Ako radnik odbija napustiti mjesto rada, radnika će, po pozivu poslodavca, udaljiti nadležna redarstvena služba.

 

Članak 9.

O provedenom testiranju, ovlašteni i osposobljeni radnik ili vanjski suradnik koji je proveo testiranje, sastavlja zapisnik o izvršenom alkotestiranju.

 

Zapisnik o izvršenom alkotestiranju sastavlja se u najmanje dva primjerka, od kojih se jedan primjerak uručuje radniku na kojeg se odnosi.

 

Zapisnik potpisuju: ovlašteni i osposobljeni radnik ili vanjski suradnik koji je sastavio zapisnik, testirani radnik odnosno radnik koji je odbio testiranje i Ovlaštenik.

 

Ako je radnik odbio pristupiti testiranju ili ako odbije potpisati zapisnik, ovlašteni osposobljeni radnik ili vanjski suradnik dužan je tu činjenicu naznačiti u zapisniku.

 

Odbijanje radnika da potpise zapisnik ne utječe na valjanost zapisnika kao dokaznog sredstva i to se evidentira u zapisniku.

 

Ako je kod radnika na radu utvrđena prisutnost alkohola ili je radnik odbio pristupiti testiranju ovlašteni i osposobljeni radnik ili vanjski suradnik dužan je zapisnik o izvršenom testiranju dostaviti i Ovlašteniku i to se evidentira.

 

Ovlaštenici su dužni, u svakom slučaju kad im je dostavljen zapisnik o testiranju, poduzeti odgovarajuće mjere, svaki u okviru svojih ovlasti i odgovornosti.

 

 

Članak 10.

 

U slučaju osnovane sumnje da je radnik pod utjecajem droge, upućuje se u zdravstvenu ustanovu za uzimanje biološkog uzorka.

 

Odbijanje radnika da pristupi davanju uzoraka zbog utvrđivanja konzumiranja sredstava ovisnosti ili da potpiše zapisnik ne utječe na valjanost zapisnika.

 

Nakon što je radnik odbio otići na provjeru uzimanja sredstava ovisnosti, poslodavac ili ovlaštenik poslodavca privremeno udaljava radnika s mjesta rada.

 

O udaljavanju radnika sastavlja se zapisnik u koji se obvezno upisuju osobni podaci o radnik, podaci o radnom mjestu na koje je raspoređen, okolnosti koje su uzrokovale provjeru, datum, vrijeme, mjesto, poduzete mjere, izjavu zaposlenika ako je želi ili može dati, izjave svjedoka i poslodavca, odnosno ovlaštenika poslodavca.

 

 

Članak 11.

 

Rad pod utjecajem alkohola ili droga i drugih sredstava ovisnosti smatra se lakšom povredom službeničke dužnosti osim kada su time ispunjena obilježja neke od drugih povreda službene dužnosti propisanih zakonom.

 

Utvrđivanje odgovornosti i i sankcioniranje propisano je posebnim pravilima.

 

Na ozljede koje zadobije radnik prilikom rada pod utjecajem alkohola, droge ili nedozvoljenih tvari u svezi potraživanja, primjenjuju se odredbe važećeg Zakona i ostalih propisa kojima se propisuju prava, uvjeti i način ostvarivanja prava iz obveznoga zdravstvenog osiguranja u slučaju ozljede na radu i profesionalne bolesti.

 

Radnik koji radeći pod utjecajem alkohola, droge ili nedozvoljenih tvari prouzroči štetu poslodavcu ili trećoj osobi mora tu štetu nadoknaditi.

 

Izrečene mjere stavljaju se u osobni očevidnik službenika.

Zapisnik je sastavni dio ovog pravilnika.

 

 

Članak 12.

 

Ovaj Pravilnik objaviti će se u Službenom glasniku Grada Dubrovnika i stupa na snagu osmog dana od dana objave. Ovaj Pravilnik objaviti će se i na oglasnoj ploči Grada Dubrovnika.

 

Klasa: 115-01/18-02/04

Urbroj: 2117/01-01-18-2

Dubrovnik, 24. srpnja 2018. godine

 

Gradonačelnik

Mato Franković, v. r.

----------------------------